Powrót

Kiedy przedsiębiorca nie otrzyma bonu na zasiedlenie

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-07-30

Forma wparcia, która cieszy się dużą popularnością w urzędach pracy. Pozwala zwiększyć obszar poszukiwania pracy na teren całej Polski, a nawet zagranicy. Dostępna również dla osób planujących własny biznes. Jednak, nie dla wszystkich przedsiębiorców!

Podstawową zasadą ubiegania się o bon na zasiedlenie jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej oraz określonego profilu pomocy, który tę formę wsparcia uwzględnia. Aby pieniądze nie podlegały zwrotowi, należy przepracować pół roku lub przez ten sam okres prowadzić firmę i podlegać pod ubezpieczenia społeczne. To jednak nie wszystkie wymagania. W przypadku zatrudnienia istotna jest wysokość wynagrodzenia. A dla przedsiębiorców, co ma znaczenie?

Istotnym warunkiem otrzymania bonu na zasiedlenie dla przedsiębiorców jest wysokość przychodu oraz podleganie pod  ubezpieczenia społeczne. Przychód przedsiębiorcy nie może być niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę miesięcznie brutto. Przepisy nie wymagają, aby podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Można więc opłacać składki preferencyjne i warunek otrzymania bonu zostanie spełniony.

 

Ulga na start a bon na zasiedlenie

 

Od maja obowiązują ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek, nie spełnią jednego z warunków korzystania z bonu na zasiedlenie. W związku z tym, wsparcie nie będzie przysługiwało.

Reasumując, bon przysługuje przedsiębiorcy bez względu na podstawę, od której opłaca składkę. Ważne, aby składki były odprowadzane. Należy także pamiętać o przychodzie nie niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy