Powrót

Kobiece zawody?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-02-22

Męskie i kobiece zawody - czy w obecnych czasach ten podział ma jeszcze rację bytu? Czy istnieją zawody, które można w 100 proc. przypisać jednej płci?

Zawody, które jeszcze w ubiegłym wieku były typowo męskie, w 2017 roku w znacznym stopniu przejęły kobiety. Na przykład, w ubiegłym roku wśród pracowników policji kobiety stanowiły 18 proc. wszystkich funkcjonariuszy tej formacji.

Na rynku nadal jednak można znaleźć branżę, w której płeć pracownika może budzić zainteresowanie. O ile aplikacja kobiet na męskie stanowisko nie rodzi większych emocji, to praca mężczyzny w ogólnie pojmowanym jako kobiecy zawodzie wywołuje… ciekawość.

Typowo kobiece zawody minionego roku, czyli jakie?

Przedszkolanka

W większości opiekę nad dziećmi do wieku szkolnego w placówkach do tego przystosowanych sprawują kobiety. Płeć piękna postrzegana jest jako bardziej opiekuńcza, wyrozumiała, empatyczna, co ma zapewnić jej większe predyspozycje do pracy w tej branży. Mężczyzn w zawodzie opiekuna przedszkolnego jest niewielu. Podobnie wygląda sytuacja nauczania wczesnoszkolnego, tu nauczycieli płci męskiej również jest garstka.

Mężczyźni w zawodzie nauczyciela stanowią niecałe 18 proc. kadry pedagogicznej.

Położna

To zawód wciąż budzący małe zainteresowanie wśród mężczyzn. W Centralnym Rejestrze Pielęgniarek i Położnych zarejestrowanych jest ponad 35,5 tys. położnych, z czego niecały procent stanowią mężczyźni. Biorąc również pod uwagę zachowanie społeczeństwa, gdzie większość osób widzących mężczyznę w uniformie, bierze go za lekarza, można mówić o tym, że zawód ten jest zdecydowanie wciąż kobiecym zawodem. Co jednak wcale nie oznacza, że mężczyźni gorzej radzą sobie z opieką nad noworodkami od kobiet czy wzbudzają mniejsze zaufanie.

Instruktorka fitness

Low impact Aerobic, step, fat-burning , aeroboxing , aerobic wodny – wszystkie te zajęcia w większości przypadków prowadzą kobiety. Pojawia się jednak w tym zawodzie coraz więcej instruktorów.

Kosmetyczka

Dbanie o kondycję naszej skóry przypada w udziale kobietom. Może dlatego, że wszelkiego rodzaju zabiegi kosmetyczne, makijaż czy stylizacja paznokci traktowane są jako domena kobiet. W tym zawodzie, w większości salonów, wśród personelu trudno spotkać mężczyznę. Wśród czołowych polskich makijażystów można jednak wyróżnić także mężczyzn.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy