Powrót

Na co powinien zwrócić uwagę bezrobotny podczas rejestracji

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-11-20

Bezrobotny rejestrując się w urzędzie pracy, otrzymuje informację o prawach i obowiązkach. Informacji jest wiele, są pisane małym drukiem, więc zdarza się, że klienci nie przykładają do tego tekstu większej uwagi. W efekcie tracą status bezrobotnego, a tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tym wypadku nie pomaga.

Zgodnie z uwagą naszego klienta, postanowiliśmy napisać artykuł, na jakie obowiązki osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy warto zwrócić uwagę.

 

Zgłaszanie się na wyznaczone wizyty

 

Wszyscy rejestrujący się w urzędzie pracy są świadomi tego, że będą mieli wyznaczane wizyty, na które zobowiązani są się zgłaszać. Niestawiennictwo można usprawiedliwić, ale tylko, jeśli powód jest uzasadniony. Tłumaczenie, że się zapomniało, nie pomoże. Dlatego

 

zapisz sobie termin wizyty i ustaw przypomnienie w telefonie!

 

Choroba bezrobotnego lub opieka nad chorym członkiem rodziny

 

Bezrobotny, który nie może zgłosić się do urzędu pracy lub jest niezdolny do podjęcia pracy z powodu choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny, powinien poinformować o tym urząd pracy. Tak, jak w przypadku pracy, niezdolność z tytułu choroby powinna być poświadczona zwolnieniem lekarskim wystawionym na urząd pracy.

 

Informację o zwolnieniu należy przekazać urzędowi w ciągu 2 dni od daty wystawienia dokumentu, a oryginał dostarczyć w ciągu 7 dni kalendarzowych.

 

Informowanie urzędu o podjęciu pracy

 

Zarejestrowana osoba bezrobotna ma obowiązek informować urząd pracy o podjęciu pracy i nie ma tu znaczenia rodzaj umowy o pracę oraz okres, na który została zawarta. Błędnym jest więc przekonanie, że o jednodniowej umowie o dzieło nie trzeba informować urzędu pracy. Trzeba!

 

 

Bezrobotny, który podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową bez powiadomienia o tym urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł.

 

O innych źródłach dochodu też trzeba informować urząd pracy

 

Konkretnie chodzi tu o przychód, czyli pieniądze uzyskane z innego tytułu niż praca, na przykład z wynajmu mieszkania. Jeśli przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia, musisz zgłosić to do urzędu pracy i się wyrejestrować.

 

Dotyczy to również wygranych, jeśli od otrzymanej nagrody musisz odprowadzić podatek.

 

Wyjazd za granicę to też istotna informacja dla urzędu pracy

 

Zgodnie z przepisami, wśród obowiązków zarejestrowanych bezrobotnych jest informowanie urzędu pracy o braku gotowości do podjęcia pracy. Takim brakiem jest również wyjazd za granicę. Jeśli planujesz wyjazd, poinformuj o tym urząd pracy, a jeśli pobyt poza krajem zajmie więcej niż 10 dni, będziesz musiał się wyrejestrować.

 

Masz pytania dotyczące obowiązków zarejestrowanej osoby bezrobotnej? Napisz do nas lub zadzwoń!

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Powody, przez które najprawdopodobniej nie dostaniesz zasiłku
  Przedstawiamy najczęstsze przyczyny odmowy przyznania zasiłku dla bezrobotnych.

 • Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego
  Sprawdź, kiedy wypłata wynagrodzenia nie wpłynie na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!

 • Kary z urzędu pracy
  Nie tylko wyrejestrowanie na pewien czas, ale również obowiązek zwrotu poniesionych przez urząd kosztów, a nawet kary grzywny – to grozi osobom, które nie stosują się do regulaminu urzędu pracy!

 • Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
  Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!

 • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
  Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

 • Obowiązki zarejestrowanej osoby bezrobotnej
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, jakie obowiązki wiążą się z utrzymaniem statusu!

 • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
  Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

 • Kiedy przedsiębiorca nie otrzyma bonu na zasiedlenie
  Forma wparcia, która cieszy się dużą popularnością w urzędach pracy. Pozwala zwiększyć obszar poszukiwania pracy na teren całej Polski, a nawet zagranicy. Dostępna również dla osób planujących własny biznes. Jednak, nie dla wszystkich przedsiębiorców!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.