Powrót

Po pożyczkę do… urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-03-21

Sprawdź w jakiej wysokości i komu urząd pracy może udzielić pożyczki!

Myślisz o dalszym rozwoju zawodowym? A może sytuacja zmusiła Cię do przebranżowienia i obecny stan konta nie pozwala na inwestycję w naukę? W takiej sytuacji możesz zwrócić się do urzędu pracy o pomoc. Osoby zainteresowane podniesieniem swoich kwalifikacji w celu podjęcia lub utrzymania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej mogą otrzymać wsparcie finansowe z urzędu.

Podstawowym warunkiem uzyskania wsparcia z urzędu jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy.

Trzy istotne liczby

Przy pożyczkach znaczenie ma jej wysokość, oprocentowanie oraz termin spłaty.  Urząd może przyznać Ci pożyczkę w wysokości 400 proc przeciętnego wynagrodzenia. Na dzień dzisiejszy jest to 16 267,80 zł.

18 miesięcy – w ciągu tego czasu zobowiązany będziesz spłacić urzędowi uzyskane wsparcie. Okres spłaty pożyczki liczony jest od dnia zakończenia szkolenia ustalonego w umowie.

Kluczową informacją przy pożyczkach jest wysokość jej oprocentowania. Pożyczka udzielana przez urząd pracy na szkolenie jest nieoprocentowana, co oznacza, że będziesz musiał zwrócić dokładnie tyle, ile pożyczysz.

Na co można przeznaczyć środki

W ramach otrzymanych środków możesz opłacić nie tylko szkolenie, ale również przeznaczyć je na pokrycie kosztów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, koszty wymaganych badań lekarskich. Jeśli szkolenie odbywa się w oddalonej od Twego miejsca zamieszkania miejscowości, z pożyczki możesz pokryć koszty przejazdu lub zakwaterowania.

Pieniędzmi z pożyczki możesz zapłacić również za egzamin umożliwiający uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych oraz pokryć koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu.

Kruczki prawne

W przypadku wykorzystania pożyczki na cele inne niż określone w umowie, niepodjęcia lub nieukończenia szkolenia, pożyczka podlega bezzwłocznemu zwrotowi w całości, wraz z odsetkami ustawowymi od dnia jej otrzymania.

Odsetki naliczane są również od kwoty pożyczki niespłaconej w terminie.

Pamiętaj! Instytucja, która ma przeprowadzić dla Ciebie szkolenie sfinansowane ze środków pożyczki z urzędu pracy, powinna posiadać wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. http://stor.praca.gov.pl/portal/#/ris

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Dni wolne w trakcie odbywania stażu
    Staż jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Dzięki niej bezrobotny nabywa umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W trakcie stażu stażyście przysługują dni wolne. W jakim wymiarze? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy