Powrót

Kobiece zawody?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-02-22

Męskie i kobiece zawody - czy w obecnych czasach ten podział ma jeszcze rację bytu? Czy istnieją zawody, które można w 100 proc. przypisać jednej płci?

Zawody, które jeszcze w ubiegłym wieku były typowo męskie, w 2017 roku w znacznym stopniu przejęły kobiety. Na przykład, w ubiegłym roku wśród pracowników policji kobiety stanowiły 18 proc. wszystkich funkcjonariuszy tej formacji.

Na rynku nadal jednak można znaleźć branżę, w której płeć pracownika może budzić zainteresowanie. O ile aplikacja kobiet na męskie stanowisko nie rodzi większych emocji, to praca mężczyzny w ogólnie pojmowanym jako kobiecy zawodzie wywołuje… ciekawość.

Typowo kobiece zawody minionego roku, czyli jakie?

Przedszkolanka

W większości opiekę nad dziećmi do wieku szkolnego w placówkach do tego przystosowanych sprawują kobiety. Płeć piękna postrzegana jest jako bardziej opiekuńcza, wyrozumiała, empatyczna, co ma zapewnić jej większe predyspozycje do pracy w tej branży. Mężczyzn w zawodzie opiekuna przedszkolnego jest niewielu. Podobnie wygląda sytuacja nauczania wczesnoszkolnego, tu nauczycieli płci męskiej również jest garstka.

Mężczyźni w zawodzie nauczyciela stanowią niecałe 18 proc. kadry pedagogicznej.

Położna

To zawód wciąż budzący małe zainteresowanie wśród mężczyzn. W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych zarejestrowanych jest ponad 35,5 tys. położnych, z czego niecały procent stanowią mężczyźni. Biorąc również pod uwagę zachowanie społeczeństwa, gdzie większość osób widzących mężczyznę w uniformie, bierze go za lekarza, można mówić o tym, że zawód ten jest zdecydowanie wciąż kobiecym zawodem. Co jednak wcale nie oznacza, że mężczyźni gorzej radzą sobie z opieką nad noworodkami od kobiet czy wzbudzają mniejsze zaufanie.

Instruktorka fitness

Low impact Aerobic, step, fat-burning , aeroboxing , aerobic wodny – wszystkie te zajęcia w większości przypadków prowadzą kobiety. Pojawia się jednak w tym zawodzie coraz więcej instruktorów.

Kosmetyczka

Dbanie o kondycję naszej skóry przypada w udziale kobietom. Może dlatego, że wszelkiego rodzaju zabiegi kosmetyczne, makijaż czy stylizacja paznokci traktowane są jako domena kobiet. W tym zawodzie, w większości salonów, wśród personelu trudno spotkać mężczyznę. Wśród czołowych polskich makijażystów można jednak wyróżnić także mężczyzn.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły

  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.