Powrót

Składki odprowadzane za bezrobotnego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-11

Sprawdź, jakie składki odprowadzane są za zarejestrowaną osobę bezrobotną!

Wśród pytań, które otrzymujemy, często pojawiają się te dotyczące ciągłości ubezpieczenia - kontynuacji opłacania składek. Rejestrujący się w urzędzie pracy bezrobotni sądzą, że okres figurowania w rejestrze wlicza się do okresów składkowych, od których uzależnione jest przyznanie prawa do emerytury. Pytają również o odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku lub świadczenia związane z chorobą bądź ciążą dla zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Składki odprowadzane za wszystkie zarejestrowane osoby bezrobotne

 

Rejestrujący się w urzędzie ze statusem osoby bezrobotnej zostają objęci ubezpieczeniem zdrowotnym od daty rejestracji. Ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy ma pierwszeństwo. Jeśli więc do ubezpieczenia zgłosił nas małżonek lub inny uprawniony członek rodziny, należy z niego wystąpić.

Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego mają wszyscy zarejestrowani bez względu na sposób rozwiązania umowy, zawieszenia działalności czy posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

 

Ubezpieczenia dla określonej grupy zarejestrowanych bezrobotnych

 

Zarejestrowani w urzędzie pracy bezrobotni, którzy pobierają zasiłek, zgłoszeni są do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Składki za bezrobotnego finansowane są w całości przez urząd pracy, ze środków Funduszu Pracy. Podstawą wymiaru dla składek emerytalnej i rentowej jest kwota zasiłku łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku dochodowego. Okres pobierania zasiłku jest traktowany jako okres składkowy.

Składki odprowadzane są tylko w okresie przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych. Później zainteresowany może opłacać składki na własną rękę. Nie wpływa to na utratę statusu.

 

Składki, których urząd pracy nie odprowadza w ogóle

 

Urząd pracy nie opłaca za zarejestrowane osoby bezrobotne składki wypadkowej oraz chorobowej. Oznacza to, że bezrobotny nie ma prawa do odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Brak składki chorobowej pozbawia zaś możliwości uzyskiwania świadczeń z tytułu choroby lub porodu.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia
    Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź, jak długo możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy