Powrót

Internetowy urząd pracy i trudne pytania

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-04-25

Wypełniasz ankietę na stronie praca.gov.pl? Sprawdź, jak odpowiedzieć na pytania, z którymi najczęściej sobie nie radzimy!

Internetowa rejestracja  oraz  internetowa rezerwacja terminu rejestracji w urzędzie pracy to opcje, które zostały udostępnione stosunkowo niedawno i stały się szybko bardzo popularne wśród osób bezrobotnych.

Za pośrednictwem strony internetowej www.praca.gov.pl możesz zarezerwować termin rejestracji w urzędzie, unikając w ten sposób oczekiwania w kolejce. Jeśli dysponujesz potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub bezpiecznym podpisem elektronicznym, możesz, korzystając z elektronicznego systemu rejestracji, dokonać pełnej rejestracji w urzędzie pracy, nie wychodząc z domu. 

Zarówno w celu rezerwacji terminu rejestracji, jak i internetowej rejestracji w urzędzie pracy, w pierwszym kroku należy uzupełnić ankietę. Udzielone odpowiedzi pomagają ustalić, jaki status w urzędzie pracy możesz uzyskać. W ankiecie pojawiają się pytania na przykład o to, czy wykonujesz aktualnie pracę, czy uczysz się stacjonarnie, czy uzyskałeś prawo do emerytury lub czy jesteś właścicielem użytków rolnych. Pytania są ściśle związane z definicją osoby bezrobotnej, zawartą w ustawie, jednak udzielenie odpowiedzi na kilka pytań z podstawowej ankiety stanowi dla wielu osób problem.

Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego?

Pierwsze z pytań najbardziej problematycznych dotyczy podleganiu obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu podlegają między innymi:

  • pracownicy,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą, zleceniobiorcy wykonujący pracę na podstawie umów agencyjnych,  umów-zleceń lub innych umów o świadczenie usług,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
  • osoby pobierające stypendium sportowe,
  • osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
  • osoby pobierające świadczenia socjalne wypłacane w okresie urlopu oraz osoby pobierające zasiłek socjalny wypłacany na czas przekwalifikowania zawodowego i poszukiwania nowego zatrudnienia, a także osoby pobierające wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,
  • osoby pobierające świadczenie szkoleniowe wypłacane po ustaniu zatrudnienia.

Pełen katalog przypadków, gdy podlega się obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, znajdziesz w artykule 6 Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego?

Lista osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego częściowo pokrywa się z tą dotyczącą osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu. Są to wybrane przypadki osób, które spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem społecznym rolników. Ale również studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej, osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych na podstawie ugody sądowej lub prawomocnego orzeczenia sądu – pod warunkiem, że nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Pełna lista osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego została zawarta w artykule 66 Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ponowna rejestracja?

Dodatkowo pamiętaj, że jeśli byłeś wcześniej zarejestrowany w urzędzie pracy, potrzebujesz się zarejestrować ponownie i chciałbyś jedynie uzupełnić dokumentację o tę dotyczącą ostatniego zatrudnienia, możesz to zrobić tylko na miejscu w urzędzie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby skorzystać z internetowej rejestracji, konieczne będzie zeskanowanie wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, również tych, które przedstawiałeś wcześniej w urzędzie. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, gdy pierwszej rejestracji również dokonałeś przez system praca.gov.pl – wówczas faktycznie jedynie uzupełniasz dokumentację w systemie.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy