Powrót

Ranking zawodów

Zobacz, w jakim zawodzie i w jakim regionie kraju, w ubiegłym roku, najłatwiej było znaleźć pracę!

Na podstawie opracowań i analiz rynku pracy, dokonanych przez samorządy województw oraz powiatów, Ministerstwo stworzyło raport zawodów deficytowych, zrównoważonych oraz nadwyżkowych. Jak informuje Ministerstwo, fakt, że dana grupa zawodów pozostaje deficytowa, zrównoważona lub nadwyżkowa na poziomie kraju nie oznacza, że tak samo wygląda to we wszystkich województwach.

 

O wolne stanowisko trudno w…

 

Wśród zawodów nadwyżkowych, na które występuje na rynku pracy niższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy Ministerstwo wymienia fryzjerów, ogrodników oraz pracowników usług domowych.

 

Większe szanse na pracę w …

 

Wśród zawodów deficytowych, czyli takich, na które występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących w nich pracy, znaleźli się przede wszystkim specjaliści związani z branżą informatyczną. Badania pokazują, że brakuje: programistów aplikacji, projektantów aplikacji sieciowych i multimediów, administratorów systemów komputerowych, specjalistów do spraw rozwoju systemów informatycznych. Każdy z tych specjalistów znajdzie pracę na obszarze całego kraju.

Grupę deficytową, tak jak w poprzednich latach, stanowili także pracownicy call center, szczególnie w Polsce centralnej, w województwie mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim.

Rynek nadal potrzebuje pracowników przygotowujących posiłki typu fast food. Największy deficyt stwierdzono w województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Wśród zawodów deficytowych znaleźli się również przedstawiciele handlowi, magazynierzy, operatorzy maszyn do szycia, operatorzy wózków jezdniowych. Pośrednicy pracy bez problemu powinni znaleźć zatrudnienie w województwie świętokrzyskim.

 

Równowaga w branżach

 

W ogłoszonej informacji Ministerstwo podaje, że wśród zawodów zrównoważonych znaleźli się: inżynierowie telekomunikacji, pracownicy usług ochrony, lekarze specjaliści, farmaceuci, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, adwokaci i radcy prawni oraz elektrycy budowlani.

Pielęgniarki, pomimo umiejscowienia w zawodach deficytowych, będą miały problem ze znalezieniem pracy w województwie lubelskim. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/zawody-deficytowe-i-nadwyzkowe/rok-2017/


Zobacz podobne artykuły:

 • Biofeedback sposobem na sukces w pracy
  Metoda ta powstała w ośrodku szkolenia kosmonautów w NASA. Oprócz astronautów korzysta z niej również wielu biznesmenów i wybitnych sportowców, na przykład Adam Małysz. Czy może wpłynąć także na naszą pracę?

 • Niedobory i nowe zjawiska na polskim rynku pracy
  Pomimo rosnącej liczby ofert pracy, polski rynek pracy cierpi na niedobory, i to zarówno ze strony kandydatów, jak też odpowiednich ofert pracy.

 • Dofinansowanie do zatrudnienia niani
  Potrzebujesz niani? Skorzystaj z dofinansowania do składek!

 • Rejestracja studentów w urzędzie pracy
  Nie wszystkim studentom przysługuje prawo do rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej. Podpowiadamy, kiedy rejestracja będzie możliwa.

 • Kogo w wakacje będą szukać rekruterzy?
  Produkcja przemysłowa, budownictwo i przemysł wydobywczy to branże, które będą najintensywniej rekrutować w wakacje. Na zatrudnienie mogą liczyć nie tylko przedstawiciele „niebieskich kołnierzyków”.

 • Od 2019 roku staż na nowych zasadach
  W mediach głośno o rewolucji w urzędach pracy, którą ma wprowadzić nowelizacja przepisów. Jedna ze zmian ma dotyczyć m.in. staży. Jakie zmiany czekają stażystów i pracodawców?

 • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
  Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

 • Polonistka na YouTube, czyli o nieszablonowej ścieżce kariery
  Ponad 350 tys. osób subskrybuje jej kanał w serwisie YouTube, choć opowiada w nim o… poprawnej polszczyźnie! Jak udało jej się zainteresować tyle osób tak niszowym tematem? I skąd pomysł na tę nietypową ścieżkę kariery? O tym opowiada nam Paulina Mikuła z kanału „Mówiąc inaczej”!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.