Powrót

Jak zachwycić pracodawcę, czyli magia CV

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-08-22

Niezbędny dokument osoby poszukującej pracy, wizytówka kandydata do pracy, przepustka na rozmowę kwalifikacyjną i do dalszej kariery - CV, choć tak ważne, często bywa bagatelizowane. Dlaczego?

Napisanie CV wydaje się rzeczą prostą, a przynajmniej trudno jest znaleźć osobę, która przyznałaby, że ma z tym problem.  W zasadzie jego struktura jest pozornie nieskomplikowana: imię, nazwisko, wykształcenie, doświadczenie, szkolenia… itd. Mimo to pisanie CV to bardzo często tor z przeszkodami. Z czym zatem musimy się zmierzyć, tworząc dokument aplikacyjny?

Wygląd CV

Jednym z podstawowych problemów, utrudniających znalezienie zatrudnienia jest fakt, że wiele osób poszukujących pracy nie ma pojęcia o tym, jak mocno zmienił się rynek pracy w ostatnich latach. Wygląd CV niekiedy jest tak samo ważny jak jego treść, a w szczególnych sytuacjach – nawet ważniejszy. Jak to możliwe? Wraz z rozwojem nowych technologii, mediów społecznościowych i popularnością tabloidów zmienił się nasz sposób postrzegania rzeczywistości. Żyjemy w świecie obrazków, coraz mniej czytamy, za to coraz chętniej przyswajamy informacje w  formie grafik. Podobnie jest z CV – jest ono dosłowną wizytówką naszej osoby.  Sam dobór kolorów w tym dokumencie ma znaczenie. Jeśli wybierzemy kolory logo firmy, do której aplikujemy, mamy szansę na dodatkowy plus w oczach rekrutera. Poza tym coraz częściej kandydaci decydują się  na odważne CV w formie infografik. Takie CV nie dość, że znacząco wyróżnia się na tle innych, to jeszcze intryguje, przyciąga wzrok i implikuje osobie je oglądającej dodatkowe informacje. Jakie? Ano takie, że mamy tu do czynienia z osobą kreatywną, odważną, niebanalną i świadomą współczesnego rynku, nie tylko rekrutacji, ale przede wszystkim sprzedaży. Szukanie pracy to bowiem swoisty proces sprzedażowy – musimy nie tylko mieć umiejętności, ale też umieć je odpowiednio przedstawić pracodawcy, tak, aby chciał z nich skorzystać, zatrudniając właśnie nas.

Trudna sztuka pisania

W zasadzie każdy element składając się na dobre CV wymaga od nas sporego wysiłku. Jeśli mamy umiejętności graficzne – to świetnie, ale to nie wszystko. W tym wypadku bowiem będą potrzebne dodatkowo kompetencje copywriterskie i językowe. Z jednej strony trzeba umieć o sobie opowiadać, tak jak z powodzeniem opowiadają o sobie marki, o czym wspomina Paweł Tkaczyk w jednym z wywiadów.

Przy tym, w tej opowieści, trzeba też wykazać się umiejętnością selekcji materiału. Wybierając nasze doświadczenia życiowe (w postaci szkół, szkoleń, miejsc zatrudnienia), zwracamy uwagę na to, aby wskazywać tylko te miejsca, które potwierdzą nasze kompetencje na stanowisko, o które się ubiegamy. Szanujmy czas rekrutera (czy pracodawcy) i nie zmuszajmy go do czytania przydługich opisów, zbędnych punktów, gdyż nie tylko wydłużają one czas zapoznawania się z dokumentacją, ale przede wszystkim mogą odciągać uwagę od najistotniejszych informacji. Z drugiej strony, pisząc o sobie, zwracajmy uwagę na styl, w jakim to robimy. Poprawność językowa to nie tylko wyraz szacunku do odbiorcy naszego pisma (w tym wypadku CV), ale też wizytówka tego, jakimi osobami jesteśmy: kompetentnymi, sumiennymi, jednym słowem: profesjonalistami.

A co w sytuacji, gdy mamy problem z oprawą graficzną naszego dokumentu lub też chcielibyśmy sprawdzić poprawność językową? Możemy skorzystać z bezpłatnej pomocy wykwalifikowanych specjalistów z Fabryki CV. W jej ramach można ulepszyć dotychczasowe CV, a osoby, które nigdy nie tworzyły takiego dokumentu, z pomocą pracowników Fabryki mogą stworzyć bezpłatnie CV. Niektórzy pracodawcy, często z  zagranicznych korporacji, wymagają także CV w języku angielskim - również i w tym wypadku bezpłatną pomoc świadczą specjaliści Fabryki CV.

Nie tylko garnitur w dzisiejszym świecie powinien być skrojony na miarę. Jeśli chcemy być widoczni i szanowani na rynku pracy, także nasze dokumenty aplikacyjne, a zwłaszcza CV powinny być idealnie dopasowane, do potrzeb pracodawcy, rzecz jasna. Czy to gwarancja sukcesu? W dużym stopniu tak – reszta składowych zależy już tylko od naszych predyspozycji i podjętych działań.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej [WYWIAD]
  Jest mnóstwo poradników nt. zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Wciąż jednak wiele osób ma wątpliwości jak się zachować, kto pierwszy podaje rękę, czy wypada poprosić o wodę. Sprawdźmy to!

 • Dlaczego warto założyć profil w biznesowych mediach społecznościowych?
  Rola mediów społecznościowych w rekrutacji

 • 5 faktów o coachingu, które warto znać
  Coaching

 • Jak odpowiedzieć na 8 najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych
  Pytania o wady i zalety, motywację do pracy w danej firmie czy o powód rezygnacji z obecnego miejsca zatrudnienia stale powtarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Mimo to, wielu kandydatów wciąż nie wie, jak dobrze na nie odpowiadać. Oto 8 przydatnych wskazówek!

 • Kreatywne CV nie dla każdego
  W ciągu ostatnich kilku lat kreatywne CV stało się bardzo popularnym sposobem na przykucie uwagi pracodawców. Portale internetowe kuszą użytkowników licznymi wzorami niebanalnych aplikacji, których stworzenie nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Kolorowe zdjęcia, grafiki, wykresy, diagramy, tabelki – te i wiele innych ciekawych form aplikacji zdaniem poszukujących pracy coraz częściej cieszy oko rekrutera – lecz czy aby na pewno?

 • Skype – pośrednik w rekrutacji
  Rozmowa kwalifikacyjna przez Skype - na co zwrócić uwagę, przygotowując się do tej formy rekrutacji.

 • Jak rozkodować dress code?
  Jak głosi przysłowie, nie szata zdobi człowieka, jednak zdecydowana większość rekruterów i pracodawców potwierdza, że w przypadku dwóch kandydatów o podobnych kompetencjach elementem, który przyczyni się do decyzji, będzie strój, jako uzupełnienie kwalifikacji. Dlaczego tak się dzieje i jaki powinien być nasz ubiór przy staraniu się o pracę?

 • Masz problem z napisaniem Curriculum Vitae? Fabryka CV pomoże!
  Jak napisać CV? Bezpłatne stworzenie CV; Bezpłatne tłumaczenie CV; Szablony CV; Fabryka CV

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.