Powrót

Rolnik szuka pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-03-22

Wielkość Twojej nieruchomości rolnej uniemożliwia Ci rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, jaką pomoc, mimo to, może zaoferować Ci urząd!

Właściciel nieruchomości rolnej, która wielkością przekracza 2 hektary przeliczeniowe nie może zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna i korzystać z dostępnych osobom bezrobotnym form wsparcia. Rejestracji nie może dokonać również osoba podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie o wskazanej wcześniej wielkości.

Brak możliwości rejestracji w urzędzie jako bezrobotny nie oznacza jednak zamkniętej drogi do wsparcia z urzędu dla osób posiadających ziemię, które utraciły zatrudnienie. Jeśli stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a Ty spełniasz warunki uzyskania prawa do zasiłku, ale nie możesz go uzyskać z racji posiadanego statusu, urząd może przyznać Ci pomoc na pokrycie składek, rozwój lub założenie działalności.

Składki do KRUS

Jeśli spełniasz opisane wyżej warunki, podlegasz ubezpieczeniu społecznemu rolników, a umowa została rozwiązana z przyczyn dotyczący zakładu pracy i ze względu na status nie możesz otrzymać zasiłku, urząd pracy w ramach wsparcia pokryje za Ciebie składki na ubezpieczenie społeczne. Składki zostaną opłacone za okres pierwszych czterech kwartałów po rozwiązaniu stosunku pracy.

Szkolenia

Osoby, które będą zainteresowane podniesieniem kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowaniem się, mogą liczyć na pokrycie kosztów szkolenia oraz stypendium. Starosta pokryje również koszty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku z odbywaniem szkolenia, na zasadach przewidzianych dla bezrobotnych.

Pieniądze na firmę

Zainteresowani startem z własnym biznesem mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na działalność. Środki mogą być przyznane na podjęcie pozarolniczej działalności gospodarczej bądź na zakup ziemi, nie wyłączając działalności wytwórczej lub usługowej związanej z rolnictwem.

Na start z firmą możesz otrzymać ponad 20 tys. zł i jeśli utrzymasz działalność przez 12 miesięcy, wsparcia nie będzie trzeba zwracać.

Rejestracja w urzędzie uprawnia również do korzystania z usług centrum aktywizacji zawodowej, które świadczy usługi rynku pracy: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe oraz zajmuje się organizacją szkoleń.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.