Powrót

Dzień Sapera

W tym zawodzie nie ma miejsca na błędy, można pomylić się tylko raz. Chociaż, wtajemniczeni twierdzą, że saper myli się trzy razy. Gdy wybiera zawód, gdy się żeni, no i ten ostatni...

16 kwietnia obchodzimy Dzień Sapera. Święto to zostało ustanowione w 1946 r., w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej. Saper pracuje w wojsku, dokładnie w wojskach inżynieryjnych. Do jego zadań, w dużym skrócie,  należy rozminowywanie terenów oraz wysadzanie niewybuchów. Zabezpiecza pocisk taki, jakim on jest, a potem niszczy go swoim materiałem wybuchowym w miejscu do tego wyznaczonym.

 

Jak zostać saperem?

 

Na początku trzeba dostać się do Wojska Polskiego. Rekrutacja nie należy do najłatwiejszych. Składa się z kilku etapów, m.in. testów sprawnościowych. Po zasileniu szeregów wojska, można ubiegać się o kolejny awans, na sapera. I tu również należy przejść kilka etapów, tym razem etapów szkolenia.

Najważniejsze warunki, które musi spełniać kandydat, to przede wszystkim dokładność, spokój, opanowanie. Przydatne są również refleks i podzielność uwagi, pomimo maksymalnego skupienia się w momencie wykonywania zadania. Przy niewybuchu saper pracuje zawsze sam, ma jednak stały kontakt radiowy i wzrokowy z zespołem.

Saper posiada również ogromną wiedzę techniczną, bo każdy ładunek jest inny, może być w innym miejscu i nieść inne zagrożenie.

Żeby zostać saperem, nie trzeba być mężczyzną. Kobiety również pracują w tym zawodzie.

 

Zarobki saperów

 

Uposażenie żołnierza uzależnione jest od stopnia wojskowego i wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oprócz uposażenia zasadniczego żołnierze zawodowi uprawnieni są do dodatków za długoletnią służbę wojskową, specjalnego, służbowego, motywacyjnego i funkcyjnego, których zasady otrzymywania są określone w rozporządzeniu MON z dnia 28.12.2016 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2296). Dodatkowo, z tytułu szczególnych właściwości lub warunków pełnienia służby, otrzymają dodatek specjalny za wykonywanie czynności polegających na rozminowywaniu terenu lub jego oczyszczaniu z przedmiotów wybuchowych albo niebezpiecznych - do 900 zł.

Pomimo tego, że od wojny upłynęło już wiele lat, saperzy nadal mają dużo pracy, bo jak mawiał generał Tadeusz Kościuszko „żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć się bez saperów nie może, a gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są”. Życzymy wszystkim saperom, aby ewentualne pomyłki zdarzały im się tylko poza pracą.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Saper

http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/itemki/item/572-uprawnienia-zolnierzy-zawodowych


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Jak Grzesiek został strażakiem [WYWIAD]
    O tym jak zostać strażakiem, o zaletach i wadach tego zawodu, o strażackiej edukacji oraz najczęstszych przyczynach pożarów rozmawialiśmy z Grzegorzem Lisowskim, strażakiem z wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do lektury.

  • Najlepiej, gdy praca jest związana z pasją [WYWIAD]
    „Wydaje mi się, że jestem osobą z najdłuższym CV w Polsce. Przetestowałem wiele zawodów, z wieloma specjalistami rozmawiałem i o wielu zawodach mógłbym opowiadać godzinami” – mówi Wojciech Kaczmarczyk, medialny freelancer, prowadzący kanał „DO ROBOTY” na YouTube. W naszej rozmowie poruszyliśmy, m.in. tematy prowadzenia działalności gospodarczej, mitów dotyczących różnych zawodów oraz szukania pracy dla siebie. Przeczytajcie co mówi człowiek, który co tydzień „zmienia pracę”.

  • To jest w życiu ważne [WYWIAD]
    „Próbuj różnych prac, zawodów i stanowisk. Próbuj, bo nigdy nie wiesz co ci się przyda w życiu, jaka umiejętność i jakie doświadczenie. Może nawet okazać się, że praca, o której zawsze marzyłaś - nie jest tym, co chcesz w życiu robić” – mówi Asia Maj Dubińska, autorka bloga wolnowolniej.pl. Z osobą, która żyje „wolno” w wielkim mieście, rozmawiamy m.in. o porzuceniu etatu i przejściu „na swoje”, oszczędzaniu i spokojnym podejściu do codzienności.

  • Potrzebujemy na świecie więcej społeczników [WYWIAD]
    „Leżenie na kanapie nie sprawi, że odkryjemy w sobie nową pasję. Obracanie się od lat w zamkniętym, ciągle tym samym środowisku nie odkryje w nas rzeczy, których być może jeszcze sami o sobie nie wiemy” – mówi Dagmara Sobczak, socjolog zasobów ludzkich i karier zawodowych, autorka bloga socjopatka.pl. W rozmowie ze „Szczęśliwym socjologiem” poruszyliśmy wiele tematów, dotyczących edukacji, rozwoju, budzenia w sobie chęci do działania, czytania książek, „slow life” i miłości do zwierząt. Zapraszamy do lektury.

  • Praca a służba w Wojskach Obrony Terytorialnej
    W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się Wojska Obrony Terytorialnej. Z danych WOT wynika, że prawie 57% terytorialsów to osoby czynne zawodowo, 19% jest jeszcze w trakcie studiów, a dla pozostałych służba w WOT stanowi jedyne źródło dochodu. Sprawdziliśmy, jakie obowiązki względem pracodawców mają terytorialsi oraz na jakie przywileje mogą liczyć, aby połączenie pracy ze służbą w wojsku było możliwe.

  • 27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
    27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

  • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
    W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy