Powrót

Czas na przerwę w pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-19

Sprawdź, czy masz prawo do przerwy, w jakim wymiarze i czy pracodawca może decydować kiedy i jak masz ją wykorzystać!

Prawo do przerwy przysługuje zatrudnionym na etacie, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Przepisy zapewniają co najmniej 15-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy. Pracodawcy mogą jednak na mocy wewnętrznego regulaminu ją wydłużyć, ale nie skrócić. 

 

Kiedy i gdzie wykorzystać przerwę

 

Decyzja, kiedy wykorzystać przerwę, należy do pracownika, przepisy tego nie regulują. Pracownik również decyduje, w jaki sposób ją wykorzysta. Największą skuteczność na pewno ma przerwa spędzona poza miejscem pracy, na przykład na stołówce.

Prawo do decydowania o sposobie wykorzystania przerwy nie oznacza jednak, że w tym czasie można załatwić prywatne sprawy poza zakładem pracy, np. wyskoczyć na zakupy. O tym, czy można wykorzystać wolne poza zakładem pracy, decyduje już pracodawca. Ze względów bezpieczeństwa może zabronić wyjść poza teren firmy.

Osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy.

 

Dodatkowe, 5-minutowe przerwy

 

Osoby pracujące przy stanowiskach komputerowych, które wykonują pracę przy monitorze co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, mają prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Przerwy te mają na celu oderwanie wzroku od monitora i zmianę pozycji ciała.

Przerwa powinna przypadać po każdych 60 minutach pracy przy monitorze. Nie można ich kumulować.

Pracodawca może pozbawić pracowników tej przerwy, jeśli zapewni przemienne wykonywanie obowiązków, czyli zorganizuje pracę tak, aby podwładny, na przykład przez godzinę układał dokumenty, a następnie pracował przy monitorze.

 

Przerwa na lunch

 

Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze jedną przerwę, aż 60-minutową. Sposób jej  wykorzystania należy wyłącznie do pracownika. Może załatwić sprawy osobiste, zrobić zakupy czy odwiedzić ulubioną restaurację. Przerwa nie jest jednak wliczana do czasu pracy.

Pracownik może decydować o swojej przerwie, ale nie może zrezygnować z odpoczynku. Za niewykorzystaną przerwę nie przysługuje ekwiwalent lub dodatkowe wolne. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.