Powrót

Poradnictwo zawodowe

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-06-28

Potrzebujesz pomocy w wyborze zawodu? Zastanawiasz się nad przekwalifikowaniem? Skorzystaj z pomocy profesjonalisty!

Poradnictwo zawodowe to jedna z usług urzędu pracy. Świadczona jest bezpłatnie w formie porady indywidualnej lub grupowej. Wystarczy, że zarejestrujesz się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Jeśli nie chcesz się rejestrować, skorzystaj z pomocy Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w wojewódzkim urzędzie pracy. Z usług Centrum mogą korzystać wszystkie osoby pełnoletnie. Osoby niepełnoletnie zaś mogą zwrócić się o pomoc do OHP.

Korzyści płynące ze skorzystania z poradnictwa zawodowego

Poradnictwo zawodowe polega na udzielaniu informacji o rynku pracy, zawodach, możliwościach szkoleń i kształcenia. Przy pomocy standaryzowanych metod, badając kompetencje, zainteresowania i uzdolnienia zawodowe, doradca udzieli porad dotyczących wyboru zawodu czy zmiany kwalifikacji. Specjalista może skierować na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu. Reasumując, korzystając z usług poradnictwa, uzyskasz pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu oraz w planowaniu rozwoju kariery zawodowej. Poradnictwo zawodowe przygotowuje do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy, informuje o umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy. W ramach poradnictwa są także prowadzone szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy.

Pracodawcy również mogą skorzystać z poradnictwa zawodowego. Specjaliści pomogą mu w doborze kandydatów do pracy, wesprą rozwój zawodowy.

Usługa poradnictwa zawodowego w urzędach pracy oraz ośrodkach OHP jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych i co ważne, bezpłatna.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Rewolucja AI a rynek pracy
    Cyfryzacja zmienia świat wokół nas, znajdując zastosowanie w niemal każdej branży i każdym obszarze naszego życia. Jak większość nowości budzi także obawy. Na rynku pracy są one związane z możliwą utratą pracy czy zmianami w strukturze zatrudnienia. Każda zmiana stanowi wyzwanie i wymaga właściwego zarządzania. Nadchodząca rewolucja AI wystawi na próbę relacje panujące w organizacjach. Wzajemne zaufanie odegra tu kluczową rolę.

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Stypendium za okres studiów podyplomowych dofinansowywanych z urzędu pracy. Co warto wiedzieć?
    Jedną z form wsparcia oferowaną przez powiatowe urzędy pracy jest dofinansowanie studiów podyplomowych osobie bezrobotnej. Oprócz sfinansowania kosztów takich studiów, urząd pracy wypłaca bezrobotnemu stypendium w trakcie trwania nauki. W jakiej wysokości? Przez jaki okres? Co warto wiedzieć o stypendium z tytułu odbywania studiów podyplomowych? Odpowiadamy.

  • Doradca klienta urzędu pracy [INFOGRAFIKA]
    W jaki sposób doradca klienta z urzędu pracy pomaga osobie zarejestrowanej? Sprawdź!

  • Dokąd zmierzasz rynku pracy
    Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy