Powrót

Staż z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-08-30

Twój sposób na zdobycie doświadczenia oraz zwiększenie wymiaru urlopu w przyszłości!

Warunkiem skierowania na staż jest przede wszystkim posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Na początku więc należy zarejestrować się w urzędzie pracy. Po rejestracji, na podstawie Twoich odpowiedzi, zostanie ustalony profil pomocy i indywidualny plan działania. Oba te dokumenty powinny zawierać wybraną przez Ciebie formę wsparcia, w przeciwnym razie nie będziesz mógł uzyskać skierowania.

Od maja 2014 r. roku wiek osoby bezrobotnej nie ma znaczenia w przypadku ubiegania się o skierowanie, tak jak to miało miejsce wcześniej. Brany jest on pod uwagę tyko w przypadku określenia długości stażu.

Etapy ubiegania się o staż

Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że Twój urząd pracy posiada środki na staż. Jeśli są one dostępne, zapytaj doradcy klienta o oferty stażu i poproś o skierowanie. Możesz także skorzystać z innego rozwiązania. Poszukaj sam pracodawcy, u którego chciałbyś odbyć staż.

Wymagane dokumenty oraz wniosek, który pracodawca powinien złożyć w celu organizacji stażu, znajdują się na stronie urzędu pracy. Już na etapie wypełniania wniosku pracodawca może wskazać Ciebie jako kandydata. Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni kalendarzowych.

Zgoda urzędu pracy na staż i co dalej?

Pozytywne rozpatrzenie wniosku wymaga kolejnej wizyty w urzędzie. Pracodawca zgłasza się w celu podpisania z urzędem umowy, a Ty, aby odebrać skierowanie na staż i na badania lekarskie.

Po wykonaniu badań możesz rozpocząć staż. Pracodawca powinien zapoznać Cię z programem stażu, obowiązkami oraz uprawnieniami, przeszkolić na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także zapoznać z regulaminem pracy.

Jeżeli jest to konieczne, powinien także zapewnić odzież i obuwie robocze, środki ochrony indywidualnej oraz bezpłatne posiłki i napoje profilaktyczne na zasadach przewidzianych dla pracowników.

Obowiązki i prawa stażysty

Do obowiązków stażysty należy sumienne stawiane się na staż i potwierdzanie podpisem na liście obecności. Zasadniczo to pracodawca jest zobowiązany dostarczać taką listę do urzędu pracy w terminie do pięciu dniu po zakończeniu każdego miesiąca. Najlepiej jednak upewnić się, jaka praktyka jest przyjęta w danym urzędzie. Każdą nieobecność zobowiązany jesteś usprawiedliwić, np. zwolnieniem lekarskim w przypadku choroby.

Warto znać też swoje prawa. Nie można odbywać stażu w niedziele i święta, w porze nocnej, w systemie pracy zmianowej ani w godzinach nadliczbowych – chyba, że za zgodą starosty. W trakcie odbywania stażu pracodawca jest zobowiązany udzielić Ci 2 dni wolnych za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu. Dni wolne przysługujące za ostatni miesiąc powinny zostać przydzielone przed upływem terminu zakończenia stażu.

Jeśli zakres Twego stażu znacznie odbiega od zadeklarowanego przebiegu stażu lub pracodawca dopuszcza się naruszenia innych przepisów, zgłoś to do urzędu pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 roku w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez osoby bezrobotne

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Staż z urzędu pracy a uprawnienia pracownicze
    Odbywałeś staż z urzędu pracy? Sprawdź, czy ten okres wpłynie na Twoje uprawnienia pracownicze.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy