Powrót

Laminiarz – mało znany, choć często poszukiwany na rynku specjalista

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-23

Wbrew pozorom przedstawiciel tego zawodu nie zajmuje się laminowaniem szkolnych czy biurowych dokumentów. Laminarz to specjalista poszukiwany na rynku pracy, który wykonuje bardzo specyficzny zawód.

Laminiarz pracuje najczęściej przy produkcji jachtów, bardzo często luksusowych i dalekomorskich jednostek. Jego praca polega na łączeniu żywicy z tworzywami sztucznymi w taki sposób, by powierzchnia przedmiotu zyskała odporność zarówno na wilgoć jak i uderzenia. Elementy, które są poddawane laminacji, mają być więc odporne na czynniki atmosferyczne i niekorzystne działanie czynników chemicznych. Zazwyczaj więc laminiarze są poszukiwani do pracy przy wytwarzaniu elementów z tworzyw sztucznych do łodzi, ale też np. skrzydeł do wiatraków w elektrowniach wiatrowych.

Tego nie nauczysz się w szkole

Trudno znaleźć szkołę, która by przygotowała do tego zawodu. Z tego powodu w ofertach pracy zwykle pojawia się wymóg posiadania wykształcenia średniego technicznego lub wyższego z zakresu technologii tworzyw sztucznych. Jest ono mile widziane, ale zazwyczaj nie jest warunkiem koniecznym. Bardzo często zdarza się bowiem, że duże firmy produkcyjne, gdzie występuje zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów, prowadzą wewnętrzne systemy szkoleń, przyuczając do zawodu już zatrudnionych pracowników.

Warto podkreślić, że osoba, która chciałaby wykonywać ten zawód, powinna cechować się uważnością, dokładnością i szczególną rzetelnością. W związku z faktem, że często trzeba podnosić duże elementy łodzi, jachtu, wiatraka lub innych urządzeń, w tym zawodzie preferowani są mężczyźni, choć nie jest to w jakimkolwiek stopniu wymóg konieczny. Należy jednak zaznaczyć, że zawód ten możemy zaliczyć zdecydowanie do pracy fizycznej.

Perspektywy na przyszłość

Czy warto wykonywać zawód laminarza? Biorąc pod uwagę prognozy rynku pracy – jak najbardziej. Rynek produkcji jachtów nieustannie się rozwija, podobnie jak rynek pozyskiwania alternatywnych źródeł energii w postaci farm wiatrowych. Zważywszy na to, że wykonywanie tego zawodu nie wymaga ukończenia długotrwałego, wieloetapowego procesu edukacji, jest to dobra opcja dla osób, które chcą się przekwalifikować, poszerzyć swoje kwalifikacje. Zarobki w tym zawodzie są zróżnicowane, zależą przede wszystkim od posiadanego doświadczenia i miejsca pracy. Osoby, które planują wyjechać do pracy za granicę, np. do Niemiec, Francji, Danii czy Holandii mogą liczyć na wyższe zarobki niż w Polsce.

Warto jednak zaznaczyć, że także w Polsce są poszukiwani specjaliści na to stanowisko. Wąska grupa osób uprawnionych na rynku sprawia, że pracodawcy, którzy chcą zatrudnić doświadczonego specjalistę, skłonni są do wypłaty hojniejszego wynagrodzenia.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy