Powrót

Myjnia parowa pomysłem na biznes

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2013-06-12

Co jest podstawą sukcesu w biznesie? Wśród wielu odpowiedzi na to pytanie, zazwyczaj pojawia się hasło: dobry pomysł.

O ile jednak łatwiej jest osobom, które mają sprecyzowane zainteresowania zawodowe, trudniej jest założyć firmę w sytuacji, gdy mamy problem z określeniem swoich predyspozycji . Wówczas warto skorzystać z niejako „gotowych” pomysłów na biznes. Jedną z takich koncepcji  jest stworzenie myjni parowej.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy dokonać analizy rynku przed rozpoczęciem działalności. Warto zbadać swoją konkurencję, zdiagnozować popyt na nasze potencjalne usługi. Jeśli w efekcie weryfikacji okaże się, że istnieje zapotrzebowanie na rynku, warto rozpocząć pracę nad tworzeniem przedsiębiorstwa.

W przypadku osób bojących się ryzyka, warto zainwestować w działalność, która nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na etapie tworzenia firmy. W przypadku myjni parowej pierwotny nakład finansowy jest stosunkowo niski. Jeżeli posiadamy samochód, naszą myjnię możemy zlokalizować np. w garażu, ważne, aby była ona umiejscowiona w korzystnej lokalizacji. Najlepiej, jeżeli myjnia będzie się znajdowała w okolicy węzłów komunikacyjnych, w budynku, w którym jest dostęp do naturalnego źródła światła.Kolejnym etapem jest przeszkolenie z obsługi specjalistycznych urządzeń oraz zakup stosunkowo niedrogiego sprzętu do mycia aut parą. W zależności od dystrybutora – szkolenia mogą być płatne lub bezpłatne.

Warto podkreślić, że działalność można zacząć praktycznie następnego dnia, po założeniu firmy, zakupie sprzętu i odpowiednim przeszkoleniu.

Innowacyjna technologia

Nowoczesne rozwiązania w biznesie są obecnie bardzo popularne i pozytywnie postrzegane przez potencjalnych klientów. Wybierając pomysł na biznes, warto mieć to na uwadze. W przypadku myjni parowych innowacyjną jest technologia mycia, która jest ekonomiczna i przyjazna środowisku. Zużycie wody jest od 50 do 400 razy mniejsze w porównaniu do tradycyjnych myjni, natomiast zużycie prądu jest 10-krotnie niższe. Takie parametry znacząco wpływają na obniżenie kosztów prowadzenia myjni. Z czego to wynika? Metoda ta wykorzystuje wysoką temperaturę oraz ciśnienie. Połączenie tych dwóch czynników pozwala na usunięcie praktycznie każdego rodzaju zabrudzenia. Temperatura rozmiękcza brud i powoduje, że staje się on łatwy do usunięcia. Wysokie ciśnienie pozwala kruszyć nieczystości i odkleja je od mytej powierzchni, nie uszkadzając przy tym lakieru mytego auta. Warto dodać, że urządzenia parowe mogą pracować zarówno w myjni stacjonarnej jak i mobilnej.

Jak zdobyć klientów?

Podstawą prowadzenia każdej działalności gospodarczej jest odpowiedni marketing. Bez reklamy trudno będzie nam zdobyć nowych klientów. Atrakcyjna lokalizacja i brak konkurencji w pobliżu z pewnością sprzyja popytowi na nasze usługi, jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko. Warto więc przemyśleć strategię marketingowa przedsiębiorstwa, pomyśleć o stronie internetowej, promocji w Internecie, na profilach społecznościowych oraz np. w lokalnym radio.

Należy przy tym pamiętać, że reklama będzie naprawdę skuteczna, jeśli będzie ona poparta wysokim poziomem świadczonych usług. W związku z tym trzeba zadbać o zapewnienie możliwie wysokiego poziomu jakości  oraz dokładności czyszczenia i pielęgnacji pojazdu. Oferowanie dodatkowych usług, np. konserwacji w ramach podstawowego mycia, przyczyni się do postrzegania naszej myjni, jako świadczącej usługi na najwyższym poziomie. Wysoka jakość świadczonych usług połączona z atrakcyjną ceną będzie największym magnesem przyciągającym potencjalnych klientów.

Jak wybrać dobrego producenta urządzeń?

Przede wszystkim należy zapoznać się z ofertą dystrybutorów maszyn parowych na polskim rynku. Jest kilka firm, które mają w swojej ofercie produkty z różnych krajów. Należy przed zakupem dokładnie przeanalizować parametry, ceny oraz serwis maszyn.  Warto też zwrócić uwagę na szkolenia – niektórzy dystrybutorzy oferują bezpłatne przygotowanie do prowadzenia myjni parowej, inni wprowadzają opłaty.

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia myjni parowej, powinny dokładnie zapoznać się ofertami dostępnymi w Internecie. Wśród nich znajdziemy strony takich dystrybutorów jak np. www.ecomyjnie.pl; http://myjnieparoweastra.pl/; http://gosteam.pl/page/1/strona-glowna; http://mobilnamyjniaparowa.pl/; http://www.steam-jet.pl/; http://www.marem.pl/pl/ ; http://www.emp24.pl/cms.php?id_cms=11.

Lista firm oferujących wyposażenie do myjni parowych jest dużo szersza. Ważne jest to, abyśmy wybrali produkt dobrej jakości, dostosowany do naszych oczekiwań i możliwości finansowych.

Prowadzenie myjni parowej może być ciekawym pomysłem na biznes, generującym satysfakcjonujące dochody, pod warunkiem jednak, że odpowiednio przygotujemy się do prowadzenia firmy i będziemy zaangażowani w jej działalnie na każdym etapie.

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków na szkolenia finansowane z KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników.

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków o organizację robót publicznych
  Pomoc będzie przeznaczona na utworzenie 35 miejsc pracy dla osób bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ząbkowicach Śląskich.

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków o organizację staży w ramach projektu konkursowego
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich prowadzi nabór wniosków o organizację staży w ramach projektu konkursowego pt. „Kierunek praca! Aktywizacja zawodowo-edukacyjna młodzieży z powiatu ząbkowickiego".

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków o skierowanie na szkolenia dla osób powyżej 30. roku życia
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich prowadzi nabór wniosków o skierowanie na szkolenia wskazane przez osoby bezrobotne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków o skierowanie na szkolenia w ramach PO WER 2014-2020
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich ogłasza nabór wniosków o skierowanie na szkolenia wskazane przez osoby bezrobotne w ramach projektu pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie ząbkowickim (III)" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Zaproszenie na spotkanie informacyjne ze szkoleniem dla pracodawców
  Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu zaprasza na spotkanie informacyjne ze szkoleniem dla pracodawców dotyczące konkursu "Zdobądź dyplom PIP".

 • Wydajność w pracy
  Złe zarządzanie jest wymieniane na pierwszym miejscu wśród czynników mających negatywny wpływ na produktywność w miejscu pracy, czego dowodzi nowe badanie przeprowadzone przez ADP na prawie 10 000 pracowników w Europie, w tym 1300 z Polski.

 • PUP Chełmno - Dotacje na założenie firmy dla osób młodych
  Starosta Powiatu Chełmińskiego informuje o możliwości przyznania 10 osobom bezrobotnym do 30. roku życia dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.