Praca w godzinach nadliczbowych
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-23
Zakres obowiązków nieadekwatny do czasu pracy, zastępstwo za kolegę na urlopie, pilny projekt wymagają często pracy w godzinach nadliczbowych. Czy można z tego tytułu liczyć na dodatkowe profity?
O pracy w godzinach nadliczbowych mówimy wtedy, gdy pracujemy ponad obowiązujące normy czasu pracy, jak również, gdy praca wykonywana jest ponad przedłużony, dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy.
Nadgodziny dozwolone i zabronione
Pracownik może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli zachodzi konieczność prowadzenia akcji ratowniczej, mającej na celu ochronę życia lub zdrowia ludzkiego, ochronę mienia, środowiska lub usunięcie awarii. Jest dopuszczalna również w razie szczególnych potrzeb pracodawcy.
Bezwzględny zakaz zatrudnienia w godzinach nadliczbowych dotyczy kobiet w ciąży i pracowników młodocianych. Pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 4 mogą, za ich zgodą, być zatrudniani ponad limit czasu pracy.
Rekompensata za nadgodziny
Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek lub czas wolny.
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, która wypada w porze nocnej, w niedzielę i święta, które normalnie nie są dla pracownika dniami pracy lub w dniu wolnym od pracy, udzielonym pracownikowi za pracę w niedzielę lub w święto, przysługuje 100 proc. wynagrodzenia za pracę. W każdym innym dniu pracownikowi przysługuje 50 proc. wynagrodzenia.
Wielu pracodawców zamiast pieniędzy za dodatkową pracę stosuje tzw. odbiór godzin. W zamian za przepracowane godziny nadliczbowe pracownik może, na pisemny wniosek, otrzymać czas wolny od pracy w tym samym wymiarze.
Nie dla wszystkich rekompensata za nadgodziny
Prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych nie otrzymają pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Kierownicy mogą natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto liczyć na wynagrodzenie oraz dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.
Należy mieć na uwadze, że przepisy prawa pracy wprowadzają limit godzin nadliczbowych w ciągu roku kalendarzowego - nie mogą przekroczyć 150 godzin.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Zobacz podobne artykuły:

Prawa zwalnianego pracownika Dostałeś wypowiedzenie? Podpowiadamy, do czego ma prawo zwalniany pracownik!

Zmiana czasu z zimowego na letni Już niedługo czeka nas kolejna, być może już ostatnia, zmiana czasu z zimowego na letni. Przypominamy, jakie prawa ma w związku z tym pracownik!

Wagary w pracy Wagary pracownika niosą za sobą o wiele większe konsekwencje niż wagary ucznia. Sprawdź, czy są tego warte!

Potrącenia z wynagrodzenia Wzrost minimalnego wynagrodzenia skutkuje zmianą wysokości potrąceń. Sprawdź, ile można potrącić z umowy o pracę, ile z emerytury, a ile z umów cywilnoprawnych.

Rodzaje wolnego na dziecko Sprawdź, jaki rodzaj czasu wolnego i w jakim wymiarze przysługuje rodzicom!

Różnice między umową o pracę a zleceniem Sprawdź, co różni umowę o pracy od umowy-zlecenia!

Okresy zaliczane do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego Nie tylko staż pracy oraz ukończona szkoła mają wpływ na wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, jakie okresy mogą wydłużyć Twój urlop!

Wzrost współczynnika urlopowego Kończy Ci się umowa? Nie zdążyłeś wykorzystać urlopu? Podpowiadamy, jak obliczyć współczynnik urlopowy oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2018 roku.
Rynek pracy na co dzień
-
Jak być liderem w dobie cyfrowej rewolucji?
18.04.2018 -
Dzień Sapera
16.04.2018
Informacje z regionów
-
PUP Chełmno - Krajowy Fundusz Szkoleniowy
23.04.2018 -
PUP Chełmno - Prace interwencyjne
23.04.2018