Powrót

Nowa pozycja na liście benefitów pozapłacowych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-04-11

Czym jest sabbatical? To rodzaj urlopu, płatny czas wolny udzielany przede wszystkim profesjonalistom, którzy z różnych przyczyn, niekoniecznie związanych z wypaleniem i koniecznością wzięcia oddechu, potrzebują dodatkowego wolnego.

 

Prekursorzy sabbaticalu

Pierwszy taki urlop został przyznany pod koniec XIX wieku pracownikom naukowym Uniwersytetu Harvarda. Warunkiem uzyskania wolnego był ponad 7-letni staż pracy. Pracownik mógł sam zadecydować o wymiarze urlopu, do wyboru miał pół pełnopłatnego semestru lub dwa semestry z 50-proc. wynagrodzeniem.

Wśród korporacji pierwszy był McDonald’s. A w ślad za nim poszły takie duże firmy, jak: IBM, Intel, Nike czy American Express. Lista przedsiębiorstw korzystających z tego rodzaju benefitu stale rośnie.

Sabbatical zyskuje popularność również w Europie, w Wielkiej Brytanii około 20 proc. firm już udziela takiego urlopu, kolejne 10 proc. rozważa ich wprowadzenie.

Co pracodawca może na tym ugrać?

Ze strony pracownika brzmi świetnie, dodatkowe wolne z wynagrodzeniem. A co z pracodawcą? Jakie korzyści taki benefit może przynieść jemu? Okazuje się, że może i to nawet więcej niż jeden. Pracownik wracający z długiego urlopu jest wypoczęty, pełen energii i pomysłów. Wnosi więc do firmy większą wydajność i kreatywność. Jeśli pracownik korzystał z wolnego w celu zdobycia nowych kwalifikacji, doświadczenia lub realizacji projektu, wniesie jeszcze więcej. Często bowiem pracownicy korzystają z takiego benefitu w celu realizacji dodatkowych planów zawodowych lub pasji.

Kwestie prawne

Sabbatical to benefit dostępny dla określonej grupy pracowników. Pierwszy, zasadniczy warunek, który należy spełnić, to staż pracy. Na ogół urlop udzielany jest zatrudnionym od 5 do 10 lat. Wnioskując, pracownik musi przedstawić korzyści pracodawcy po jego powrocie.

Wymiar sabbaticalu zależy od firmy. Najczęściej udzielane wolne waha się od 3 do 6 miesięcy. Pracodawcy dopuszczają także możliwość łączenia dodatkowego urlopu z urlopem wypoczynkowym. O tym, czy w trakcie korzystania z sabbaticalu pracownikowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i w jakiej wysokości również decyduje pracodawca.

O tym, jak wykorzystać urlop decyduje pracownik? Nie zawsze. Bywa, że to pracodawca stawia warunki związane ze sposobem spędzania czasu wolnego. Na przykład firmy związane z działalnością społeczną wymagają, aby część urlopu pracownik poświęcił na działalność charytatywną na rzecz wskazanej organizacji.

Sabbatical na polskim rynku

Pracownicy w Polsce na ogół w takich przypadkach korzystają z urlopu bezpłatnego. Pozwala on na odpoczynek lub realizację dodatkowych celów zawodowych, ale nie zapewnia poczucia bezpieczeństwa finansowego oraz stanowi przerwę w stażu pracy, jeśli w tym czasie nie podejmuje się innego zatrudnienia.

Polskie firmy bardzo rzadko decydują się na udzielenie takiego urlopu pracownikom. Dotychczas o sabbaticalu można było usłyszeć w branży informatycznej, w firmach konsultingowych i badawczych oraz w mediach. Nie doczekał się on jednak jeszcze miejsca na listach najpopularniejszych świadczeń dodatkowych.

Może popularność sabbaticalu jeszcze przed nami. Wraz z rozwojem rynku pracy będzie stawał się coraz bardziej popularny i miejmy nadzieję, że wskoczy na szczyty list, najczęściej udzielanych benefitów.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,90443,7848178,wagary_od_pracy___urlop_sabbatical.html


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy