Powrót

Komu długi weekend przyniesie najwięcej korzyści?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-05-01

Nie tylko pracownikom, którym udało się wziąć trzy dni urlopu i zyskać dodatkowy tydzień wolnego. Wbrew pozorom, gospodarka coraz lepiej radzi sobie z przestojami w pracy, na co wpływ ma automatyzacja wielu procesów, zdalny tryb pracy i…coraz większy popyt na usługi związane z turystyką!

O korzyściach płynących z długiego weekendu mówi się mało. Tymczasem kumulacja dni wolnych w okolicy weekendu pozytywnie wpływa też na pracodawców. Wystarczy odpowiednio przygotować firmę do długiego weekendu.

Firmo, bądź gotowa na wolne!

Jak podkreślają pracodawcy, dzięki odpowiedniej organizacji można zneutralizować możliwe, niekorzystne skutki długich weekendów. Trzeba jednak zachować pewne reguły.

Przede wszystkim warto wcześniej zaplanować plan urlopów w danym roku, z uwzględnieniem stanowiska pracownika, ale i dobra firmy. Trzeba mieć na uwadze fakt racjonalnego gospodarowania dniami wolnymi, tzn. należy weryfikować plany urlopowe w związku ze zmniejszoną lub zwiększoną liczbą zamówień. Pracodawcy powinni także pamiętać o tym, aby tak planować zadania, aby te nie były skumulowane w niekorzystnym okresie. Warto odpowiednio rozlokować zadania w czasie, biorąc pod uwagę kalendarz świąt. Co szczególnie istotne, ważna jest też szczera rozmowa z pracownikiem na temat możliwości jego zastępstwa i absencji w pracy. Dobrze mieć też na uwadze, że są pracownicy, którzy chętnie przychodzą do pracy właśnie w… długi weekend. Albowiem są firmy, w których,  w tym właśnie okresie panuje spokój i podwładny – specjalista ma czas na pracę koncepcyjną, wymagającą sporego wysiłku umysłowego.

Komu długi weekend kojarzy się tylko z pracą?

Firmy turystyczne, transportowe, usługowe, w tym szczególnie gastronomiczne oraz sklepy ze sprzętem turystycznym zacierają ręce – ich pracownicy nie mogą liczyć na urlop, ale z całą pewnością mogą doczekać się poprawy nastroju swego pracodawcy w związku ze zwiększonym obrotem. Europa to obecnie najciekawszy turystycznie region do odwiedzenia – jak czytamy w niedawno opublikowanym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego. To właśnie turystyka ma być tym filarem gospodarki, o który warto oprzeć swój rozwój, gdyż będzie ona generować sporo miejsc pracy. Polska w indeksie zestawienia, który odpowiada rynkowi pracy osiągnęła wynik 4,9 (przy czym maksimum to 7). Aby lepiej zobrazować tę wartość, należy dodać, że Hiszpania, będąca na czele zestawienia, ma wskaźnik składowy o wartości… 4,9!

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdy długi weekend mobilizuje do organizacji wolnego czasu, wyjazdów, zwiedzania, odpoczynku, możemy sobie wyobrazić ,w jak dużym stopniu może on zasilić fundusze branży turystycznej.

O ile spór o to, na ile długie weekendy są szkodliwe, a na ile korzystne dla gospodarki wciąż trwają, warto spojrzeć na całą sprawę z punktu widzenia pracodawcy, któremu zależy na budowie zgranego zespołu. Wydajność pracownika, któremu narzuca się pozostanie w biurze w środku długiego weekendu, znacznie się obniża. Trudno mu skupić się na pracy i w zasadzie myślami jest już daleko poza miejscem swego zatrudnienia. Jeśli liczbę takich pracowników skumulujemy, okaże się, że korzyści, jakie przynoszą oni dla firmy w tym czasie, nie są, delikatnie mówiąc, oszałamiające.

Długi weekend zapewnia pracownikowi wolny czas, który może w całości i bezstresowo spożytkować na zabawę z dziećmi, wypoczynek czy rozwijanie swoich zainteresowań, w tym także dodatkowe kształcenie. Po powrocie do pracy, taka osoba jest bardziej kreatywna i wydajna.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.