Powrót

Lubisz jeździć? To zawody dla Ciebie!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-08-29

Czasem wydaje Ci się, że w Twoich żyłach płynie benzyna, a nie krew? Pasjonuje Cię motoryzacja? Godziny spędzone za kółkiem uważasz za jedne z najlepszych w życiu? I do tego wszystkiego szukasz jeszcze pracy? Sprawdź, jakie zawody będą idealne dla Ciebie!

Kierowca busa

Aby nim zostać wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B. Daje ono bowiem możliwość ciągnięcia przyczepy pod warunkiem, że łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekroczy 3,5 tony. Wielu pracodawców w firmach transportowych potrzebuje kierowców busa. Najczęściej są oni wysyłani w trasy międzynarodowe: Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, w praktyce jednak w ten sposób można jeździć niemal po całej Europie. Wiele zależy od rodzaju firmy transportowej i podpisanych kontraktów oraz aktualnych zleceń.

Kierowca tira

Aby zostać kierowcą tira, należy mieć szersze uprawnienia  -  w tym wypadku kat. B już nie wystarczy. Trzeba mieć ukończone 18 lat, zrobić prawo jazdy kategorii B i C oraz dodatkowo zdać egzamin na prawo jazdy C+E. Kategoria C upoważnia do kierowania pojazdami powyżej 3,5 tony (oprócz autobusu). Praca kierowcy tira jest wymagająca, niekiedy nużąca (zwłaszcza na długim, prostym odcinku autostrady), ale jednocześnie daje szansę podróżowania po całym świecie (a przynajmniej kontynencie). Minusem tej pracy jest system pracy. Bardzo często zawodowi kierowcy są zmuszeni do 2-3-tygodniowej, a niekiedy dłuższej rozłąki z rodziną. Trzeba też przygotować się na samotność – warto wyposażyć się w laptop z filmami lub książki (a najlepiej czytnik).

Kierowca autobusu

Kwalifikacją do prowadzenia autobusu jest posiadanie prawa jazdy kategorii D, choć w wielu ogłoszeniach zdarza się, że pracodawca wymaga też kategorii C i B. W przypadku tej pracy duże znaczenie często ma znajomość topografii miasta, zwłaszcza jeśli kandydat zamierza pracować w komunikacji miejskiej. Plusem takiej pracy jest codzienna obecność w domu, w przeciwieństwie do kierowców autokarów wycieczkowych, którzy wyjeżdżają w dłuższe, zwykle kilkudniowe czy nawet tygodniowe trasy. Mają jednak możliwość zwiedzenia przy okazji ciekawych rejonów świata czy zakątków Polski.

Taksówkarz

Niezależnie od liczby samochodów jeżdżących po polskich drogach, popyt na taksówki nie maleje. Osoba, która chce zostać taksówkarzem, powinna mieć ukończone 21 lat i czynne prawo jazdy kategorii B. Tak jak w przypadku pozostałych zawodów – ważny jest brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Aby móc rozpocząć pracę, trzeba mieć ukończone szkolenie z transportu drogowego oraz zaliczony egzamin. Osoby, które mają udokumentowaną co najmniej 5-letnią pracę w zawodzie kierowcy, nie muszą przechodzić szkolenia, ale wymagane jest zdanie egzaminu. Praca taksówkarza wymaga doskonałej znajomości  topografii miasta, cierpliwości, a  bardzo często – przedsiębiorczości. Wielu taksówkarzy pracuje bowiem w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Instruktor nauki jazdy

Coraz więcej młodych osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy, gdy tylko ukończą 18 lat. Stąd też dużo pracy mają instruktorzy nauki jazdy. To ciekawe zajecie dla osób, które nie tylko kochają prowadzić auto, ale odznaczają się też umiejętnościami dydaktycznymi. Aby zostać instruktorem, trzeba ukończyć 200-godzinny kurs i zdać egzamin. Ta praca wymaga elastyczności – choć teoretycznie powinna trwać od 8.00 do 16.00, klienci szkół jazdy bardzo często umawiają się na wczesne godziny poranne lub popołudniowe, gdyż dopiero wtedy mają czas na naukę.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy