Powrót

Ostatnia chwila, żeby znaleźć pracę na wakacje

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-26

Wakacje w pełni, a pracodawcy wciąż poszukują pracowników do wykonywania prac sezonowych. HoReCA, budownictwo czy przetwórstwo to tylko niektóre z branż, w których brakuje rąk do pracy. Ekspert LeasingTeam radzi, gdzie jeszcze można znaleźć ciekawe oferty, na jakie stanowiska pracodawcy poszukują najczęściej i za jakie stawki.

Okres wakacyjny to czas, kiedy na rynku jest najwięcej ofert prac sezonowych. Mimo że w wakacje zwykle przemysł i produkcja zwalniają, w innych obszarach, ze względu na zwiększone zamówienia bądź wzmożony ruch turystyczny, pojawia się zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników.

 

Kto zatrudnia?

 

Od lipca do końca września dodatkowe zajęcie można znaleźć w turystyce, handlu, a także gastronomii. Te trzy obszary często łączą się ze sobą, dając w okresie wysokiego sezonu tysiące dodatkowych miejsc pracy i szansę na zarobek. Dużym zainteresowaniem kandydatów cieszą się oferty pracy w kurortach wypoczynkowych, np. w nadmorskich miejscowościach. Już w maju pojawiają się pierwsze oferty pracy w restauracjach, barach, hotelach, przy organizacji eventów, obsłudze ośrodków wypoczynkowych, które podczas słonecznych miesięcy przeżywają prawdziwe oblężenie polskich i zagranicznych turystów. Chętnie korzystają z tej okazji młodzi ludzie chcący nie tylko zarobić, ale też skorzystać z atrakcji, które proponują miejscowości turystyczne. Letnie miesiące to doskonały czas dla branży budowlanej, remontowej i pokrewnych. Pracę na pewno znajdą pracownicy fizyczni, np. budowlańcy lub ogrodnicy. Zapotrzebowanie na wsparcie dodatkowych pracowników, ze względu na czas zbiorów, rośnie również w sadownictwie i rolnictwie, a co za tym idzie także w branży produkcji i przetwórstwa owoców i warzyw.

 

Oferty prac sezonowych cieszą się dużym zainteresowaniem studentów, którzy w czasie wakacyjnej przerwy nie tylko mają okazję zarobić, ale także zdobyć cenne doświadczenie zawodowe. Miesiące letnie to dla nich dobry moment na podreperowanie domowego budżetu oraz możliwość odbycia praktyk lub staży.

 

W okresie wakacji wiele przedsiębiorstw chętnie zaoferuje współpracę osobom, które dopiero wkraczają na rynek pracy. Oferty praktyk znajdą m.in. studenci marketingu, finansów czy kierunków technicznych. Zdobyte w trakcie praktyk umiejętności, a także kontakty biznesowe mogą okazać się niezwykle wartościowe w przyszłości – komentuje Marta Pilipowicz, Dyrektor Regionu w LeasingTeam.

 

Gdzie szukać ofert pracy?

 

Osobom szukającym pracy sezonowej z pomocą przychodzą internetowe portale rekrutacyjne, lokalne portale ogłoszeniowe oraz agencje zatrudnienia, które publikują oferty pracy na swoich stronach internetowych. O ofertach wciąż jeszcze można dowiedzieć się z tradycyjnych źródeł, takich jak poczta pantoflowa czy plakaty i ogłoszenia rozwieszone na słupach ogłoszeniowych czy w witrynach sklepowych. Firmy, które specjalizują się w rekrutacjach właśnie w okresie wakacji oddelegowują do swoich klientów najwięcej pracowników. Agencje zatrudnienia mają wiedzę oraz szeroką bazę kandydatów, dzięki czemu są w stanie szybko i efektywnie zrekrutować i zatrudnić nowe osoby. To sprawia, że wiele firm nawet nie próbuje poszukiwać pracowników samodzielnie tylko od razu kontaktuje się z agencjami zatrudnienia. Warto mieć to na uwadze w czasie poszukiwania pracy i zarejestrować się w bazie kandydatów firm rekrutacyjnych.

 

Rekrutując pracowników, zwykle najpierw przeglądamy własną bazę, w której znajdują się aplikacje kandydatów, również zarejestrowanych bezpośrednio przez portal praca.leasingteam.pl. Za pośrednictwem portalu LeasingTeam można aplikować bez konieczności dodawania swojego CV. Wystarczy wypełnić krótki formularz rejestracyjny – wyjaśnia Marta Pilipowicz z LeasingTeam – Pozostawiając swoje dane kandydat nie tylko umożliwia rekruterowi kontakt w sprawie konkretnej oferty pracy, ale zyskuje też szansę na otrzymywanie dopasowanych ofert pracy w przyszłości – dodaje ekspert.

 

Kryteria wyboru pracownika

 

Pracodawcy od zawsze cenią osoby, które są pracowite i zaangażowane. Liczą się dla nich również dyspozycyjność, sumienność oraz gotowość do podjęcia pracy na krótszy czas. W przypadku niektórych ofert może być wymagane doświadczenie, choć w większości ogłoszenia dotyczą prac polegających na wykonywaniu prostych czynności, których łatwo można się nauczyć.

 

Okres trwania umowy

 

Okres zatrudnienia i czas wykonywania pracy sezonowej będą zależały od wielu czynników, w tym m.in. sektora czy branży, w których działa firma. Mogą to być zajęcia trwające od kilku dni tak jak rozdawanie ulotek czy obsługa imprez, przez kilka tygodni w przypadku zastępstw na czas urlopów, nawet do 3-4 miesięcy w sytuacji pracy na produkcji.

 

Ze względu na krótki okres wykonywania pracy, znalezienie osoby zainteresowanej ofertą nie jest wcale łatwe, choć nie niemożliwe. Aby skrócić czas poszukiwań, pracodawcy często zwracają się o pomoc do agencji zatrudnienia, które mają w swojej bazie kandydatów w przeszłości już zatrudnianych w oparciu o umowy tymczasowe, nawet na okres kilku dni lub tygodnia – komentuje ekspert LeasingTeam – To gwarantuje pracodawcom dotarcie do już sprawdzonych kandydatów – dodaje ekspert.

 

Ile można zarobić?

 

Wysokość stawek za godzinę zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju pracy, doświadczenia pracownika czy regionu Polski, w którym będzie wykonywał pracę. Istotne znaczenie może mieć również długość trwania umowy. W przypadku ofert, w których czas wykonywania pracy trwa np. tylko kilka godzin, zachętą do podjęcia pracy może być wyższa stawka godzinowa. Tak jest chociażby w przypadku stanowiska hostessy czy animatora gier i zabaw dziecięcych, którzy pracę znajdą najczęściej w weekend w centrach handlowych lub podczas imprez plenerowych. Czas zatrudnienia animatora może się jednak wydłużyć, jeżeli rozejrzy się za ofertami w hotelach i pensjonatach zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych, które w swojej ofercie bardzo często mają animacje dla dzieci. W sezonie turystycznym atrakcyjne wynagrodzenie otrzymają pracownicy zatrudniani w gastronomii i w hotelarstwie. Mimo że kelnerzy, barmani, pomoce kuchenne czy pracownicy recepcji bardzo często otrzymują minimalne wynagrodzenie w wysokości 13 zł brutto za godzinę, bardzo często uzyskują również dodatkowe gratyfikacje w postaci napiwków, procentu od utargu bądź zakwaterowania.

 

Miesiące letnie to także dobry czas dla pracowników branży remontowo-budowlanej. Największe zapotrzebowanie jest na ekipy remontowe, wykonujące kompleksowe usługi, od elektryki i hydrauliki przez układanie glazury i terakoty, aż po kładzenie gładzi i malowanie. Mile widziane są także osoby w charakterze „złotej rączki”, które wykonają mniejsze zlecenia związane z wykończeniem mieszkania, np. powieszą karnisz lub żyrandol. Stawki, w zależności od kwalifikacji i rodzaju wykonywanej pracy, kształtują się na poziomie od 13 do 20 złotych brutto na godzinę.

 

Praca za granicą

 

Osoby, które chciałyby więcej zarobić, mogą poszukać pracy za granicą. Obecnie istnieje wiele polskich agencji zatrudnienia, które delegują polskich pracowników do pracy za granicą. W Grupie LeasingTeam spółką odpowiedzialną za ten obszar jest CPC Consulting www.cpcgroup.pl, która deleguje pracowników do pracy w Niemczech, Austrii i Norwegii. W sezonie letnim w Holandii, Hiszpanii czy w Niemczech można znaleźć pracę przy zbiorach owoców i warzyw, np. truskawek czy szparagów bądź przy pielęgnacji ogrodów. Tutaj wynagrodzenie na pewno będzie bardziej atrakcyjne, a poza tym liczone już nie w złotówkach, a w euro. Warto jednak pamiętać, że życie w krajach Europy Zachodniej jest droższe niż w Polsce, w związku z czym wcześniej należy zebrać pieniądze na wyjazd.

 

Zatem drogi Kandydacie! Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu nadal wydaje Ci się, że nie masz już szansy na znalezienie wakacyjnej pracy, koniecznie przejrzyj portale rekrutacyjne i strony agencji zatrudnienia. Być może, przyszły pracodawca czeka właśnie na Twoją aplikację!

 

LeasingTeam

 

 


Zobacz podobne artykuły:

 • Niedobory i nowe zjawiska na polskim rynku pracy
  Pomimo rosnącej liczby ofert pracy, polski rynek pracy cierpi na niedobory, i to zarówno ze strony kandydatów, jak też odpowiednich ofert pracy.

 • [Podsumowanie miesiąca] Wyższe zasiłki i stypendia. Urząd pracy w czerwcu podniósł stawki
  W czerwcu wzrosły kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Co ważne, podwyższeniu uległy też stypendia, np. stażowe, szkoleniowe oraz dodatki wypłacane przez urząd pracy.

 • Długotrwałe bezrobocie na rynku pracy
  Bezrobocie długotrwałe jest jednym z najgroźniejszych zjawisk na rynku pracy. Jak pokazują statystyki, stanowi duży odsetek wśród zarejestrowanych bezrobotnych.

 • Ogromny wybór ofert pracy na wakacje w przemyśle
  Polska produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa w wakacje. Pracodawcy z tego sektora zadeklarowali prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23%. Dla osób poszukujących pracy w tej branży to bardzo dobra wiadomość – kandydaci będą mogli przebierać w ofertach zatrudnienia.

 • Ranking zawodów
  Zobacz, w jakim zawodzie i w jakim regionie kraju, w ubiegłym roku, najłatwiej było znaleźć pracę!

 • Optymizm polskich pracodawców największy od 8 lat
  W najbliższym kwartale największe szanse na znalezienie zatrudnienia czekają w produkcji przemysłowej, w budownictwie oraz w sektorze związanym z kopalniami i przemysłem wydobywczym.

 • Wakacyjne staże i praktyki kluczem do kariery?
  Maj to ostatni dzwonek dla osób, które chciałyby podjąć wakacyjny staż lub praktyki. Pracodawcy liczą na to, że zaraz po sesji studenci będą szukać pracy, a ofert, w tym wypadku, nie brakuje.

 • Nowy rodzaj umowy do prac sezonowych
  Od jutra (17.05.2018 r.) rolnicy nie będą mogli przy zbiorach zatrudniać pracowników na podstawie umowy o dzieło.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.