Powrót

Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype

Do tej rekrutacji również należy się przygotować. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę!

Może rozmowa kwalifikacyjna za pośrednictwem Skype nie jest jeszcze standardem, ale coraz częściej pracodawcy korzystają z tej formy rekrutacji. Jest ona doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy obie strony dzieli duża odległość. Pozwala pracodawcy na wyeliminowanie niewykwalifikowanych kandydatów do spotkania w pełnym wymiarze.

 

O czym należy pamiętać, przygotowując się do takiej rozmowy?

 

Przede wszystkim pamiętajmy, iż jest to spotkanie rekrutacyjne i obowiązują te same zasady, co przy spotkaniu w realu. Dlatego też warto zadbać o wygląd. Nie rozmawiaj w dresie, tylko w odpowiednim stroju biznesowym, zarówno w górnej jak i dolnej części, może bowiem się zdarzyć, że podczas rozmowy będziesz zmuszony odejść od komputera.

Wybierając miejsce rozmowy, zwróć uwagę na to, aby było ono ciche i spokojne. Pamiętaj również o tym, że nasz przyszły pracodawca widzi nie tylko ciebie, ale również i to, co się dzieje wokół.  Zadbaj więc o odpowiednie tło, niech będzie to gładka ściana lub biblioteczka. Ogranicz hałas do minimum: zamknijmy okno, aby nie było słychać dźwięków ulicy, szczekania psów, wycisz telefon i uprzedź domowników.

Przed rozmową przygotuj wszystkie, niezbędne dokumenty: listy polecające, CV, informacje na temat przyszłego pracodawcy, listę pytań, aby móc w trakcie rozmowy dyskretnie zerknąć do notatek w razie wątpliwości. Pamiętaj jednak, aby nie czytać z kartki gotowych odpowiedzi!

Podczas rozmowy siedź prosto, nie bujaj się na krześle i nie podpieraj twarzy. Pracodawca powinien czuć, że cała twoja uwaga jest skupina na nim. Patrz w kamerę, a nie w monitor bądź jakiś punkt w mieszkaniu, szczególnie kiedy kamera jest ustawiona obok komputera.

 

Wskazówki techniczne

 

Zakładając konto, tak jak w przypadku adresu mailowego, zwróć uwagę na login, ważne, aby był biznesowy. Najlepiej niech to będzie nasze imię i nazwisko. Loginy typu „kicia” są niedopuszczalne, jeśli zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia.

Aby rozmowa przebiegała sprawnie i bez zakłóceń potrzebna jest dobra jakość połączenia. Zadbaj o to, aby sieć nie była nadmiernie obciążona. Zamknijmy wszystkie programy, które mogą dodatkowo obciążać transfer i rozpraszać komunikatami np. z Facebooka. Sprawdź także dźwięk i video.

 

Kto dzwoni pierwszy

 

Kto zadzwoni, najlepiej ustalić wcześniej. Jeśli  zapomnieliście o tym, z reguły pierwsza dzwoni ta osoba, która zaprosiła na rozmowę, czyli  pracodawca, rekruter. Jeśli nie umówiliście się na konkretną godzinę, możesz wysłać wiadomość, że jesteś gotowy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy