Powrót

Praca na wakacje

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-07-13

Szukasz pracy na wakacje? Sprawdź, jak podejść do tego z głową i nie dać się oszukać nieuczciwym pracodawcom!

Latem liczba ogłoszeń o pracy na wakacje wzrasta. Oferty często skierowane są do osób młodych, uczących się. Nie każdy pracodawca poszukujący pracowników kieruje się jednak przepisami prawa pracy. Dlatego warto, przynajmniej minimalnie ograniczyć ryzyko.

Jak sprawdzić firmę?

Przed aplikacją na dane stanowisko sprawdź, czy firma istnieje. Jak? To nie jest takie trudne. Wystarczy chwilę posurfować w internecie. Pomocne okażą się rządowe rejestry – strony. Jednoosobowe firmy posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – strona firma.gov.pl, spółki wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – ems.ms.gov.pl. Agencje zatrudnienia z kolei, aby działać zgodnie z prawem, powinny być wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia – www.stror.praca.gov.pl.

Oprócz pewności, że firma istnieje, możemy uzyskać dodatkowe, cenne informacje, np. czy nie jest w stanie upadłości. Ma to duże znaczenie przy ocenie płynności finansowej przedsiębiorstwa i wypłacie wynagrodzenia.

CV, list motywacyjny

W odpowiedzi na zamieszczone ogłoszenie o pracy na wakacje wyślij tylko niezbędne minimum, czyli CV i w razie potrzeby list motywacyjny. Nie wysyłaj danych, które na etapie rekrutacji są mało istotne: PESEL, skan dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Nieuczciwy nabywca danych osobowych może wykorzystać je np. w celu zaciągnięcia kredytu przez internet.

Podpisanie umowy o pracę

Przed rozpoczęciem pracy, nie w trakcie i nie po tygodniowym bezpłatnym okresie próbnym, podpisz umowę. Jaką? To na ogół ustala pracodawca już na etapie zamieszczania ogłoszenia o pracy. W przypadku prac sezonowych preferowane są umowy cywilnoprawne.

Podpisując umowę, upewnij się, że nie ma tam zawiłych kruczków prawnych i jest ona dla Ciebie zrozumiała. Jeśli masz wątpliwości, nie bój się pytać. Pamiętaj, że umowa już na etapie jej podpisywania powinna być w całości uzupełniona. Nie zgadzaj się na podpis dokumentu zawierającego puste pola do uzupełnienia, np. brak informacji o wysokości wynagrodzenia.

Ważne! Pracodawca, który nie odprowadza składek od umowy-zlecenia z młodym pracownikiem nie narusza przepisów prawa pracy. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nie nakłada obowiązku odprowadzania składek za uczniów i studentów do 26. roku życia wykonujących pracę na podstawie umowy-zlecenia.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: gazetaprawna.pl

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
    Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

  • Rodzaje CV – wybierz najlepsze dla siebie
    Nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne CV. Dlatego wysyłanie tego dokumentu w niezmienionej formie na różne stanowiska może nie przynieść zadowalających rezultatów. Aby zwrócić uwagę potencjalnego pracodawcy i przekonać go, że nie zmarnuje cennego czasu, kandydat powinien szczegółowo dopracować treść CV. Jednak pierwszym krokiem przy tworzeniu tego dokumentu będzie wybór odpowiedniej formy. A jest ich kilka.

  • Sprzątanie, gotowanie, zakupy – co tak naprawdę robimy podczas pracy zdalnej?
    Praca zdalna to dla większości z nas duża oszczędność czasu oraz elastyczność godzinowa. Nie musimy wstawać tak wcześnie, nie stoimy w korkach, dojeżdżając do biura, mamy zdecydowanie więcej swobody. Ale czy podczas wykonywania obowiązków w domu zajmujemy się tylko pracą? Aż 82 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarzyło im się wykonywać w domu inne czynności w czasie, który powinien być przeznaczony na pracę zawodową.

  • Wakacyjny rynek pracy: najwięcej ofert pracy na wschodzie Polski, najmniej na południu
    W trzecim kwartale 2020 roku największe możliwości znalezienia nowej pracy będą w Polsce wschodniej i południowo-zachodniej. Najsłabsze prognozy zatrudnienia wskazały przedsiębiorstwa na południu oraz w centrum Polski, co oznacza mniejszy popyt na pracowników i spadek liczby etatów. Dowiedz się więcej z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup.

  • Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV
    Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

  • Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)
    Wojewódzkie, jak i powiatowe urzędy pracy, w ramach usług pośrednictwa, realizują wiele zadań na rzecz zarejestrowanych w nich osób bezrobotnych oraz osób poszukujących pracy. Zdecydowanie najważniejszym działaniem w tym zakresie jest korelacja z pracodawcami w celu pozyskiwania ofert pracy. Jedną z form upowszechniania takich ofert do publicznej wiadomości jest CBOP, czyli Centralna Baza Ofert Pracy.

  • Zdjęcie w CV – konieczność czy zbędna formalność
    Sporządzenie życiorysu nie jest prostym zadaniem. Współcześni doradcy zawodowi prezentują coraz to nowsze rozwiązania, które mają pomóc wyróżnić nasze dokumenty aplikacyjne w papierowym gąszczu, przez który musi się przedrzeć potencjalny pracodawca. Według ekspertów ważna jest kompozycja CV, kolejność doświadczeń zawodowych a nawet rodzaj czcionki. Ale czy zdjęcie jest niezbędnym elementem CV?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy