Powrót

Poradnictwo zawodowe

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-06-28

Potrzebujesz pomocy w wyborze zawodu? Zastanawiasz się nad przekwalifikowaniem? Skorzystaj z pomocy profesjonalisty!

Poradnictwo zawodowe to jedna z usług urzędu pracy. Świadczona jest bezpłatnie w formie porady indywidualnej lub grupowej. Wystarczy, że zarejestrujesz się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Jeśli nie chcesz się rejestrować, skorzystaj z pomocy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w wojewódzkim urzędzie pracy. Z usług Centrum mogą korzystać wszystkie osoby pełnoletnie. Osoby niepełnoletnie zaś mogą zwrócić się o pomoc do OHP.

Korzyści płynące ze skorzystania z poradnictwa zawodowego

Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu informacji o rynku pracy, zawodach, możliwościach szkoleń i kształcenia. Przy pomocy standaryzowanych metod, badając kompetencje, zainteresowania i uzdolnienia zawodowe, doradca udzieli porad dotyczących wyboru zawodu czy zmiany kwalifikacji. Specjalista może skierować na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu. Reasumując, korzystając z usług poradnictwa, uzyskasz pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej. Poradnictwo zawodowe przygotowuje do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy, informuje o umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy. W ramach poradnictwa są także prowadzone szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy.

Pracodawcy również mogą skorzystać z poradnictwa zawodowego. Specjaliści pomogą mu w doborze kandydatów do pracy, wesprą rozwój zawodowy.

Usługa poradnictwa zawodowego w urzędach pracy oraz ośrodkach OHP jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych i co ważne, bezpłatna.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Zobacz podobne artykuły:

 • Biofeedback sposobem na sukces w pracy
  Metoda ta powstała w ośrodku szkolenia kosmonautów w NASA. Oprócz astronautów korzysta z niej również wielu biznesmenów i wybitnych sportowców, na przykład Adam Małysz. Czy może wpłynąć także na naszą pracę?

 • Niedobory i nowe zjawiska na polskim rynku pracy
  Pomimo rosnącej liczby ofert pracy, polski rynek pracy cierpi na niedobory, i to zarówno ze strony kandydatów, jak też odpowiednich ofert pracy.

 • Kogo w wakacje będą szukać rekruterzy?
  Produkcja przemysłowa, budownictwo i przemysł wydobywczy to branże, które będą najintensywniej rekrutować w wakacje. Na zatrudnienie mogą liczyć nie tylko przedstawiciele „niebieskich kołnierzyków”.

 • Praca zdalna - czemu nie
  Prawie wszyscy, którzy świadczą pracę zdalnie, oceniają tę możliwość pozytywnie i nadal chcą korzystać z takiej formy wykonywania obowiązków. Aż 52 proc. spośród nich chętnie pracowałaby tak przez zdecydowaną większość czasu, a 33 proc. - do 10 dni w miesiącu. Co na to pracodawcy?

 • [Podsumowanie miesiąca] Wyższe zasiłki i stypendia. Urząd pracy w czerwcu podniósł stawki
  W czerwcu wzrosły kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Co ważne, podwyższeniu uległy też stypendia, np. stażowe, szkoleniowe oraz dodatki wypłacane przez urząd pracy.

 • Długotrwałe bezrobocie na rynku pracy
  Bezrobocie długotrwałe jest jednym z najgroźniejszych zjawisk na rynku pracy. Jak pokazują statystyki, stanowi duży odsetek wśród zarejestrowanych bezrobotnych.

 • Ogromny wybór ofert pracy na wakacje w przemyśle
  Polska produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa w wakacje. Pracodawcy z tego sektora zadeklarowali prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23%. Dla osób poszukujących pracy w tej branży to bardzo dobra wiadomość – kandydaci będą mogli przebierać w ofertach zatrudnienia.

 • Ranking zawodów
  Zobacz, w jakim zawodzie i w jakim regionie kraju, w ubiegłym roku, najłatwiej było znaleźć pracę!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.