Powrót

Korzyści z zatrudnienia pracownika 50 plus

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-12-20

Rynek pracownika i związane z tym coraz większe problemy kadrowe wpłynęły na poprawę sytuacji pracowników po 50. roku życia na rynku pracy. Pracodawcy coraz chętniej deklarują chęć zatrudnienia osób po pięćdziesiątce. Angaż dojrzałych pracowników to wiele korzyści. Jakich?

Pracownik po 50. roku życia to  pracownik doświadczony, który swoją wiedzą może podzielić się z młodszym pokoleniem. To pracownik, dla którego stabilność zatrudnienia ma duże znaczenie – co przy obecnej sytuacji na rynku pracy jest niezmiernie korzystne dla pracodawcy. Dlatego, aż 47 proc. zapytanych pracodawców woli zatrudnić pracownika po pięćdziesiątce.

 

Dodatkowym atutem mogą być korzyści finansowe. Pracodawcy zatrudniający dojrzałych pracowników mogą liczyć na ulgi w opłacaniu składek czy refundację części wynagrodzenia.

 

Zwolnienie z Funduszu Pracy

 

Pracodawcy zatrudniający pracownika, który ukończył 50. rok życia, a przed podjęciem pracy był zarejestrowany jako bezrobotny w urzędzie pracy, zwolnieni są z opłat składki na Fundusz Pracy przez 12 miesięcy.

 

Całkowite zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy przysługuje pracodawcom, którzy zatrudniają pracowników po 55. roku życia – w przypadku kobiet i po sześćdziesiątce  - w przypadku mężczyzn.

 

Dofinansowanie wynagrodzenia

 

W urzędzie pracy jest wiele form wsparcia dla pracodawców, którzy zatrudnią skierowaną osobę po 50. roku życia. Pracodawca może uzyskać refundację składek za zatrudnionego pracownika (link) lub refundację części wynagrodzenia oraz składek od refundowanego wynagrodzenia (link). W zależności od wybranej formy, wsparcie może przysługiwać od pół roku do nawet czterech lat. Maksymalna wysokość uzyskanego wsparcia to nawet kilka tysięcy zł.

 

Krótsze chorobowe

 

Oszczędności finansowe daje pracodawcom również krótszy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego. W przypadku choroby pracownika po pięćdziesiątce, okres wypłaty zmniejsza się z 30 dni do 14. Od 15. dnia choroby ZUS zaczyna wypłacać zasiłek chorobowy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • 2-3 razy wyższa pensja dla początkującego programisty? Sprawdź, gdzie tyle płacą
  Początkujący programista w Polsce zarabia średnio 3,5-4 tys. zł netto miesięcznie na rękę. Po pięciu latach jego zarobki rosną do ok. 10 tys. zł. To nadal przynajmniej dwa razy mniej za tę samą pracę i staż niż na Zachodzie. Sprawdź, ile dokładnie zarabia się za granicą.

 • 5 problemów, które blokują rozwój branży IT
  Ciągłe podbijanie wysokości pensji. Wymaganie cudów od systemu edukacji. Ignorowanie demografii. Posługiwanie się fałszywymi stereotypami dotyczącymi płci. Gdyby rozwiązać te bolączki, branża IT mogłaby rozwijać się jeszcze szybciej. Dlaczego więc od lat te same problemy, zamiast zniknąć, pogłębiają się?

 • Polacy chcą zostać programistami, ale 83 proc. z nich nie wie jak
  12,6 tys. zł brutto miesięcznie - tyle średnio zarabia specjalista IT w Polsce. Wysokie zarobki kuszą, ale nie rozwiązują problemu związanego z niedoborem programistów. Brakuje absolwentów studiów informatycznych, których liczba spadła o 20 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Poza tym, jak wskazują badania szkoły programowania online Kodilla.com, tylko 17 proc. Polaków zna nowoczesne sposoby dokształcania się i przebranżowienia do pracy w sektorze IT.

 • Co czwarty programista będzie kobietą?
  Branża IT należy do jednej z najlepiej rozwijających się oraz otwartych na różnorodność. Choć nadal 90 proc. programistów to mężczyźni, sytuacja zmienia się dynamicznie. Kobiety coraz śmielej wkraczają do IT, zachęcone lukratywną branżą, wynagrodzeniami i benefitami. Już teraz odsetek pań szkolących się do pracy w tym sektorze wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta.

 • Niemal 85 000 tys. zł na szkolenia dla pracowników i pracodawców w 2018 r.
  Wsparcie w ramach KFS w tym roku zostało rozdysponowane w błyskawicznym tempie. Kolejny rok przyniesie nową pulę środków – 84 078,4 tys. zł i nowe priorytety. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji!

 • Czy zabraknie pracy dla programistów? - prognoza na 2020 rok
  Coraz więcej osób chce zostać programistą. Branża IT kusi dobrym wynagrodzeniem, benefitami i stabilną pracą. Czy ta bańka za chwilę pęknie? Eksperci ze szkoły programowania online Kodilla uspokajają: firmy z branży IT mają się dobrze i będą miały jeszcze lepiej.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.