Powrót

Wracam – czy jestem „osobą powracającą”?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-10-11

Marcin: Podjąłem decyzję – w przyszłym miesiącu wypowiadam umowę w Wielkiej Brytanii i od razu wracam do Polski. Czy dostanę w Polsce zasiłek dla osób bezrobotnych? – Tak, pod warunkiem, że jesteś osobą powracającą.

Czy każda osoba powracająca z emigracji zarobkowej automatycznie zostaje uznana za „osobę powracającą”? Który urząd weryfikuje pod tym kątem osoby ubiegające się o prawo do zasiłku i jak wygląda ta procedura? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

 

Gdzie ubiegać się o prawo do zasiłku?

 

Krajem, który w pierwszej kolejności powinien przyznać prawo do zasiłku, jest kraj ostatniego zatrudnienia, a więc w tym przypadku Wielka Brytania. Przyznany zasiłek można następnie transferować do Polski. Podstawowym wymogiem jest jednak pozostawanie do dyspozycji tamtejszego urzędu przez minimum 4 tygodnie. Ten warunek niestety nie każdy jest w stanie spełnić.

 

Wracam natychmiast – co robić?

 

Bardzo często zdarza się tak, że okres 4 tygodni oczekiwania na transfer zasiłku to czas, którym nie dysponują osoby zdecydowane na powrót do Polski. Wypowiadają jednocześnie umowę o pracę, umowę o wynajem mieszkania i potrzebują od razu wrócić do Polski. Chcą ubiegać się o prawo do zasiłku w Polsce.

 

Aby otrzymać tu zasiłek, musisz w tej sytuacji spełniać dwa warunki. Pierwszy dotyczy osób, których ostatnim miejscem zatrudnienia nie była Polska – zasiłek będzie mógł być przyznany w naszym kraju, jeśli zostaniesz uznany za „osobę powracającą”. Natomiast drugi warunek obowiązuje wszystkie osoby bezrobotne, ubiegające się w Polsce o prawo do zasiłku i dotyczy okresu pracy.

 

„Osoba powracająca” to każda, która wraca z emigracji?

 

Jeśli pomimo wykonywania pracy za granicą, Twoim miejscem zamieszkania – czyli centrum interesów życiowych wciąż pozostawała Polska, to możesz zostać uznany za osobę powracającą. Ustalane jest to na podstawie oświadczenia, którego wypełnienie jest niezbędne podczas procedury ubiegania się o prawo do zasiłku.

 

Są tam zawarte pytania dotyczące długości pobytu za granicą, tego, gdzie w tym czasie przebywała Twoja najbliższa rodzina, czy odwiedzałeś rodzinę, która została w Polsce. Chodzi o ustalenie czy wyjechałeś z zamiarem osiedlenia się za granicą czy też faktycznie był to wyjazd na określony czas. Nie ma tu złych i dobrych odpowiedzi, pracownicy urzędu analizują wszystkie podane informacje i wyciągają z nich wnioski.

 

Jeśli w wyniku tej procedury wojewódzki urząd pracy uzna, że podczas pracy za granicą Twoim miejscem zamieszkania wciąż była Polska, zasiłek będzie mógł być przyznany. W tej sytuacji pozostaje spełnić jeszcze jeden, ostatni warunek – dotyczący czasu pracy.

 

Prawo do zasiłku dla osób  bezrobotnych w Polsce – warunki

 

Zasiłek dla osób bezrobotnych w Polsce przysługuje, jeśli w okresie 18 miesięcy bezpośrednio przed rejestracją w powiatowym urzędzie pracy przepracowałeś co najmniej 365 dni, osiągając w tym czasie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Okres pracy za granicą musi zostać potwierdzony na formularzu U1. Jeśli nie zdążyłeś uzyskać go w kraju zatrudnienia – możesz to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego urzędu pracy.

 

Pamiętaj!

 

Standardową procedurą ubiegania się o prawo do zasiłku jest uzyskanie go w kraju ostatniego miejsca zatrudnienia, a następnie transfer zasiłku do kraju, w którym poszukujesz pracy. Jednak przy spełnieniu konkretnych warunków możesz wyjątkowo otrzymać prawo do zasiłku bezpośrednio po powrocie do Polski.

 

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Dodatkowe informacje:

Oświadczenie do wniosku o przyznanie prawa do zasiłku dla osób bezrobotnych - http://bit.ly/2wAschf


Zobacz podobne artykuły:

 • Mity dotyczące urzędu pracy
  Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

 • Wsparcie z urzędu pracy osób samotnie wychowujących dziecko
  Samotnie wychowujesz dziecko? Sprawdź, na jakie wsparcie z urzędu pracy możesz liczyć!

 • Planujesz rejestrację w urzędzie pracy i jesteś w ciąży
  Rejestracja w urzędzie pracy ciężarnej

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy
  Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy być zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy zatem ciąża uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy?

 • Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. – komu przysługuje i w jakiej wysokości
  Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku oraz w jakiej wysokości jest wypłacany w tym roku!

 • Rejestracja w urzędzie pracy – procedury
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować!

 • Czynniki, które wpływają na dłuższy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  Zastanawiasz się, na jaki okres zostanie Ci przyznane prawo do zasiłku? Ma na to wpływ kilka czynników. Sprawdź, kiedy zasiłek może zostać przyznany na rok albo i dłużej!

 • Na co powinien zwrócić uwagę bezrobotny podczas rejestracji
  Bezrobotny rejestrując się w urzędzie pracy, otrzymuje informację o prawach i obowiązkach. Informacji jest wiele, są pisane małym drukiem, więc zdarza się, że klienci nie przykładają do tego tekstu większej uwagi. W efekcie tracą status bezrobotnego, a tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tym wypadku nie pomaga.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.