Powrót

Praktyki absolwenckie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-03-26

Sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Sposobów na zdobycie doświadczenia zawodowego jest wiele. Od niepłatnego wolontariatu, po staż z urzędu pracy, do całkiem dobrze płatnych praktyk absolwenckich. Przedstawiamy podstawowe przepisy dotyczącego tego ostatniego sposobu zdobywania doświadczenia.

 

Kto może podpisać umowę o praktyki absolwenckie

 

Praktyki absolwenckie mogą odbywać osoby, które ukończyły co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową, a nie ukończyły jeszcze 30 lat. Nie ma znaczenia wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe.

 

Umowa o praktyki absolwenckie – szczegóły

 

Przepisy dotyczące umów o praktyki absolwenckie są precyzyjne w kwestii okresu, na który umowa może być podpisana, odprowadzanych składek czy wysokości wynagrodzenia.

Maksymalny okres, na który można podpisać umowę o praktyki absolwenckie, wynosi trzy miesiące. W tym czasie praktykant może otrzymywać wynagrodzenie, ale nie musi. Można świadczyć praktykę nieodpłatnie. Ustawa przewiduje także maksymalną wysokość świadczenia, jaką może otrzymywać praktykant. Wypłata nie może przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia – 4 200 zł.

Pomimo otrzymywania świadczenia pieniężnego, nie są odprowadzane składki emerytalna i rentowa. Pracodawca nie opłaca również składki zdrowotnej. Jedyna odprowadzana składka, to wypadkowa.

Sposób wypowiedzenia umowy o praktyki absolwenckie zależy od tego, czy praktykant otrzymuje świadczenie, czy nie. Jeśli wykonuje praktykę nieodpłatnie, umowę można rozwiązać w każdym momencie, jeżeli zaś odpłatnie, umowa może zostać rozwiązana za 7-dniowym wypowiedzeniem.

 

Praktyka absolwencka a status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy

 

Zarejestrowane w urzędzie pracy osoby bezrobotne, podejmując praktykę absolwencką, nie muszą się wyrejestrowywać. Praktyka absolwencka, zawarta zgodnie z Ustawą o praktykach absolwenckich, nie wpływa na status osoby bezrobotnej, nawet jeśli jest płatna.

W przypadku, gdy otrzymywane świadczenie jest wyższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia, a zarejestrowany w urzędzie praktykant ma prawo do zasiłku, wypłata świadczenia z urzędu pracy zostanie wstrzymana.

Odbywanie praktyki absolwenckiej stanowi uzasadnioną przyczynę niezgłoszenia się na wyznaczoną przez urząd pracy wizytę w celu przyjęcia propozycji pracy lub potwierdzenia gotowości podjęcia zatrudnienia – pod warunkiem przedstawienia umowy o praktykę absolwencką.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Zwolnienie na poszukiwanie pracy
    Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy