Powrót

Dzień Sapera

W tym zawodzie nie ma miejsca na błędy, można pomylić się tylko raz. Chociaż, wtajemniczeni twierdzą, że saper myli się trzy razy. Gdy wybiera zawód, gdy się żeni, no i ten ostatni...

16 kwietnia obchodzimy Dzień Sapera. Święto to zostało ustanowione w 1946 r., w rocznicę forsowania linii Odry i Nysy Łużyckiej. Saper pracuje w wojsku, dokładnie w wojskach inżynieryjnych. Do jego zadań, w dużym skrócie,  należy rozminowywanie terenów oraz wysadzanie niewybuchów. Zabezpiecza pocisk taki, jakim on jest, a potem niszczy go swoim materiałem wybuchowym w miejscu do tego wyznaczonym.

 

Jak zostać saperem?

 

Na początku trzeba dostać się do Wojska Polskiego. Rekrutacja nie należy do najłatwiejszych. Składa się z kilku etapów, m.in. testów sprawnościowych. Po zasileniu szeregów wojska, można ubiegać się o kolejny awans, na sapera. I tu również należy przejść kilka etapów, tym razem etapów szkolenia.

Najważniejsze warunki, które musi spełniać kandydat, to przede wszystkim dokładność, spokój, opanowanie. Przydatne są również refleks i podzielność uwagi, pomimo maksymalnego skupienia się w momencie wykonywania zadania. Przy niewybuchu saper pracuje zawsze sam, ma jednak stały kontakt radiowy i wzrokowy z zespołem.

Saper posiada również ogromną wiedzę techniczną, bo każdy ładunek jest inny, może być w innym miejscu i nieść inne zagrożenie.

Żeby zostać saperem, nie trzeba być mężczyzną. Kobiety również pracują w tym zawodzie.

 

Zarobki saperów

 

Uposażenie żołnierza uzależnione jest od stopnia wojskowego i wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Oprócz uposażenia zasadniczego żołnierze zawodowi uprawnieni są do dodatków za długoletnią służbę wojskową, specjalnego, służbowego, motywacyjnego i funkcyjnego, których zasady otrzymywania są określone w rozporządzeniu MON z dnia 28.12.2016 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2296). Dodatkowo, z tytułu szczególnych właściwości lub warunków pełnienia służby, otrzymają dodatek specjalny za wykonywanie czynności polegających na rozminowywaniu terenu lub jego oczyszczaniu z przedmiotów wybuchowych albo niebezpiecznych - do 900 zł.

Pomimo tego, że od wojny upłynęło już wiele lat, saperzy nadal mają dużo pracy, bo jak mawiał generał Tadeusz Kościuszko „żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć się bez saperów nie może, a gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są”. Życzymy wszystkim saperom, aby ewentualne pomyłki zdarzały im się tylko poza pracą.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Saper

http://promilitaria21.home.pl/autoinstalator/joomla/itemki/item/572-uprawnienia-zolnierzy-zawodowych


Zobacz podobne artykuły:

 • 2-3 razy wyższa pensja dla początkującego programisty? Sprawdź, gdzie tyle płacą
  Początkujący programista w Polsce zarabia średnio 3,5-4 tys. zł netto miesięcznie na rękę. Po pięciu latach jego zarobki rosną do ok. 10 tys. zł. To nadal przynajmniej dwa razy mniej za tę samą pracę i staż niż na Zachodzie. Sprawdź, ile dokładnie zarabia się za granicą.

 • Strój, styl i dress code – ile znaczą w dzisiejszym świecie? [WYWIAD]
  - Patrząc na strój, nasz rozmówca może odczytać sporo informacji o nas, m.in. wiek, zawód, wykształcenie i to, jak się czujemy w danej chwili – tłumaczy Olga Kurenna, doradca wizerunku. Skoro tyle o nas mówi nasz ubiór, jak go komponować, aby czuć się lepiej i być dobrze odbieranym przez innych? O tym w wywiadzie opowiada nam doświadczona stylistka i autorka wielu szkoleń z zakresu doboru garderoby i budowy stylu.

 • Od architektki do projektantki biżuterii [WYWIAD]
  - Trzeba po prostu działać, zamiast siedzieć i zastanawiać się – te słowa Justyna Krupkowska-Filipowska wzięła sobie do serca, gdy złożyła wypowiedzenie w firmie architektonicznej i zaczęła projektować autorską biżuterię. Pozyskała dotacje z urzędu pracy, założyła firmę, a teraz tworzy małe dzieła sztuki. Czy było warto?

 • Kobiety na pokładzie branży IT [WYWIAD]
  Najważniejsze są kompetencje, a nie płeć – zgodnie twierdzą obie dziewczyny. Choć ich ścieżki zawodowe były różne, ostatecznie spotkały się w tym samym miejscu. Czy branża IT to miejsce dla kobiet? O tym opowiedziały nam Ewa Kienc-Brachmańska, która uciekła z samorządu i Kasia Howiszczak, która dla komputera porzuciła... pełnomorskie statki handlowe!

 • Międzynarodowy Dzień Położnika
  W tym zawodzie zdecydowaną większość stanowią kobiety. W Polsce wśród 37 tysięcy położnych jest tylko 71 mężczyzn!

 • Dzień Handlowca
  Święto zapomniane często przez samych zainteresowanych. My pamiętamy i wyjaśniamy, kim jest bohater tego dnia, jakie warunki należy spełniać, aby dołączyć do zespołu handlowców oraz na jakie wynagrodzenie można liczyć.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.