Powrót

Mity dotyczące urzędu pracy

Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy lub już zarejestrowane często bazują na tym, co usłyszały od rodziny lub znajomych. Powtarzają źle zinterpretowane przepisy bądź już nieaktualne. Dlatego postanowiliśmy obalić trzy najczęściej słyszane mity dotyczące urzędu pracy.

 

Prawo do zasiłku po 7 dniach od daty rejestracji

 

Termin przyznania zasiłku uzależniony jest od sposobu rozwiązania umowy. Jeśli to pracownik wypowiada umowę lub rozwiązuje ją na mocy porozumienia stron, będzie musiał poczekać na swój zasiłek 90 dni. Zwolnieni dyscyplinarnie również poczekają i to znacznie dłużej, bo aż 180 dni.

W przypadku, gdy wypowiedzenie da pracodawca bądź umowa rozwiąże się z okresem, na który została zawarta, bezrobotny otrzyma zasiłek od razu.

Błędnym jest przekonanie, że zasiłek przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. Przepis ten nie funkcjonuje już od kilku lat. Prawo do zasiłku przysługuje od daty rejestracji.

 

Podjęcie zatrudnienia skraca okres karencji

 

Często osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej z powodu niestawiennictwa lub odmowy przyjęcia skierowania do pracy, uważają, że jeśli w trakcie okresu karencji podejmą zatrudnienie, będą mogły szybciej zarejestrować się ponownie. Niestety nie, okres karencji obowiązuje przez 120, 180 lub 270 dni i nic go nie skróci. Podjęcie pracy czy ciąża nie skrócą okresu wyczekiwania na ponowną rejestrację.

 

Tylko ostatnia umowa ma znaczenie

 

Kolejny mit, który chcemy obalić, to ten dotyczący wpływu sposobu rozwiązania umowy na okres oczekiwania na zasiłek. Rejestrujący się bezrobotni często są przekonani, że o tym, kiedy otrzymają świadczenie, decyduje sposób rozwiązania tylko ostatniej umowy. Niestety nie. Urząd sprawdza sposoby rozwiązania umów w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli więc przedostatnia umowy została rozwiązana, np. na mocy porozumienia stron cztery miesiące przed rejestracją, zasiłek będzie przysługiwał po 90 dniach od daty rejestracji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy