Powrót

Jeśli nie podwyżka, to może…

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-04-03

Wśród nietypowych świąt, znajdziemy Dzień Ćwiczenia przed Lustrem Prośby o Podwyżkę. A co, jeśli idąc za ciosem święta, zdecydujemy się na rozmowę, a ona potoczy się nie po naszej myśli? Warto mieć inną propozycję w zanadrzu…

Pomimo rynku pracownika, nie wszystkie firmy mogą pozwolić sobie na podwyżkę płac, gdyż nawet jeśli chcą, ich budżet na to nie pozwala. Co nie oznacza, że nie zależy im na wyrażeniu uznania dla podwładnego. Dlatego pracodawca zmuszony odmówić podwyżki może, chcąc potrzymać zapał podwładnego do pracy, zgodzić się na inny benefit.

Jaką alternatywę dla braku podwyżki możesz zaproponować?

Elastyczny czas pracy

Praca w różnych godzinach może okazać się bardzo korzystna dla pracownika. Pozwoli dostosować grafik do osobistych potrzeb i zaoszczędzić urlop, wykorzystywany do załatwienia spraw prywatnych.

Rozwiązanie to polega na ustaleniu indywidualnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy lub braku konkretnej godziny rozpoczęcia pracy, a jedynie obowiązku trzymania się minimalnej liczby godzin pracy dziennie bądź w tygodniu. Oczywiście ustalając czas pracy, należy trzymać się przepisów prawa.

Serwis CareerBuilder podał, że aż 33 proc. pracodawców zapytanych o to, co proponują pracownikom w zamian za brak podwyżki, wymieniło elastyczny czas pracy. To oznacza, że jest spora szansa, że Twój szef zgodzi się na takie rozwiązanie.

Brak konieczności stawiania się w firmie, czyli praca zdalna

Dla pracownika niesie na pewno wiele korzyści, oszczędność czasu na dojazdy, a nawet czasu wykonania zadania. Brak pogawędek ze współpracownikami pozwoli na wykonanie zadania w krótszym czasie – jeśli oczywiście inne, domowe bodźce nie będą rozpraszać. Osoby pracujące zdalnie nie są rozliczane za czas pracy, ale za rezultaty. Oznacza to, że jeśli szybciej uporasz się ze zleconymi zadaniami, pozostały czas możesz wykorzystać zgodnie z uznaniem. Pracując zdalnie, możesz także wybrać sobie miejsce pracy. Nie musisz zamykać się w domu, możesz udać się na łono przyrody lub do przytulnej kawiarni.

Proponując pracę zdalną, nie musisz od razu zabiegać o zmianę o 180 stopni. Na początek może to być np. raz w tygodniu lub w miesiącu.

Dodatkowy czas wolny

Niektóre firmy w ramach benefitów pozapłacowych już teraz oferują swoim pracownikom dodatkowe, płatne wolne. Warto jako alternatywę dla braku podwyżki zaproponować dodatkowy dzień wolny z tytułu nagrody za dobrze wykonany projekt lub ważną okoliczność w życiu osobistym.

W Japonii ok. 130 pracodawców przyłączyło się do „Premium Friday". Pracownicy w każdy ostatni piątek miesiąca kończą pracę o 15.00.

Idąc o krok dalej, można zaproponować sabbatical, tzw. urlop dla profesjonalistów, którzy sprawdzają się na stanowisku, ale z różnych względów potrzebują więcej wolnego.

Alternatyw może być wiele, najważniejsze jest, aby ta wybrana spełniała oczekiwania obu stron, była atrakcyjna zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy