Powrót

Ranking zawodów

Zobacz, w jakim zawodzie i w jakim regionie kraju, w ubiegłym roku, najłatwiej było znaleźć pracę!

Na podstawie opracowań i analiz rynku pracy, dokonanych przez samorządy województw oraz powiatów, Ministerstwo stworzyło raport zawodów deficytowych, zrównoważonych oraz nadwyżkowych. Jak informuje Ministerstwo, fakt, że dana grupa zawodów pozostaje deficytowa, zrównoważona lub nadwyżkowa na poziomie kraju nie oznacza, że tak samo wygląda to we wszystkich województwach.

 

O wolne stanowisko trudno w…

 

Wśród zawodów nadwyżkowych, na które występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy Ministerstwo wymienia fryzjerów, ogrodników oraz pracowników usług domowych.

 

Większe szanse na pracę w …

 

Wśród zawodów deficytowych, czyli takich, na które występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących w nich pracy, znaleźli się przede wszystkim specjaliści związani z branżą informatyczną. Badania pokazują, że brakuje: programistów aplikacji, projektantów aplikacji sieciowych i multimediów, administratorów systemów komputerowych, specjalistów do spraw rozwoju systemów informatycznych. Każdy z tych specjalistów znajdzie pracę na obszarze całego kraju.

Grupę deficytową, tak jak w poprzednich latach, stanowili także pracownicy call center, szczególnie w Polsce centralnej, w województwie mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim.

Rynek nadal potrzebuje pracowników przygotowujących posiłki typu fast food. Największy deficyt stwierdzono w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się również przedstawiciele handlowi, magazynierzy, operatorzy maszyn do szycia, operatorzy wózków jezdniowych. Pośrednicy pracy bez problemu powinni znaleźć zatrudnienie w województwie świętokrzyskim.

 

Równowaga w branżach

 

W ogłoszonej informacji Ministerstwo podaje, że wśród zawodów zrównoważonych znaleźli się: inżynierowie telekomunikacji, pracownicy usług ochrony, lekarze specjaliści, farmaceuci, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, adwokaci i radcy prawni oraz elektrycy budowlani.

Pielęgniarki, pomimo umiejscowienia w zawodach deficytowych, będą miały problem ze znalezieniem pracy w województwie lubelskim. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/zawody-deficytowe-i-nadwyzkowe/rok-2017/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Rewolucja AI a rynek pracy
    Cyfryzacja zmienia świat wokół nas, znajdując zastosowanie w niemal każdej branży i każdym obszarze naszego życia. Jak większość nowości budzi także obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Każda zmiana stanowi wyzwanie i wymaga właściwego zarządzania. Nadchodząca rewolucja AI wystawi na próbę relacje panujące w organizacjach. Wzajemne zaufanie odegra tu kluczową rolę.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Dokąd zmierzasz rynku pracy
    Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy