Powrót

Mity dotyczące urzędu pracy

Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy lub już zarejestrowane często bazują na tym, co usłyszały od rodziny lub znajomych. Powtarzają źle zinterpretowane przepisy bądź już nieaktualne. Dlatego postanowiliśmy obalić trzy najczęściej słyszane mity dotyczące urzędu pracy.

 

Prawo do zasiłku po 7 dniach od daty rejestracji

 

Termin przyznania zasiłku uzależniony jest od sposobu rozwiązania umowy. Jeśli to pracownik wypowiada umowę lub rozwiązuje ją na mocy porozumienia stron, będzie musiał poczekać na swój zasiłek 90 dni. Zwolnieni dyscyplinarnie również poczekają i to znacznie dłużej, bo aż 180 dni.

W przypadku, gdy wypowiedzenie da pracodawca bądź umowa rozwiąże się z okresem, na który została zawarta, bezrobotny otrzyma zasiłek od razu.

Błędnym jest przekonanie, że zasiłek przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. Przepis ten nie funkcjonuje już od kilku lat. Prawo do zasiłku przysługuje od daty rejestracji.

 

Podjęcie zatrudnienia skraca okres karencji

 

Często osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej z powodu niestawiennictwa lub odmowy przyjęcia skierowania do pracy, uważają, że jeśli w trakcie okresu karencji podejmą zatrudnienie, będą mogły szybciej zarejestrować się ponownie. Niestety nie, okres karencji obowiązuje przez 120, 180 lub 270 dni i nic go nie skróci. Podjęcie pracy czy ciąża nie skrócą okresu wyczekiwania na ponowną rejestrację.

 

Tylko ostatnia umowa ma znaczenie

 

Kolejny mit, który chcemy obalić, to ten dotyczący wpływu sposobu rozwiązania umowy na okres oczekiwania na zasiłek. Rejestrujący się bezrobotni często są przekonani, że o tym, kiedy otrzymają świadczenie, decyduje sposób rozwiązania tylko ostatniej umowy. Niestety nie. Urząd sprawdza sposoby rozwiązania umów w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli więc przedostatnia umowy została rozwiązana, np. na mocy porozumienia stron cztery miesiące przed rejestracją, zasiłek będzie przysługiwał po 90 dniach od daty rejestracji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
  Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!

 • Składki odprowadzane za bezrobotnego
  Sprawdź, jakie składki odprowadzane są za zarejestrowaną osobę bezrobotną!

 • Spółdzielnia socjalna pomysłem na firmę
  Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Myślisz o działalności w ramach spółdzielni socjalnej? Sprawdź, kto może założyć spółdzielnię i jakie wsparcie może uzyskać na start oraz rozwój!

 • Kiedy nie stracisz statusu osoby bezrobotnej pomimo odmowy przyjęcia oferty pracy?
  Zarejestrowana w urzędzie pracy osoba bezrobotna oprócz praw, ma także obowiązki. Jednym z nich jest przyjmowanie skierowań do pracy. Konkretnie są to skierowania na rozmowy kwalifikacyjne, a nie stricte do pracy.

 • Dofinansowanie zatrudnienia z urzędu pracy
  Pracodawco, potrzebujesz dofinansowania do zatrudnienia nowego pracownika? Sprawdź ofertę urzędu pracy i wybierz dofinansowanie najkorzystniejsze dla Twojej firmy!

 • Czy jestem ubezpieczony?
  Sprawdź, kiedy możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej!

 • Zatrudnianie osób pozbawionych wolności
  Na rynku pracy coraz trudniej o pracowników. Pracodawcy poszerzają więc krąg poszukiwań kandydatów do pracy. Coraz częściej upominają się też o osoby pozbawione wolności. Sprawdź, jak wygląda zatrudnienie osób skazanych i jakie korzyści z tego płyną!

 • Praktyki absolwenckie
  Sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.