Powrót

Składka na Fundusz Pracy, a prawo do zasiłku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-08-04

Minimalna w porównaniu do wysokości pozostałych składek, a tak istotna przy ubieganiu się o zasiłek dla bezrobotnych. Poznaj tajemnice najistotniejszej składki dla osób, które tracą zatrudnienie, a chcą nabyć prawo do zasiłku.

Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych jest przepracowanie roku z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Kiedy pracodawca ma obowiązek odprowadzić tę składkę?

 

Obowiązek odprowadzania składki na Fundusz Pracy uzależniony jest od wysokości podstawy odprowadzanych składek. Pracodawcy zatrudniający na umowę o pracę, umowę-zlecenie, z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem zobowiązani są odprowadzać składkę na Fundusz Pracy. Wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa. Od 1 stycznia 1999 r. wynosi ona 2,45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, czyli od obecnego minimalnego wynagrodzenia wynosi ona około 49 zł.

 

Zwolnienia z opłacania składki

 

Ustawodawca przewidział kilka grup pracowników, za których pracodawcy zwolnieni są z opłacania składki na Fundusz Pracy. W związku z czym pracodawcy oraz jednostki organizacyjne zatrudniające pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego przez 36 miesięcy od pierwszego miesiąca po powrocie do pracy są zwolnieni z opłacania składki na Fundusz Pracy.

 

Zwolnienie obejmuje także skierowanych do pracy bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia oraz tych po 50. roku życia. Ulga przysługuje przez okres 12 miesięcy. Składki na Fundusz Pracy nie należy również odprowadzać za pracowników, którzy ukończyli określony wiek. W przypadku kobiet pracodawcy zwolnieni są z opłacania składki po ukończeniu przez nie 55 lat, zaś mężczyzn - 60 lat.

 

Zwolnienie z opłacania składek nie wpływa na późniejszą możliwość pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Świadczenie pomimo braku składki będzie przysługiwało.

 

Brak minimalnego wynagrodzenia a składka na Fundusz Pracy i zasiłek

 

W przypadku, gdy dana osoba posiada kilka źródeł dochodu, kilka źródeł opłacania składek emerytalnej i rentowej, to obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. To na osobie, za którą składki są odprowadzane, spoczywa obowiązek złożenia stosownego oświadczenia każdemu pracodawcy.

 

W przypadku umowy-zlecenia spełnienie samego wymogu co najmniej minimalnego wynagrodzenia nie daje pewności, że składka na Fundusz Pracy jest odprowadzana i prawo do zasiłku będzie przysługiwało. Omawiana składka odprowadzana jest tylko, jeśli zleceniodawca jest również pracodawcą – zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
    Dzięki środkom gromadzonym w Funduszu Pracy instytucje publiczne, w tym urzędy pracy, mogą realizować cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy? Co się dzieje w przypadku ich nieterminowego przekazywania? Wyjaśniamy.

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Jaką rolę pełni Fundusz Pracy?
    Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

  • Skrócony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
    W przepisach czytamy, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych ulega skróceniu m.in. o okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych oraz o okres odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych przypadających na okres, w którym przysługiwałby zasiłek. Jak rozumieć ten zapis? Wyjaśniamy.

  • Czy osoba samotnie wychowująca dziecko może dłużej pobierać zasiłek dla bezrobotnych?
    Czy fakt samotnego wychowywania dziecka ma wpływ na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Gdy w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującym dziecko, zmieni się czas pobierania zasiłku? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a zmiana miejsca zamieszkania
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje zarejestrowanej osobie bezrobotnej po spełnieniu wymogów formalnych. Okres pobierania zasiłku zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest stopa bezrobocia na terenie powiatu, w którym zarejestrowana jest osoba bezrobotna. Co w przypadku zmiany miejsca zamieszkania bezrobotnego? Czy będzie to miało wpływ na okres pobierania zasiłku? Podpowiadamy.

  • Zwrot nienależnie pobranego zasiłku dla bezrobotnych
    Otrzymałeś od urzędu pracy decyzję o nienależnie pobranym zasiłku dla bezrobotnych? Zastanawiasz się, co mogło być przyczyną? Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach bezrobotny zostaje wezwany do zwrotu pobranego świadczenia, o jaką kwotę upomina się urząd i w jakim terminie powinien nastąpić zwrot pobranych środków.

  • Na jaki okres przyznawane jest prawo do zasiłku?
    Urząd pracy przyznaje zasiłek dla bezrobotnych osobie, która w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację udokumentuje przynajmniej 365 dni uprawniające ją do takiego świadczenia. Na jak długo urząd pracy przyznaje zasiłek? Od czego zależy długość jego pobierania? Wyjaśniamy!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy