Powrót

Refundacja składek za zatrudnionych pracowników

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-01-13

Planujesz zatrudnić pracownika? Skorzystaj z refundacji składek, którą przyznaje urząd pracy!

Wśród instrumentów rynku pracy można wyróżnić te formy wsparcia, które pozwolą na wyposażenie stanowiska pracy jak również formy polegające na refundacji części wynagrodzenia lub składek na ubezpieczenia społeczne.

Refundacja składek za pracownika – brak kryterium wieku

Pracodawca, który zatrudni skierowaną osobę bezrobotną, może otrzymać refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem otrzymania wsparcia jest zatrudnienie pracownika na okres co najmniej 12 miesięcy i utrzymania zatrudnienia po ich upływie.

Refundacja dokonywana jest jednorazowo na podstawie wniosku po upływie 12 miesięcy od zatrudnienia.

Wysokość refundacji wynosi do 300 proc. minimalnego wynagrodzenia, co na dzień dzisiejszy wynosi ponad 5 tys. zł.

Refundacja składek za młodych pracowników

W przypadku osób młodych, do 30. roku życia, pracodawcy mogą liczyć na refundację składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości do połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Pod uwagę bierze się wysokość minimalnego wynagrodzenia w dniu zawarcia umowy o pracę.

Warunkiem otrzymania refundacji jest zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę skierowanego bezrobotnego na okres 12 miesięcy, za który przysługuje wsparcie oraz na kolejne 6 miesięcy bez wsparcia finansowego z urzędu pracy.

Niewywiązanie się z podpisanej umowy - wymaganego okresu zatrudnienia, skutkuje koniecznością zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi. W razie rezygnacji z zatrudnienia przez bezrobotnego pracodawca nie ponosi konsekwencji. Urząd skieruje na to miejsce pracy kolejną osobę. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego.

Pamiętaj, jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia urzędu pracy przy płaceniu składek, w pierwszej kolejności złóż wniosek (znajdziesz go na stronie właściwego ze względu na siedzibę lub oddział firmy urzędu pracy), a następnie zatrudnij zarejestrowaną osobę bezrobotną. Urząd nie będzie narzucał Ci kandydatury wybranej przez siebie osoby bezrobotnej. Skieruje na rozmowę zarejestrowane osoby bezrobotne spełniające wskazane przez Ciebie kryteria. Wybór kandydata należy do pracodawcy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Dni wolne w trakcie odbywania stażu
    Staż jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Dzięki niej bezrobotny nabywa umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W trakcie stażu stażyście przysługują dni wolne. W jakim wymiarze? Odpowiadamy.

  • Czy staż jest płatny?
    Staż z urzędu pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Czy to oznacza, że za staż nie otrzymasz wynagrodzenia? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy