Powrót

Rejestracja studentów w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-07-13

Nie wszystkim studentom przysługuje prawo do rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej. Podpowiadamy, kiedy rejestracja będzie możliwa.

Jednym z warunków uzyskania statusu osoby bezrobotnej w urzędzie pracy jest zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia. Nauka nie zawsze stanowi przeszkodę w podjęciu pracy, może jednak stanowić przeszkodę w rejestracji w urzędzie pracy.

Zgodnie z przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zarejestrować się jako osoba bezrobotna nie może student studiów dziennych.  Nauka bowiem nie pozwoli mu podjąć pracy w pełnym wymiarze – a to kolejny z warunków uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Z takim wymiarem  zatrudnienia wiąże się również większość form wsparcia dostępnych w urzędzie.

Żeby uzyskać dostęp tylko do ofert pracy, student dzienny może zarejestrować się jako poszukujący pracy.

 

Absolutorium a rejestracja w urzędzie pracy

 

Osoby znajdujące się w dniu rejestracji na liście studentów dziennych uczelni nie spełniają warunków do nabycia statusu osoby bezrobotnej. Przyjmuje się jednak, że jeśli dana osoba uzyskała absolutorium, ale nie obroniła pracy końcowej oraz nie ma wyznaczonego terminu ewentualnej obrony, spełnia warunki uznania jej za osobę bezrobotną w rozumieniu przepisów wspomnianej ustawy.

Studenci dzienni, którzy już się nie uczą, ale mają wyznaczony termin obrony, zarejestrować się w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej nie będą mogli.

 

Studia w formie niestacjonarnej a rejestracja w urzędzie pracy

 

Studenci zaoczni, ze względu na charakter nauki, mogą rejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i korzystać z dostępnych form wsparcia.

Prawo do rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej przysługuje również doktorantom. Muszą oni jednak spełnić jeden warunek: oświadczyć, że są zdolni i gotowi podjąć zatrudnienie. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy