Powrót

Ułatwienia dla nowych przedsiębiorców

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-04-30

Działalność nierejestrowana, ulga na start oraz mały ZUS. Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy dla przedsiębiorców!

Od dziś (30 kwietnia) zaczynają obowiązywać przepisy Konstytucji Biznesu. Nowelizacja stawia na ułatwienia finansowe dla nowych przedsiębiorców oraz na numer NIP, jako numer identyfikacyjny przedsiębiorcy. Regon będzie stopniowo wygaszany.

 

Firma na próbę – brak wymogu rejestracji

 

Osoba fizyczna, która wcześniej nie prowadziła firmy lub zamknęła prowadzoną działalność, a od daty jej zamknięcia upłynęło co najmniej 60 miesięcy, może zajmować się drobnym handlem lub świadczyć usługi bez konieczności rejestracji firmy.

Zwolnienie z obowiązku rejestracji firmy obowiązuje do momentu, gdy przychód nie przekroczy 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w każdym miesiącu. W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł, miesięczny przychód nie może więc przekroczyć 1050 zł.

 

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek

 

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność po raz pierwszy lub tacy, u których od zamknięcia poprzedniej upłynęło 60 miesięcy oraz nieświadczący usług dla byłego pracodawcy, zwolnieni są  z opłacania składek przez 6 miesięcy.

Po upłynięciu wskazanego okresu, przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotychczas funkcjonującego tzw. ZUS-u preferencyjnego przez okres dwóch lat.

 

Zawieszenie firmy dla szerszej grupy przedsiębiorców

 

Do nowelizacji działalność mogli zawiesić tylko pracodawcy, którzy nie zatrudniali pracowników. Po zmianach prawo do zawieszenia przysługuje także pracodawcom zatrudniającym osoby na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim oraz urlopie wychowawczym. Zmianie uległ również okres zawieszenia – na czas określony lub nieokreślony, a nie jak dotychczas maksymalnie na 24 miesiące (dotyczy przedsiębiorców posiadających wpis do CEIDG).

Zapowiadane są kolejne zmiany w przepisach mające na celu wprowadzenie ułatwień w prowadzeniu firm, np. składka uzależniona od uzyskiwanego przychodu.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej

 


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.