Powrót

Poszukujący pracy w urzędzie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-12

Zarejestrowany jako bezrobotny - poszukuje pracy czy jest osobą poszukującą pracy? Dwa odrębne statusy w urzędzie pracy często są mylone lub przez osoby rejestrujące się w urzędzie pracy łączone w jeden. Przekonaj się, na czym polega różnica!

Status osoby poszukującej pracy przyznany może zostać osobie poszukującej zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub innej formy pomocy  dostępnej w urzędzie pracy. Warto pamiętać, że o ten status ubiegać mogą się również cudzoziemcy, przebywający w Polsce – jednak są to ściśle określone przypadki obywateli innych krajów uprawnionych do uzyskania tego statusu w polskim urzędzie pracy.

W celu uzyskania statusu osoby poszukującej pracy niezbędna jest rejestracja w urzędzie pracy. Nie jest wymagany meldunek na terenie danego powiatu. Co więcej – status osoby poszukującej pracy możesz uzyskać w wielu urzędach pracy jednocześnie.

Z definicji w prosty sposób można wywnioskować, że osobą poszukującą pracy może być każdy, kto szuka pracy i chciałby skorzystać z pomocy urzędu pracy. Nawet, jeśli aktualnie wykonuje pracę, otrzymuje jakieś świadczenie, pobiera rentę – nie stanowi to przeciwwskazania.

Czy poszukujący pracy ma takie same uprawnienia jak bezrobotny?

Każda osoba poszukująca pracy ma przede wszystkim dostęp do ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców do urzędu. Udostępniane są im również oferty zamknięte, czyli te, których szczegóły dotyczące pracodawcy zostały przez niego zastrzeżone. Oferty takie każda osoba może wyszukać na stronie urzędu pracy, jednak aplikacja odbywa się za pośrednictwem urzędu pracy.

Osobom potrzebującym podnieść swoje kwalifikacje urząd pracy może zaoferować szkolenia, pożyczki szkoleniowe, finansowanie kosztów egzaminów oraz uzyskania licencji, ale również dofinansowanie studiów podyplomowych. Mogą również ubiegać się o udział w przygotowaniu zawodowym dorosłych.

Jednak grupa osób poszukujących pracy, do których wsparcie takie może być skierowane, została zawężona. Przed złożeniem wniosku warto upewnić się, czy znajdujesz się wśród osób, które o wspomnianą pomoc mogą się ubiegać.

Czy poszukujący pracy ma ubezpieczenie zdrowotne?

Jedną z zalet rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna jest zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. Często jest to kwestia decydująca w przypadku podejmowania decyzji o rejestracji w urzędzie pracy, gdy osoba straciła zatrudnienie. Warto jednak pamiętać, że osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy takich uprawnień nie mają – posiadając status osoby poszukującej pracy nie będziesz objęty ubezpieczeniem zdrowotnym z urzędu pracy.

Nasuwa się pytanie – w jakiej sytuacji status poszukującego pracy jest przydatny? Jeśli masz obecnie pracę, ale chciałbyś ją zmienić – zarejestruj się w urzędzie. Jeśli chciałbyś znaleźć pracę w innej miejscowości niż ta, w której masz meldunek – zarejestruj się tam. Da Ci to przede wszystkim dostęp do wszystkich ofert pracy – a to, gdy poszukujesz pracy, jest nie do przecenienia!

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Zwolnienie na poszukiwanie pracy
    Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.

  • Informowanie urzędu o podjęciu pracy
    Kto informuje urząd pracy o podjęciu pracy przez bezrobotnego, pracodawca czy bezrobotny? W jakim terminie należy wysłać informację do urzędu? Co grozi za niedopełnienie tego obowiązku? Wyjaśniamy.

  • Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej
    Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  • Kiedy przychód nie wpływa na status osoby bezrobotnej
    Zarejestrowany bezrobotny nie może mieć dochodów, ale może mieć przychód. W jakiej wysokości?

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy