Powrót

Myjnia parowa pomysłem na biznes

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-06-12

Co jest podstawą sukcesu w biznesie? Wśród wielu odpowiedzi na to pytanie, zazwyczaj pojawia się hasło: dobry pomysł.

O ile jednak łatwiej jest osobom, które mają sprecyzowane zainteresowania zawodowe, trudniej jest założyć firmę w sytuacji, gdy mamy problem z określeniem swoich predyspozycji . Wówczas warto skorzystać z niejako „gotowych” pomysłów na biznes. Jedną z takich koncepcji  jest stworzenie myjni parowej.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy dokonać analizy rynku przed rozpoczęciem działalności. Warto zbadać swoją konkurencję, zdiagnozować popyt na nasze potencjalne usługi. Jeśli w efekcie weryfikacji okaże się, że istnieje zapotrzebowanie na rynku, warto rozpocząć pracę nad tworzeniem przedsiębiorstwa.

W przypadku osób bojących się ryzyka, warto zainwestować w działalność, która nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na etapie tworzenia firmy. W przypadku myjni parowej pierwotny nakład finansowy jest stosunkowo niski. Jeżeli posiadamy samochód, naszą myjnię możemy zlokalizować np. w garażu, ważne, aby była ona umiejscowiona w korzystnej lokalizacji. Najlepiej, jeżeli myjnia będzie się znajdowała w okolicy węzłów komunikacyjnych, w budynku, w którym jest dostęp do naturalnego źródła światła.Kolejnym etapem jest przeszkolenie z obsługi specjalistycznych urządzeń oraz zakup stosunkowo niedrogiego sprzętu do mycia aut parą. W zależności od dystrybutora – szkolenia mogą być płatne lub bezpłatne.

Warto podkreślić, że działalność można zacząć praktycznie następnego dnia, po założeniu firmy, zakupie sprzętu i odpowiednim przeszkoleniu.

Innowacyjna technologia

Nowoczesne rozwiązania w biznesie są obecnie bardzo popularne i pozytywnie postrzegane przez potencjalnych klientów. Wybierając pomysł na biznes, warto mieć to na uwadze. W przypadku myjni parowych innowacyjną jest technologia mycia, która jest ekonomiczna i przyjazna środowisku. Zużycie wody jest od 50 do 400 razy mniejsze w porównaniu do tradycyjnych myjni, natomiast zużycie prądu jest 10-krotnie niższe. Takie parametry znacząco wpływają na obniżenie kosztów prowadzenia myjni. Z czego to wynika? Metoda ta wykorzystuje wysoką temperaturę oraz ciśnienie. Połączenie tych dwóch czynników pozwala na usunięcie praktycznie każdego rodzaju zabrudzenia. Temperatura rozmiękcza brud i powoduje, że staje się on łatwy do usunięcia. Wysokie ciśnienie pozwala kruszyć nieczystości i odkleja je od mytej powierzchni, nie uszkadzając przy tym lakieru mytego auta. Warto dodać, że urządzenia parowe mogą pracować zarówno w myjni stacjonarnej jak i mobilnej.

Jak zdobyć klientów?

Podstawą prowadzenia każdej działalności gospodarczej jest odpowiedni marketing. Bez reklamy trudno będzie nam zdobyć nowych klientów. Atrakcyjna lokalizacja i brak konkurencji w pobliżu z pewnością sprzyja popytowi na nasze usługi, jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko. Warto więc przemyśleć strategię marketingowa przedsiębiorstwa, pomyśleć o stronie internetowej, promocji w Internecie, na profilach społecznościowych oraz np. w lokalnym radio.

Należy przy tym pamiętać, że reklama będzie naprawdę skuteczna, jeśli będzie ona poparta wysokim poziomem świadczonych usług. W związku z tym trzeba zadbać o zapewnienie możliwie wysokiego poziomu jakości  oraz dokładności czyszczenia i pielęgnacji pojazdu. Oferowanie dodatkowych usług, np. konserwacji w ramach podstawowego mycia, przyczyni się do postrzegania naszej myjni, jako świadczącej usługi na najwyższym poziomie. Wysoka jakość świadczonych usług połączona z atrakcyjną ceną będzie największym magnesem przyciągającym potencjalnych klientów.

Jak wybrać dobrego producenta urządzeń?

Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertą dystrybutorów maszyn parowych na polskim rynku. Jest kilka firm, które mają w swojej ofercie produkty z różnych krajów. Należy przed zakupem dokładnie przeanalizować parametry, ceny oraz serwis maszyn.  Warto też zwrócić uwagę na szkolenia – niektórzy dystrybutorzy oferują bezpłatne przygotowanie do prowadzenia myjni parowej, inni wprowadzają opłaty.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia myjni parowej, powinny dokładnie zapoznać się ofertami dostępnymi w Internecie. Wśród nich znajdziemy strony takich dystrybutorów jak np. www.ecomyjnie.pl; http://myjnieparoweastra.pl/; http://gosteam.pl/page/1/strona-glowna; http://mobilnamyjniaparowa.pl/; http://www.steam-jet.pl/; http://www.marem.pl/pl/ ; http://www.emp24.pl/cms.php?id_cms=11.

Lista firm oferujących wyposażenie do myjni parowych jest dużo szersza. Ważne jest to, abyśmy wybrali produkt dobrej jakości, dostosowany do naszych oczekiwań i możliwości finansowych.

Prowadzenie myjni parowej może być ciekawym pomysłem na biznes, generującym satysfakcjonujące dochody, pod warunkiem jednak, że odpowiednio przygotujemy się do prowadzenia firmy i będziemy zaangażowani w jej działalnie na każdym etapie.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osób bezrobotnych do 30 roku życia
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 28.01.2019 r. można składać wnioski o wydanie bonu na zasiedlenie dla osób do 30. roku życia.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o przyznanie jednorazowej refundacji poniesionych kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne
  Powiatowy Urząd pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 28.01.2019 r. do wyczerpania środków Funduszu Pracy będą przyjmowane wnioski o przyznanie jednorazowej refundacji poniesionych kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków na szkolenie indywidualne finansowane ze środków Funduszu Pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 21.01.2019 r. do wyczerpania funduszy będą przyjmowane wnioski o skierowanie na szkolenie indywidualne.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z KFS.
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, iż w terminie 11.02.2019 r. - 15.02.2019 r. w godzinach 8:30 - 15:00 będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia
  Powiatowy Urząd pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 11.02.2019 r. do wyczerpania środków Funduszu Pracy będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o organizowanie prac interwencyjnych
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 11.02.2019 r. do wyczerpania środków Funduszu Pracy będą przyjmowane wnioski o zorganizowanie prac interwencyjnych.

 • PUP Włodawa - Nabór do projektu pt. „Zwiększenie szans na zatrudnienie (V)"
  Powiatowy Urząd Pracy we Włodawie ogłasza nabór do projektu pt. „Zwiększenie szans na zatrudnienie osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy oraz odchodzących z rolnictwa w powiecie włodawskim (V)".

 • MUP Płock - Spotkania informacyjne dla pracodawców dotyczące korzystania z KFS w 2019 r.
  Miejski Urząd Pracy w Płocku uprzejmie zaprasza pracodawców mających siedzibę lub prowadzących działalność na terenie miasta Płocka na spotkania informacyjne dotyczące zasad korzystania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2019.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.