Powrót

Mity dotyczące urzędu pracy

Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy lub już zarejestrowane często bazują na tym, co usłyszały od rodziny lub znajomych. Powtarzają źle zinterpretowane przepisy bądź już nieaktualne. Dlatego postanowiliśmy obalić trzy najczęściej słyszane mity dotyczące urzędu pracy.

 

Prawo do zasiłku po 7 dniach od daty rejestracji

 

Termin przyznania zasiłku uzależniony jest od sposobu rozwiązania umowy. Jeśli to pracownik wypowiada umowę lub rozwiązuje ją na mocy porozumienia stron, będzie musiał poczekać na swój zasiłek 90 dni. Zwolnieni dyscyplinarnie również poczekają i to znacznie dłużej, bo aż 180 dni.

W przypadku, gdy wypowiedzenie da pracodawca bądź umowa rozwiąże się z okresem, na który została zawarta, bezrobotny otrzyma zasiłek od razu.

Błędnym jest przekonanie, że zasiłek przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. Przepis ten nie funkcjonuje już od kilku lat. Prawo do zasiłku przysługuje od daty rejestracji.

 

Podjęcie zatrudnienia skraca okres karencji

 

Często osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej z powodu niestawiennictwa lub odmowy przyjęcia skierowania do pracy, uważają, że jeśli w trakcie okresu karencji podejmą zatrudnienie, będą mogły szybciej zarejestrować się ponownie. Niestety nie, okres karencji obowiązuje przez 120, 180 lub 270 dni i nic go nie skróci. Podjęcie pracy czy ciąża nie skrócą okresu wyczekiwania na ponowną rejestrację.

 

Tylko ostatnia umowa ma znaczenie

 

Kolejny mit, który chcemy obalić, to ten dotyczący wpływu sposobu rozwiązania umowy na okres oczekiwania na zasiłek. Rejestrujący się bezrobotni często są przekonani, że o tym, kiedy otrzymają świadczenie, decyduje sposób rozwiązania tylko ostatniej umowy. Niestety nie. Urząd sprawdza sposoby rozwiązania umów w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację. Jeśli więc przedostatnia umowy została rozwiązana, np. na mocy porozumienia stron cztery miesiące przed rejestracją, zasiłek będzie przysługiwał po 90 dniach od daty rejestracji.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Chcesz zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę? Oto, jakie kroki musisz wykonać!
  7 kroków do legalnego zatrudnienia cudzoziemca – od zezwolenia na pracę do dokumentu pobytowego. Sprawdź!

 • Zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia
  Podpowiadamy, kogo i w jaki sposób możesz zatrudnić, rejestrując oświadczenie. Sprawdź!

 • Od stycznia wyższa stawka godzinowa na umowie-zleceniu
  Została ustalona nowa wysokość minimalnej stawki godzinowej na umowie-zleceniu. Sprawdź, w jakiej wysokości odprowadzane będą składki i ile więcej dostaniesz na rękę.

 • Zaległe wynagrodzenie a status bezrobotnego
  Sprawdź, kiedy wypłata wynagrodzenia nie wpłynie na status osoby bezrobotnej w urzędzie pracy!

 • Utrata statusu osoby bezrobotnej
  Wyrejestrowanie z urzędu pracy. Kiedy urząd może wyrejestrować bezrobotnego.

 • Kary z urzędu pracy
  Nie tylko wyrejestrowanie na pewien czas, ale również obowiązek zwrotu poniesionych przez urząd kosztów, a nawet kary grzywny – to grozi osobom, które nie stosują się do regulaminu urzędu pracy!

 • Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
  Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!

 • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
  Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.