Powrót

Od nowego roku kolejne ułatwienia dla firm

Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od maja tego roku przedsiębiorcy mogą korzystać z ułatwień w prowadzeniu firmy, które wprowadziła Konstytucja Biznesu. Na początek mogą spróbować swoich sił w biznesie bez zakładania firmy. Zwolnienie z obowiązku rejestracji firmy obowiązuje do momentu, gdy przychód nie przekroczy 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w każdym miesiącu. W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł, miesięczny przychód nie może więc przekroczyć 1050 zł.

Po założeniu firmy, przez pierwsze 6 miesięcy mogą korzystać ze zwolnienia z opłacania składek. Następnie, przez kolejne dwa, z obowiązującego od dawna, tzw. ZUS-u preferencyjnego.

 

Planowane zmiany

 

Pod koniec czerwca rząd przyjął projekt małego ZUS-u dla drobnych firm. Oznacza to, że wysokość podstawy składki będzie uzależniona od przychodu firmy. Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od przychodu, płacą jednakową składkę  - ponad tysiąc złotych. Zmiany pozwolą osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą obniżyć proporcjonalnie do przychodu wysokość składki na ubezpieczenia społeczne. Dotyczyć to będzie firm, których przychód nie przekracza 2,5- krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. – 5250 zł).  Po przekroczeniu przeciętnego przychodu, za każdą złotówkę przychodu składki będą wzrastały o 16 groszy.

Pozostałe warunki, które należy spełnić, aby korzystać z małego ZUS-u, to odpowiednia wysokość przychodu rocznego – nie może przekraczać 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (63 000 zł). Przedsiębiorca nie może równocześnie korzystać z preferencyjnego ZUS-u i wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy.

Mały ZUS dla drobnych firm ma zacząć obowiązywać od nowego roku (1 stycznia 2019 roku) i dotyczyć będzie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Kiedy jest możliwa rezygnacja z urlopu macierzyńskiego?
    Urlop macierzyński przeważnie wykorzystuje matka dziecka. Nie oznacza to jednak, że ojciec nie ma do niego prawa. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby matka dziecka mogła zrezygnować ze swojej części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka.

  • Wypadek przy pracy a umowa zlecenia
    Jesteś zleceniobiorcą i uległeś wypadkowi przy pracy? Sprawdź, czy otrzymasz zasiłek chorobowy za czas niezdolności do pracy oraz odszkodowanie z ZUS.

  • Urlop macierzyński nie zawsze chroni przez zwolnieniem
    Stanowisko pracy kobiety w ciąży lub przebywającej na urlopie macierzyńskim podlega szczególnej ochronie. Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w takim przypadku. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Podpowiadamy, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem w okresie urlopu macierzyńskiego nie obowiązuje.

  • Zasiłek macierzyński 2023 – co powinieneś wiedzieć?
    Zmiany długości urlopów związanych z rodzicielstwem wprowadzone do Kodeksu pracy w kwietniu 2023 r. niosą za sobą również zmianę przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy