Powrót

Na co powinien zwrócić uwagę bezrobotny podczas rejestracji

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-11-20

Bezrobotny rejestrując się w urzędzie pracy, otrzymuje informację o prawach i obowiązkach. Informacji jest wiele, są pisane małym drukiem, więc zdarza się, że klienci nie przykładają do tego tekstu większej uwagi. W efekcie tracą status bezrobotnego, a tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tym wypadku nie pomaga.

Zgodnie z uwagą naszego klienta, postanowiliśmy napisać artykuł, na jakie obowiązki osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy warto zwrócić uwagę.

 

Zgłaszanie się na wyznaczone wizyty

 

Wszyscy rejestrujący się w urzędzie pracy są świadomi tego, że będą mieli wyznaczane wizyty, na które zobowiązani są się zgłaszać. Niestawiennictwo można usprawiedliwić, ale tylko, jeśli powód jest uzasadniony. Tłumaczenie, że się zapomniało, nie pomoże. Dlatego

 

zapisz sobie termin wizyty i ustaw przypomnienie w telefonie!

 

Choroba bezrobotnego lub opieka nad chorym członkiem rodziny

 

Bezrobotny, który nie może zgłosić się do urzędu pracy lub jest niezdolny do podjęcia pracy z powodu choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny, powinien poinformować o tym urząd pracy. Tak, jak w przypadku pracy, niezdolność z tytułu choroby powinna być poświadczona zwolnieniem lekarskim wystawionym na urząd pracy.

 

Informację o zwolnieniu należy przekazać urzędowi w ciągu 2 dni od daty wystawienia dokumentu, a oryginał dostarczyć w ciągu 7 dni kalendarzowych.

 

Informowanie urzędu o podjęciu pracy

 

Zarejestrowana osoba bezrobotna ma obowiązek informować urząd pracy o podjęciu pracy i nie ma tu znaczenia rodzaj umowy o pracę oraz okres, na który została zawarta. Błędnym jest więc przekonanie, że o jednodniowej umowie o dzieło nie trzeba informować urzędu pracy. Trzeba!

 

 

Bezrobotny, który podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową bez powiadomienia o tym urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł.

 

O innych źródłach dochodu też trzeba informować urząd pracy

 

Konkretnie chodzi tu o przychód, czyli pieniądze uzyskane z innego tytułu niż praca, na przykład z wynajmu mieszkania. Jeśli przychód przekracza połowę minimalnego wynagrodzenia, musisz zgłosić to do urzędu pracy i się wyrejestrować.

 

Dotyczy to również wygranych, jeśli od otrzymanej nagrody musisz odprowadzić podatek.

 

Wyjazd za granicę to też istotna informacja dla urzędu pracy

 

Zgodnie z przepisami, wśród obowiązków zarejestrowanych bezrobotnych jest informowanie urzędu pracy o braku gotowości do podjęcia pracy. Takim brakiem jest również wyjazd za granicę. Jeśli planujesz wyjazd, poinformuj o tym urząd pracy, a jeśli pobyt poza krajem zajmie więcej niż 10 dni, będziesz musiał się wyrejestrować.

 

Masz pytania dotyczące obowiązków zarejestrowanej osoby bezrobotnej? Napisz do nas lub zadzwoń!

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Ponowna rejestracja a prawo do zasiłku
    Jak wygląda sytuacja osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna z prawem do zasiłku, gdy wyrejestruje się z urzędu pracy na krócej niż 365 dni i potem ponownie zarejestruje? Co z zasiłkiem? Odpowiadamy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Przychód a rejestracja w urzędzie pracy
    Osoba bezrobotna, zarejestrowana w urzędzie pracy nie może być nigdzie zatrudniona. Nie może także uzyskiwać zbyt dużego przychodu z innych tytułów. Jaki przychód może uzyskiwać bezrobotny, jak go liczyć i jakie świadczenia nie wliczają się do miesięcznego limitu? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy