Powrót

Jeden rachunek zamiast czterech w ZUS

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-06-27

Przedsiębiorcy będą mieli łatwiej. Na zmianach skorzysta prawie 7 mln płatników. Sprawdź, co się zmieni!

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są, w określonym terminie, przekazywać do ZUS-u należności za składki na ubezpieczenia społeczne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wysokość składek uzależniona jest od tego, czy przedsiębiorca korzysta z preferencyjnych zasad czy podlega ogólnym zasadom oraz od zadeklarowanej podstawy wymiaru.

Bez względu na wysokość należności, przedsiębiorców obowiązują te same przepisy dotyczące przekazania środków oraz terminy. Zakład posiada cztery oddzielne rachunki: ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych, na które przedsiębiorcy dokonują płatności. Składki trafiają na wspólny dla danego funduszu rachunek, co w przypadku wpisania błędnego identyfikatora rodzi problemy, wymuszające przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.

Zmiany w odprowadzaniu składek

Nowelizacja przepisów, wprowadzająca indywidualny rachunek dla każdego przedsiębiorcy, ma na celu wprowadzenie ułatwień. Każdy płatnik otrzyma jeden rachunek, który będzie jego nowym identyfikatorem. Zniweluje to problem ustalenia do kogo należy wpłata. ZUS po otrzymaniu składek rozdysponuje środki między poszczególne fundusze i ich dysponentów, a w finale zaksięguje wyliczone wartości na koncie płatnika.

Zostaną wprowadzone również zmiany zasad zaliczania wpłat na koncie. W pierwszej kolejności będą zaspokajane najstarsze zaległości w składkach.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 października 2017 r. Do końca roku Zakład będzie przekazywał płatnikom nadane numery kont, a od stycznia 2018 r. składki będą opłacane już na jedno konto.

Szczegółowe informacje na temat przepisów obowiązujących przy odprowadzaniu składek, można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.