Powrót

Najpopularniejsze formy wsparcia z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-09

Jakie formy wsparcia po nowelizacji Ustawy cieszą się popularnością i rozchodzą na pniu, a którymi bezrobotni i pracodawcy są mniej zainteresowani?

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i usługach rynku pracy wniosła szereg nowych form wsparcia, mających na celu stworzenie miejsc pracy oraz wsparcie powrotu do zatrudnienia osób bezrobotnych, w tym również powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka. Większość z nich cieszy się dużą popularnością wśród klientów urzędów pracy. Są również takie z których korzysta niewielka liczba zainteresowanych.

Wsparcie na zatrudnienie młodych pracowników

W Ustawie, po nowelizacji znalazło się wiele nowych form wsparcia pozwalających bezrobotnym do 30. roku życia zdobyć doświadczenie zawodowe i zatrudnienie. Do cieszącego się dużą popularnością stażu, dołączyła nowa forma wsparcia działająca na podobnych zasadach, nazwana bonem stażowym. W ramach bonu młody bezrobotny przez 6 miesięcy zdobywa doświadczenia, aby przez kolejne 6, przyuczony, mógł pracować u tego samego pracodawcy. Liczba osób, które korzystały z tej formy wsparcia do czerwca tego roku wynosiła 1 784.

W przypadku bonu zatrudnieniowego pracodawcy mogą w zamian za zatrudnienie bezrobotnego przed trzydziestką liczyć na refundację części wynagrodzenia. Tę formę wsparcia przyznano w pierwszej połowie roku już 565 razy.

Osoby bezrobotne, które zmuszone są podjąć pracę w innym mieście, oddalonym od miejsca zamieszkania co najmniej o 80 kilometrów, mogą wnioskować o bon na zasiedlenie, w ramach którego otrzymują środki na adaptację w nowym miejscu. Aktywność zawodową w ramach tej formy wsparcia podjęło już 3 986 osób. 80 z nich postawiło na swój biznes.

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne

Pracodawcy zatrudniający skierowanych bezrobotnych w ramach tej formy wsparcia otrzymują refundację składek na ubezpieczenia społeczne. Statystyki Ministerstwa pokazują, że zainteresowanie refundacją wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Do połowy 2016 r. ze wsparcia skorzystało 308 pracodawców, gdzie dla porównania w całym ubiegłym roku w ramach refundacji zostały zatrudnione tylko 44 osoby.

Formy wsparcia ułatwiające powrót na rynek pracy po opiece nad dzieckiem mniej popularne

Wśród nowych form wsparcia pojawiły się także te, mające na celu ułatwienie rodzicom małych dzieci powrót na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad pociechami. Osoby, które zrezygnowały z zatrudnienia na rzecz opieki nad dziećmi, w ramach ułatwień, mogą skorzystać z dwóch form wsparcia: grantu na telepracę, jeśli chcą łączyć opiekę z pracą zawodową lub świadczenia aktywizacyjnego. Jak pokazują statystyki,  z pierwszej formy wsparcia nie skorzystał jeszcze żaden bezrobotny, dla porównania w ubiegłym roku było to tylko 6 osób . W ramach świadczenia aktywizacyjnego zatrudnionych zostało 12 osób. Zdecydowaną większość spośród zatrudnionych w ramach wsparcia powrotu na rynek pracy po opiece nad dzieckiem w ubiegłych latach stanowiły kobiety.

Z danych wynika, że najbardziej popularną formą wsparcia jest bon na zasiedlenie. W ocenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadzenie bonu na zasiedlenie oraz bonu zatrudnieniowego było jak najbardziej trafnym posunięciem, które umożliwiło wielu młodym bezrobotnym zaistnienie na rynku pracy. Zdaniem urzędów pracy, bon na zasiedlenie powinien być dostępny dla szerszej grupy bezrobotnych, a decyzja o jego przyznaniu powinna być podejmowana na podstawie aktywnej postawy bezrobotnego, a nie kryterium wieku. Opinię tę podzielają również bezrobotni.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/analiza-rozwiazan-wprowadzonych-ustawa-z-dnia-14-marca-2014-r-o-zmianie-ustawy-o-promocji-zatrudnienia-i-instytucjach-rynku-pracy--oraz-niektorych-innych-ustaw-dz-u-poz-598/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy