Powrót

Kiedy cudzoziemiec może uzyskać numer PESEL?

Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców często zastanawiają się czy poza zalegalizowaniem zatrudnienia cudzoziemca, mają jeszcze jakieś zobowiązania w stosunku do niego. Czy muszą uzyskać dla niego numer PESEL? Czy też cudzoziemiec sam powinien złożyć wniosek? Czy numer PESEL jest w ogóle niezbędny?

Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, opierając się na przepisach Ustawy o ewidencji ludności z dnia 24 września 2010 r., które weszły w życie z początkiem marca tego roku.

Kiedy o numer PESEL dla cudzoziemca wnioskuje urząd?

Obowiązek meldunkowy w Polsce dotyczy również cudzoziemców. Właściwy organ gminy, dokonując meldunku cudzoziemca, z urzędu wnioskuje o numer PESEL. Jednak dotyczy to jedynie cudzoziemców, którzy przebywają w Polsce w związku z:

  • uzyskaniem prawa stałego pobytu przez obywatela państwa UE, EFTA oraz przez członka jego rodziny;
  • udzieleniem zezwolenia na pobyt stały oraz udzieleniem zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • uzyskaniem statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej, azylu, zgody na pobyt tolerowany, uzyskaniem ochrony czasowej oraz zgody na pobyt ze względów humanitarnych.

Również członkowie rodzin cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej otrzymują w ten sposób numer PESEL.

Kiedy o PESEL powinien wnioskować cudzoziemiec?

W przypadku cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy wniosek o numer PESEL nie jest składany z urzędu. Osoba, jeśli potrzebuje numeru PESEL, zobowiązana jest sama wnioskować o jego nadanie. Jedyną trudność w tym przypadku może stanowić wymagane przez przepisy podanie podstawy prawnej – umotywowanie do jakich celów numer PESEL jest tej osobie potrzebny. W tym bowiem przypadku numer PESEL wydawany jest cudzoziemcowi tylko w sytuacji, gdy jest on mu niezbędny w celu załatwienia sprawy życia codziennego.  Przykładem takiej sytuacji jest chociażby wyrobienie prawa jazdy. 

Pracodawca nie może wnioskować o nadanie numeru PESEL dla zatrudnianego cudzoziemca.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródła:

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

http://biuletynmigracyjny.uw.edu.pl/52-wrzesien-2015/zmiany-w-nadawaniu-numeru-pesel

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Pobyt krótkoterminowy cudzoziemca a praca w RP
    Podstawowa zasada dotycząca zatrudnienia cudzoziemców w Polsce brzmi: legalna praca to legalny pobyt oraz zezwolenie na pracę. O ile z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę obcokrajowiec może być zwolniony, o tyle dokument pobytowy, i to taki, który uprawnia go do pracy, musi mieć zawsze. Czy możliwe jest zatrudnienie cudzoziemca, przebywającego w Polsce w ramach pobytu krótkoterminowego? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Dodatek aktywizacyjny a urlop bezpłatny
    Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła samodzielnie lub w wyniku skierowania przez ten urząd zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Czy świadczenie to będzie naliczane również w okresie przebywania na urlopie bezpłatnym? Odpowiadamy.

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy