Powrót

Poradnictwo zawodowe

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-06-28

Potrzebujesz pomocy w wyborze zawodu? Zastanawiasz się nad przekwalifikowaniem? Skorzystaj z pomocy profesjonalisty!

Poradnictwo zawodowe to jedna z usług urzędu pracy. Świadczona jest bezpłatnie w formie porady indywidualnej lub grupowej. Wystarczy, że zarejestrujesz się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Jeśli nie chcesz się rejestrować, skorzystaj z pomocy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w wojewódzkim urzędzie pracy. Z usług Centrum mogą korzystać wszystkie osoby pełnoletnie. Osoby niepełnoletnie zaś mogą zwrócić się o pomoc do OHP.

Korzyści płynące ze skorzystania z poradnictwa zawodowego

Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu informacji o rynku pracy, zawodach, możliwościach szkoleń i kształcenia. Przy pomocy standaryzowanych metod, badając kompetencje, zainteresowania i uzdolnienia zawodowe, doradca udzieli porad dotyczących wyboru zawodu czy zmiany kwalifikacji. Specjalista może skierować na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu. Reasumując, korzystając z usług poradnictwa, uzyskasz pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej. Poradnictwo zawodowe przygotowuje do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy, informuje o umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy. W ramach poradnictwa są także prowadzone szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy.

Pracodawcy również mogą skorzystać z poradnictwa zawodowego. Specjaliści pomogą mu w doborze kandydatów do pracy, wesprą rozwój zawodowy.

Usługa poradnictwa zawodowego w urzędach pracy oraz ośrodkach OHP jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych i co ważne, bezpłatna.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Zobacz podobne artykuły:

 • Wsparcie z urzędu pracy osób samotnie wychowujących dziecko
  Samotnie wychowujesz dziecko? Sprawdź, na jakie wsparcie z urzędu pracy możesz liczyć!

 • Wzrost współczynnika urlopowego
  Kończy Ci się umowa? Nie zdążyłeś wykorzystać urlopu? Podpowiadamy, jak obliczyć współczynnik urlopowy oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2018 roku.

 • Wyższe wynagrodzenie od 2018 roku
  Od nowego roku osoby zarabiające minimalną krajową oraz pracujący na umowę-zlecenie ze stawką godzinową zarabiają więcej. Sprawdź, o ile zwiększyło się wynagrodzenie.

 • Co powinieneś wiedzieć o zatrudnieniu?
  Każdego kandydata, który pomyślnie przejdzie wszystkie etapy procesu rekrutacji i otrzyma propozycję pracy, czeka jeszcze jedno, bardzo istotne zadanie – dopełnienie formalności związanych z zatrudnieniem.

 • Większe dotacje na start, czyli zmiany w przepisach dotyczących spółdzielni socjalnych
  Nowelizacja przepisów wprowadza nie tylko zmiany dotyczące funkcjonowania spółdzielni socjalnych - liczby członków, ale również zwiększa wsparcie finansowe, o które spółdzielnie będą mogły się ubiegać. Sprawdź, ile można zyskać!

 • Czy zabraknie pracy dla programistów? - prognoza na 2020 rok
  Coraz więcej osób chce zostać programistą. Branża IT kusi dobrym wynagrodzeniem, benefitami i stabilną pracą. Czy ta bańka za chwilę pęknie? Eksperci ze szkoły programowania online Kodilla uspokajają: firmy z branży IT mają się dobrze i będą miały jeszcze lepiej.

 • Testy psychometryczne – skuteczne narzędzie rekrutacji
  Trendy w rekrutacji nieustannie się zmieniają. CV nie określi temperamentu kandydata, a pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej może być mylące. I tu z pomocą przychodzą testy psychometryczne!

 • Poważny krok w dorosłe życie - wybór zawodu
  Trudny i odpowiedzialny krok w życiu każdego człowieka. Decyzja ważąca losy życia zawodowego i mająca przełożenie na życie prywatne. Jak podjąć tę właściwą i obrać kierunek, który pozwoli łączyć zarobek z pasją?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.