Powrót

Mity dotyczące urzędu pracy

Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy lub już zarejestrowane często bazują na tym, co usłyszały od rodziny lub znajomych. Powtarzają źle zinterpretowane przepisy bądź już nieaktualne. Dlatego postanowiliśmy obalić trzy najczęściej słyszane mity dotyczące urzędu pracy.

 

Prawo do zasiłku po 7 dniach od daty rejestracji

 

Termin przyznania zasiłku uzależniony jest od sposobu rozwiązania umowy. Jeśli to pracownik wypowiada umowę lub rozwiązuje ją na mocy porozumienia stron, będzie musiał poczekać na swój zasiłek 90 dni. Zwolnieni dyscyplinarnie również poczekają i to znacznie dłużej, bo aż 180 dni.

W przypadku, gdy wypowiedzenie da pracodawca bądź umowa rozwiąże się z okresem, na który została zawarta, bezrobotny otrzyma zasiłek od razu.

Błędnym jest przekonanie, że zasiłek przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. Przepis ten nie funkcjonuje już od kilku lat. Prawo do zasiłku przysługuje od daty rejestracji.

 

Podjęcie zatrudnienia skraca okres karencji

 

Często osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej z powodu niestawiennictwa lub odmowy przyjęcia skierowania do pracy, uważają, że jeśli w trakcie okresu karencji podejmą zatrudnienie, będą mogły szybciej zarejestrować się ponownie. Niestety nie, okres karencji obowiązuje przez 120, 180 lub 270 dni i nic go nie skróci. Podjęcie pracy czy ciąża nie skrócą okresu wyczekiwania na ponowną rejestrację.

 

Tylko ostatnia umowa ma znaczenie

 

Kolejny mit, który chcemy obalić, to ten dotyczący wpływu sposobu rozwiązania umowy na okres oczekiwania na zasiłek. Rejestrujący się bezrobotni często są przekonani, że o tym, kiedy otrzymają świadczenie, decyduje sposób rozwiązania tylko ostatniej umowy. Niestety nie. Urząd sprawdza sposoby rozwiązania umów w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli więc przedostatnia umowy została rozwiązana, np. na mocy porozumienia stron cztery miesiące przed rejestracją, zasiłek będzie przysługiwał po 90 dniach od daty rejestracji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Działalność nierejestrowana a status bezrobotnego
  Czy zarejestrowany bezrobotny może prowadzić działalność nierejestrowaną?

 • Od stycznia zmiany w Kodeksie pracy
  Nowy rok przyniesie nowelizację przepisów prawa pracy. Pracodawco, pamiętaj o zmianach!

 • Zasiłek dla bezrobotnych w 2019 r. – komu będzie przysługiwał i w jakiej wysokości
  Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku oraz w jakiej wysokości będzie wypłacany w 2019 roku!

 • Raport: Cztery osobowości pracowników i jeden rynek pracy
  Kim są: Zdystansowany Zawodowiec, Zwinny Profesjonalista, Bezpieczny Tradycjonalista oraz Praktyczny Inicjator? Jakie są ich wymagania względem pracodawcy? Co motywuje ich do pracy?

 • Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą
  Coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące zasiłku dla bezrobotnych dla osób, które pracowały za granicą. Podpowiadamy, co zrobić, żeby otrzymać świadczenie!

 • Dla kogo chorobowe bez okresu wyczekiwania
  Od niedawna pracujesz i… zachorowałeś? Zastanawiasz się, czy zwolnienie będzie płatne? Sprawdź!

 • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
  Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

 • Szukasz pracy? Ulepszone CV możesz mieć gratis, a to tylko jedna z usług Zielonej Linii
  Znalezienie wymarzonej pracy wymaga czasu. Okres poszukiwań można jednak znacząco skrócić. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego ulepszenia CV, symulatora rozmowy kwalifikacyjnej lub poradników video. Te i wiele innych rozwiązań proponuje nowoczesny system infolinii i portalu Zielona Linia.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.