Powrót

Dzień Handlowca

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-02

Święto zapomniane często przez samych zainteresowanych. My pamiętamy i wyjaśniamy, kim jest bohater tego dnia, jakie warunki należy spełniać, aby dołączyć do zespołu handlowców oraz na jakie wynagrodzenie można liczyć.

Dzień Handlowca przypada 2 lutego. Święto zapomniane często przez samych handlowców i obchodzone w grudniu z okazji Dnia Kupca. To w Polsce. W innych krajach przypada w różnych terminach, na przykład Rosjanie świętują w marcu, a w Islandii obchodzony jest  w sierpniu.

 

Wśród specjalistów ds. handlowych przeważają mężczyźni. Stanowią oni ponad 70 proc. wśród badanych.

 

Zakres obowiązków

 

Handlowiec to znakomity pośrednik między firmą, która stoi za danym produktem a klientem. Do jego zadań należy pozyskiwanie klientów, realizowanie planów sprzedażowych, realizowanie zawartych umów. Zrealizowana sprzedaż to nie koniec pracy. Nadal musi utrzymywać kontakty z klientami. Sporządza również raporty i analizy.

 

Handlowiec samodzielnie lub współpracując z innymi komórkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa może prowadzić także inne działania, np. w zakresie analizy rynku, marketingu, kalkulacji cen, analizy kosztów handlowych.

 

Swoje obowiązki handlowcy mogą wykonywać w biurze, w sklepie bądź w terenie. Często wiąże się to ze zróżnicowanymi godzinami pracy, także w weekendy oraz w porze nocnej oraz nieustannym przebywaniem w trasie.

 

Zarobki handlowców

 

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku specjalisty do spraw handlowych wynosi  4 050 zł. Aż 25 proc. pracowników tej branży może liczyć na zarobki powyżej 5 500 zł.

 

Jakie wymagania należy spełniać, aby pracować na stanowisku handlowca?

 

Doskonały pracownik na tym stanowisku powinien znać branżę, którą reprezentuje. Powinien posiadać również takie kompetencje miękkie jak:  pewność siebie, komunikacja, empatia. Dobry handlowiec powinien umieć budować pozytywne relacje z klientem oraz skutecznie je podtrzymywać.

 

Korzystna okazać się może również determinacja w nastawieniu na osiągnięcie celu, gdzie pomocna okazać się może umiejętność planowania pracy oraz motywacja. Koleją cechą niezbędną w tym zawodzie jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Często pracuje się pod presją czasu. Mogą również zdarzać się konflikty z tzw. trudnymi klientami, gdzie handlowiec nie może pozwolić sobie na ujawnienie targających nim emocji.

  

Wygląd również jest istotny. Wymagany jest nienaganny wizerunek, który będzie wzbudzał zaufanie klientów. W dostępnych ogłoszeniach o pracę wśród wymagań znajduje się często wykształcenie wyższe, doświadczenie, znajomość technik sprzedaży oraz negocjacyjnych, prawo jazdy. Wśród wymagań można znaleźć również dynamizm w działaniu, wielozadaniowość, praca pod presją czasu.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 


Zobacz podobne artykuły:

 • Od architektki do projektantki biżuterii [WYWIAD]
  - Trzeba po prostu działać, zamiast siedzieć i zastanawiać się – te słowa Justyna Krupkowska-Filipowska wzięła sobie do serca, gdy złożyła wypowiedzenie w firmie architektonicznej i zaczęła projektować autorską biżuterię. Pozyskała dotacje z urzędu pracy, założyła firmę, a teraz tworzy małe dzieła sztuki. Czy było warto?

 • Nowe technologie w służbie rekrutacji
  32% Polaków poszukujących pracy znalazło ofertę zatrudnienia dzięki reklamie wyświetlanej w serwisach społecznościowych. 22% kandydatów korzystało do tego celu z aplikacji mobilnych, a 21% wymieniało wiadomości z potencjalnym pracodawcą.

 • Jak polskie firmy walczą z niedoborem pracowników?
  Podnoszenie kwalifikacji u obecnych pracowników, zwiększanie wynagrodzenia początkowego oraz powiększanie pakietu świadczeń pozapłacowych to główne działania, które podejmują polskie firmy, by walczyć z niedoborem kandydatów o pożądanych umiejętnościach.

 • Niedobory i nowe zjawiska na polskim rynku pracy
  Pomimo rosnącej liczby ofert pracy, polski rynek pracy cierpi na niedobory, i to zarówno ze strony kandydatów, jak też odpowiednich ofert pracy.

 • Długotrwałe bezrobocie na rynku pracy
  Bezrobocie długotrwałe jest jednym z najgroźniejszych zjawisk na rynku pracy. Jak pokazują statystyki, stanowi duży odsetek wśród zarejestrowanych bezrobotnych.

 • Ogromny wybór ofert pracy na wakacje w przemyśle
  Polska produkcja przemysłowa nie zwalnia tempa w wakacje. Pracodawcy z tego sektora zadeklarowali prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23%. Dla osób poszukujących pracy w tej branży to bardzo dobra wiadomość – kandydaci będą mogli przebierać w ofertach zatrudnienia.

 • Międzynarodowy Dzień Położnika
  W tym zawodzie zdecydowaną większość stanowią kobiety. W Polsce wśród 37 tysięcy położnych jest tylko 71 mężczyzn!

 • Dzień Sapera
  W tym zawodzie nie ma miejsca na błędy, można pomylić się tylko raz. Chociaż, wtajemniczeni twierdzą, że saper myli się trzy razy. Gdy wybiera zawód, gdy się żeni, no i ten ostatni...

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.