Powrót

Rejestracja w urzędzie pracy – procedury

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-05

Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować!

Sprawdź, czy możesz się zarejestrować

 

Status osoby bezrobotnej mogą uzyskać osoby, które spełniają określone warunki. Nie wystarczy brak pracy. Oprócz dochodów, nie możesz posiadać również przychodów przekraczających połowę minimalnego wynagrodzenia. Przychodów, czyli  pieniędzy, na przykład z tytułu wynajmowania mieszkania. Jeśli posiadasz nieruchomość rolną, nie może ona być większa niż 2 hektary przeliczeniowe. Rejestrując się, musisz być zdolny i gotowy podjąć zatrudnienie, co automatycznie uniemożliwia rejestrację osobom przebywającym na L4. Wszystkie warunki, dotyczące uzyskania statusu osoby bezrobotnej,  znajdziesz na naszej stronie.

 

Jeśli spełniasz warunki uzyskania statusu osoby bezrobotnej, pozostaje wybór właściwego urzędu pracy. W przypadku rejestracji  jako bezrobotny należy wybrać ten zgodny z zameldowaniem, stałym lub czasowym.

 

Kompletowanie dokumentów

 

Kolejnym warunkiem uzyskania statusu osoby bezrobotnej jest przedstawienie wszystkich dokumentów wymaganych przy rejestracji.  Należy udokumentować wykształcenie, posiadanie doświadczenie zawodowe (świadectwa pracy) oraz przedstawić posiadane uprawnienia.

 

Rejestrujący się mają obowiązek poinformować o posiadanej nieruchomości rolnej, pobieranych świadczeniach z ZUS lub KRUS oraz dodatkowym przychodzie.

 

Osoby posiadające przeciwskazania do wykonywania określonych prac powinny posiadać dokument potwierdzający przeciwskazania.

 

Rejestracja on-line lub wizyta w urzędzie pracy

 

Zarejestrować się w urzędzie pracy można osobiście lub korzystając z rejestracji elektronicznej na portalu praca.gov.pl.  Warunkiem skorzystania z rejestracji elektronicznej jest posiadanie profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Zgromadzone dokumenty należy zeskanować i dołączyć we wskazanych miejscach

 

Wybierając wizytę w urzędzie, można za pośrednictwem wspomnianego portalu wyznaczyć termin rejestracji, aby uniknąć oczekiwania w kolejce.

 

Po zarejestrowaniu należy pamiętać, że oprócz praw, osoba bezrobotna ma się również obowiązki.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy