Powrót

Agencja zatrudnienia – jak ją założyć?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-17

Posiadasz dużą wiedzę na temat rynku pracy. Wiesz, jak radzić sobie na rynku i chcesz pomóc innym. Załóż agencję zatrudnienia! Przeczytaj o podstawowych obowiązkach agencji i o tym, jak ją założyć.

Agencje zatrudnienia prowadzą działalność w zakresie pośredniczenia pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej. Udzielają pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej dla osób poszukujących pracy, a pracodawcom pomagają w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych. W tym celu pozyskują i upowszechniają oferty pracy. W ramach usług agencji uzyskasz pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu, miejsca zatrudnienia.

Praca tymczasowa polega zaś na zatrudnianiu pracowników tymczasowych i kierowaniu ich do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Jak założyć agencję zatrudnienia

Osoby, które chcą prowadzić agencję zatrudnienia, zobowiązane są uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy dla siedziby agencji ubiegającej się o wpis.

Wniosek zawierający m.in. oznaczenie podmiotu, adres siedziby i miejsca prowadzenia działalności, formę prawną działalności, NIP, można złożyć osobiście w wojewódzkim urzędzie pracy lub przesłać w postaci elektronicznej  opatrzony podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć oświadczenia o zgodności danych z prawdą i spełnianiu warunków prowadzenia agencji. Niezbędny jest także dowód dokonania opłaty za wpis, który wynosi 200 zł, a numer konta bankowego można znaleźć na stronie właściwego WUP-u.

Warunki, które musi spełniać podmiot starający się o wpis do KRAZ-u

Podmiot starający się o wpis do KRAZ-u nie może posiadać zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ubiegający się o wpis nie może być także karany za przestępstwa lub wykroczenia za prowadzenie agencji bez rejestracji. Nie może również znajdować się w stanie likwidacji lub mieć ogłoszonej upadłości.

W przypadku, gdy podmiot nie spełnia któregokolwiek z warunków, marszałek województwa odmawia wpisu do rejestru.

Dodatkowe obowiązki agencji zatrudnienia

Oprócz efektywnej pracy w celu pomocy w podjęciu aktywności zawodowej i zapewnieniu pracodawcom pracowników, agencje zatrudnienia mają obowiązek co roku przedstawiać informacje dotyczące swojej działalności. Powinny podać liczbę osób, które podjęły pracę za ich pośrednictwem, liczbę pracodawców oraz osób korzystających z usług doradztwa personalnego oraz poradnictwa zawodowego. Należy także podać liczbę osób skierowanych przez agencję do wykonywania pracy tymczasowej.

Ważne informacje na temat agencji zatrudnienia znajdziesz na stronie praca.gov.pl 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Co warto wiedzieć?
    Osoby, które chcą prowadzić agencję zatrudnienia i świadczyć określone usługi powinny, zgodnie z przepisami, dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jak i gdzie to zrobić? Co na ten temat „mówią” przepisy? Odpowiadamy.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Zwolnienie na poszukiwanie pracy
    Utrata pracy jest przykrym doświadczeniem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy stałe zobowiązania finansowe i szybko musimy znaleźć nowe zatrudnienie. W przepisach prawa pracy znajduje się zapis o dniach wolnych na poszukiwanie pracy, które przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia. Czas ten ma pomóc w znalezieniu kolejnego zatrudnienia i płynnym przejściu do nowego pracodawcy.

  • Poradnictwo zawodowe jako jedna z usług urzędu pracy
    Z usług poradnictwa zawodowego świadczonego przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.

  • Doradca klienta urzędu pracy [INFOGRAFIKA]
    W jaki sposób doradca klienta z urzędu pracy pomaga osobie zarejestrowanej? Sprawdź!

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • Doradca zawodowy pomaga podjąć dobre decyzje [WYWIAD]
    „Młode osoby zapominają o tym, że na początku ich kariery to nie doświadczenie zawodowe jest kluczowe, bo nie mają go za dużo i pracodawca nie tego będzie od nich oczekiwał, tylko kompetencje miękkie. Warto o nich mówić, popierając je przykładami z życia szkolnego lub uczestnictwa w wolontariacie” – mówi Jolanta Drobiszewska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Elblągu. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, roli doradcy zawodowego oraz pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.

  • Dostęp do europejskiego rynku pracy [WYWIAD]
    Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym polscy obywatele mogą swobodnie pracować w krajach członkowskich i kilku innych. Również pracodawcy z Polski mogą zatrudniać bez przeszkód obywateli UE. O wsparciu w szukaniu pracy i pracowników, sieci EURES oraz zmianach w europejskim rynku pracy po Brexicie i w czasie pandemii rozmawialiśmy z Martą Maternią, doradcą EURES w OHP Zielona Góra.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy