Powrót

Na co powinien zwrócić uwagę bezrobotny podczas rejestracji

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-11-20

Bezrobotny rejestrując się w urzędzie pracy, otrzymuje informację o prawach i obowiązkach. Informacji jest wiele, są pisane małym drukiem, więc zdarza się, że klienci nie przykładają do tego tekstu większej uwagi. W efekcie tracą status bezrobotnego, a tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tym wypadku nie pomaga.

Zgodnie z uwagą naszego klienta, postanowiliśmy napisać artykuł, na jakie obowiązki osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy warto zwrócić uwagę.

 

Zgłaszanie się na wyznaczone wizyty

 

Wszyscy rejestrujący się w urzędzie pracy są świadomi tego, że będą mieli wyznaczane wizyty, na które zobowiązani są się zgłaszać. Niestawiennictwo można usprawiedliwić, ale tylko, jeśli powód jest uzasadniony. Tłumaczenie, że się zapomniało, nie pomoże. Dlatego

 

zapisz sobie termin wizyty i ustaw przypomnienie w telefonie!

 

Choroba bezrobotnego lub opieka nad chorym członkiem rodziny

 

Bezrobotny, który nie może zgłosić się do urzędu pracy lub jest niezdolny do podjęcia pracy z powodu choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny, powinien poinformować o tym urząd pracy. Tak, jak w przypadku pracy, niezdolność z tytułu choroby powinna być poświadczona zwolnieniem lekarskim wystawionym na urząd pracy.

 

Informację o zwolnieniu należy przekazać urzędowi w ciągu 2 dni od daty wystawienia dokumentu, a oryginał dostarczyć w ciągu 7 dni kalendarzowych.

 

Informowanie urzędu o podjęciu pracy

 

Zarejestrowana osoba bezrobotna ma obowiązek informować urząd pracy o podjęciu pracy i nie ma tu znaczenia rodzaj umowy o pracę oraz okres, na który została zawarta. Błędnym jest więc przekonanie, że o jednodniowej umowie o dzieło nie trzeba informować urzędu pracy. Trzeba!

 

 

Bezrobotny, który podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową bez powiadomienia o tym urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł.

 

O innych źródłach dochodu też trzeba informować urząd pracy

 

Konkretnie chodzi tu o przychód, czyli pieniądze uzyskane z innego tytułu niż praca, na przykład z wynajmu mieszkania. Jeśli przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia, musisz zgłosić to do urzędu pracy i się wyrejestrować.

 

Dotyczy to również wygranych, jeśli od otrzymanej nagrody musisz odprowadzić podatek.

 

Wyjazd za granicę to też istotna informacja dla urzędu pracy

 

Zgodnie z przepisami, wśród obowiązków zarejestrowanych bezrobotnych jest informowanie urzędu pracy o braku gotowości do podjęcia pracy. Takim brakiem jest również wyjazd za granicę. Jeśli planujesz wyjazd, poinformuj o tym urząd pracy, a jeśli pobyt poza krajem zajmie więcej niż 10 dni, będziesz musiał się wyrejestrować.

 

Masz pytania dotyczące obowiązków zarejestrowanej osoby bezrobotnej? Napisz do nas lub zadzwoń!

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Mity dotyczące urzędu pracy
  Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

 • Planujesz rejestrację w urzędzie pracy i jesteś w ciąży
  Rejestracja w urzędzie pracy ciężarnej

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy
  Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy być zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy zatem ciąża uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy?

 • Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. – komu przysługuje i w jakiej wysokości
  Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku oraz w jakiej wysokości jest wypłacany w tym roku!

 • Rejestracja w urzędzie pracy – procedury
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować!

 • Czynniki, które wpływają na dłuższy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  Zastanawiasz się, na jaki okres zostanie Ci przyznane prawo do zasiłku? Ma na to wpływ kilka czynników. Sprawdź, kiedy zasiłek może zostać przyznany na rok albo i dłużej!

 • Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej
  Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

 • Wracam – czy jestem „osobą powracającą”?
  Marcin: Podjąłem decyzję – w przyszłym miesiącu wypowiadam umowę w Wielkiej Brytanii i od razu wracam do Polski. Czy dostanę w Polsce zasiłek dla osób bezrobotnych? – Tak, pod warunkiem, że jesteś osobą powracającą.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.