Powrót

Ranking zawodów

Zobacz, w jakim zawodzie i w jakim regionie kraju, w ubiegłym roku, najłatwiej było znaleźć pracę!

Na podstawie opracowań i analiz rynku pracy, dokonanych przez samorządy województw oraz powiatów, Ministerstwo stworzyło raport zawodów deficytowych, zrównoważonych oraz nadwyżkowych. Jak informuje Ministerstwo, fakt, że dana grupa zawodów pozostaje deficytowa, zrównoważona lub nadwyżkowa na poziomie kraju nie oznacza, że tak samo wygląda to we wszystkich województwach.

 

O wolne stanowisko trudno w…

 

Wśród zawodów nadwyżkowych, na które występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy Ministerstwo wymienia fryzjerów, ogrodników oraz pracowników usług domowych.

 

Większe szanse na pracę w …

 

Wśród zawodów deficytowych, czyli takich, na które występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących w nich pracy, znaleźli się przede wszystkim specjaliści związani z branżą informatyczną. Badania pokazują, że brakuje: programistów aplikacji, projektantów aplikacji sieciowych i multimediów, administratorów systemów komputerowych, specjalistów do spraw rozwoju systemów informatycznych. Każdy z tych specjalistów znajdzie pracę na obszarze całego kraju.

Grupę deficytową, tak jak w poprzednich latach, stanowili także pracownicy call center, szczególnie w Polsce centralnej, w województwie mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim.

Rynek nadal potrzebuje pracowników przygotowujących posiłki typu fast food. Największy deficyt stwierdzono w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się również przedstawiciele handlowi, magazynierzy, operatorzy maszyn do szycia, operatorzy wózków jezdniowych. Pośrednicy pracy bez problemu powinni znaleźć zatrudnienie w województwie świętokrzyskim.

 

Równowaga w branżach

 

W ogłoszonej informacji Ministerstwo podaje, że wśród zawodów zrównoważonych znaleźli się: inżynierowie telekomunikacji, pracownicy usług ochrony, lekarze specjaliści, farmaceuci, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, adwokaci i radcy prawni oraz elektrycy budowlani.

Pielęgniarki, pomimo umiejscowienia w zawodach deficytowych, będą miały problem ze znalezieniem pracy w województwie lubelskim. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/zawody-deficytowe-i-nadwyzkowe/rok-2017/


Zobacz podobne artykuły:

 • Umiejętność współpracy najbardziej doceniana przez polskich pracodawców
  Umiejętność współpracy, dobrej organizacji czasu pracy i komunikacji to kompetencje miękkie pracowników najbardziej pożądane przez polskich pracodawców – potwierdzają badania przeprowadzone przez ManpowerGroup.

 • Chcesz zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę? Oto, jakie kroki musisz wykonać!
  7 kroków do legalnego zatrudnienia cudzoziemca – od zezwolenia na pracę do dokumentu pobytowego. Sprawdź!

 • Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia
  Podpowiadamy, kogo i w jaki sposób możesz zatrudnić, rejestrując oświadczenie. Sprawdź!

 • Rekrutacja ma wpływ na decyzje zakupowe kandydata
  Firma, która zostawia negatywne wrażenie z rekrutacji, ponosi nie tylko straty wizerunkowe, lecz także biznesowe. W Polsce 6 na 10 kandydatów nie kupi produktów lub usług firmy, która niewłaściwie ich potraktowała w procesie rekrutacyjnym.

 • Od architektki do projektantki biżuterii [WYWIAD]
  - Trzeba po prostu działać, zamiast siedzieć i zastanawiać się – te słowa Justyna Krupkowska-Filipowska wzięła sobie do serca, gdy złożyła wypowiedzenie w firmie architektonicznej i zaczęła projektować autorską biżuterię. Pozyskała dotacje z urzędu pracy, założyła firmę, a teraz tworzy małe dzieła sztuki. Czy było warto?

 • Największe od 9 lat szanse na znalezienie nowej pracy
  Plany rekrutacyjne polskich pracodawców na okres październik-grudzień przyniosą największe od 9 lat szanse na znalezienie nowej pracy – potwierdza raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

 • Od stycznia wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu
  Została ustalona nowa wysokość minimalnej stawki godzinowej na umowie-zleceniu. Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile więcej dostaniesz na rękę.

 • Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było
  Niemal 90% Polaków jest spokojnych o swoje miejsce zatrudnienia, a 6 na 10 oczekuje dalszych podwyżek w nadchodzących miesiącach. Takie nastroje nie powinny dziwić, w warunkach historycznie niskich poziomów bezrobocia i rekordowego popytu na pracowników. Co będzie dalej?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.