Powrót

Ranking zawodów

Zobacz, w jakim zawodzie i w jakim regionie kraju, w ubiegłym roku, najłatwiej było znaleźć pracę!

Na podstawie opracowań i analiz rynku pracy, dokonanych przez samorządy województw oraz powiatów, Ministerstwo stworzyło raport zawodów deficytowych, zrównoważonych oraz nadwyżkowych. Jak informuje Ministerstwo, fakt, że dana grupa zawodów pozostaje deficytowa, zrównoważona lub nadwyżkowa na poziomie kraju nie oznacza, że tak samo wygląda to we wszystkich województwach.

 

O wolne stanowisko trudno w…

 

Wśród zawodów nadwyżkowych, na które występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy Ministerstwo wymienia fryzjerów, ogrodników oraz pracowników usług domowych.

 

Większe szanse na pracę w …

 

Wśród zawodów deficytowych, czyli takich, na które występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących w nich pracy, znaleźli się przede wszystkim specjaliści związani z branżą informatyczną. Badania pokazują, że brakuje: programistów aplikacji, projektantów aplikacji sieciowych i multimediów, administratorów systemów komputerowych, specjalistów do spraw rozwoju systemów informatycznych. Każdy z tych specjalistów znajdzie pracę na obszarze całego kraju.

Grupę deficytową, tak jak w poprzednich latach, stanowili także pracownicy call center, szczególnie w Polsce centralnej, w województwie mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim.

Rynek nadal potrzebuje pracowników przygotowujących posiłki typu fast food. Największy deficyt stwierdzono w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się również przedstawiciele handlowi, magazynierzy, operatorzy maszyn do szycia, operatorzy wózków jezdniowych. Pośrednicy pracy bez problemu powinni znaleźć zatrudnienie w województwie świętokrzyskim.

 

Równowaga w branżach

 

W ogłoszonej informacji Ministerstwo podaje, że wśród zawodów zrównoważonych znaleźli się: inżynierowie telekomunikacji, pracownicy usług ochrony, lekarze specjaliści, farmaceuci, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, adwokaci i radcy prawni oraz elektrycy budowlani.

Pielęgniarki, pomimo umiejscowienia w zawodach deficytowych, będą miały problem ze znalezieniem pracy w województwie lubelskim. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/zawody-deficytowe-i-nadwyzkowe/rok-2017/


Zobacz podobne artykuły:

 • 3 mity na temat pozyskiwania danych osobowych w procesie rekrutacji
  Czy rekruter ma prawo wymagać od kandydata podania oczekiwań finansowych? W jakiej formie kandydat powinien wyrazić zgodę? Czy pracodawca powinien zrealizować wszystkie żądania kandydata, np. związane z usunięciem danych?

 • Tylko 19% Polaków chce stałych godzin pracy
  Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%), nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze.

 • Nawet 8 tys. zł podwyżki w ciągu pięciu lat! W tych branżach pensje rosną najszybciej
  Czterocyfrowe podwyżki co roku? W niektórych branżach to już praktycznie standard. Sprawdziliśmy, które zawody gwarantują największy i najbardziej dynamiczny wzrost wynagrodzeń.

 • Łamanie praw pracownika przez pracodawcę
  Pracodawca łamie Twoje prawa pracownicze? Sprawdź, gdzie szukać pomocy!

 • Ożywienie w transporcie i logistyce
  Polski rynek pracy w branży transportu i logistyki jest w najlepszej kondycji od pięciu lat. Co piąty pracodawca w tym sektorze planuje powiększać swoje zespoły w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

 • 2-3 razy wyższa pensja dla początkującego programisty? Sprawdź, gdzie tyle płacą
  Początkujący programista w Polsce zarabia średnio 3,5-4 tys. zł netto miesięcznie na rękę. Po pięciu latach jego zarobki rosną do ok. 10 tys. zł. To nadal przynajmniej dwa razy mniej za tę samą pracę i staż niż na Zachodzie. Sprawdź, ile dokładnie zarabia się za granicą.

 • Od stycznia zmiany w Kodeksie pracy
  Nowy rok przyniesie nowelizację przepisów prawa pracy. Pracodawco, pamiętaj o zmianach!

 • Strój, styl i dress code – ile znaczą w dzisiejszym świecie? [WYWIAD]
  - Patrząc na strój, nasz rozmówca może odczytać sporo informacji o nas, m.in. wiek, zawód, wykształcenie i to, jak się czujemy w danej chwili – tłumaczy Olga Kurenna, doradca wizerunku. Skoro tyle o nas mówi nasz ubiór, jak go komponować, aby czuć się lepiej i być dobrze odbieranym przez innych? O tym w wywiadzie opowiada nam doświadczona stylistka i autorka wielu szkoleń z zakresu doboru garderoby i budowy stylu.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.