Powrót

Działalność agencji zatrudnienia na rynku pracy

Na koniec 2017 r. działało 8 858 agencji pracy tymczasowej, o ponad tysiąc więcej niż w 2016 roku. Gdzie jest największy wybór agencji i jakie usługi cieszą się największą popularnością?

Najwięcej agencji działało w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Najmniej w podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Najpopularniejsze usługi agencji zatrudnienia

Najpopularniejszymi usługami świadczonymi przez agencje było pośrednictwo pracy na terenie kraju – 36 proc. oraz praca tymczasowa. Usługa pośrednictwa pracy polega na udzielaniu pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a pracodawcom w  pozyskaniu  pracowników o  poszukiwanych  kwalifikacjach zawodowych.

Praca tymczasowa zaś oparta jest na trójstronnej umowie, zawieranej pomiędzy agencją pracy tymczasowej, osobą szukającą zatrudnienia – pracownikiem i klientem agencji – pracodawcą użytkownikiem. W praktyce: agencja zatrudnia pracownika tymczasowego (staje się dla niego pracodawcą), a następnie kieruje go do klienta – pracodawcy użytkownika, u którego wykonywana jest praca. To agencja nalicza i wypłaca wynagrodzenia, odprowadza podatki oraz płaci wszelkie należne składki. Zawarcie tego rodzaju umowy daje takie same prawa jak w przypadku innych pracowników, pracujących na podstawie umowy, tj. prawo do urlopów wypoczynkowych, zwolnień chorobowych, a okres składkowy wliczany jest do przyszłej emerytury. Spośród wszystkich pracowników tymczasowych (863 825), 403  928 osoby zostały zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony, co stanowi ok. 47 proc. wszystkich pracowników tymczasowych.

Najmniejszy wskaźnik usług dotyczył kierowania do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych – 12 proc.

Jak sprawdzić wiarygodność agencji?

Agencje działające legalnie posiadają wpis w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, który prowadzą WUP-y. Aby móc działać na rynku, muszą spełniać kilka warunków: zobowiązane są do niezalegania w opłacaniu składek i podatków do ZUS i US, nie mogą być podmiotem karanym za przestępstwa i wykroczenia ani przedsiębiorstwem w upadłości. Spełnienie tych wymogów potwierdza odpowiedni certyfikat, wydawany przez marszałka województwa, na terenie którego znajduje się siedziba agencji. Dlatego przed nawiązaniem współpracy z daną agencją warto sprawdzić, czy jej wpis figuruje we wspomnianym rejestrze pod adresem www.kraz.praca.gov.pl.

W jakich branżach praca tymczasowa jest popularna?

Ze statystyk wynika, że najbardziej popularnymi zawodami były zawody fizyczne niewymagające dużych kwalifikacji: robotnik wykonujący proste prace, robotnicy pracujący przy przeładunku towarów oraz sprzedawcy sklepowi.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: http://psz.praca.gov.pl/documents/10828/7054141/INFORMACJA%20o%20dzia%C5%82.%20Agencji%20Zatrudnienia%20w%202017.pdf/63842c43-2845-4aac-b1b7-5cb9a451130c?t=1526632660519


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Co warto wiedzieć?
    Osoby, które chcą prowadzić agencję zatrudnienia i świadczyć określone usługi powinny, zgodnie z przepisami, dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jak i gdzie to zrobić? Co na ten temat „mówią” przepisy? Odpowiadamy.

  • Doradca zawodowy pomaga podjąć dobre decyzje [WYWIAD]
    „Młode osoby zapominają o tym, że na początku ich kariery to nie doświadczenie zawodowe jest kluczowe, bo nie mają go za dużo i pracodawca nie tego będzie od nich oczekiwał, tylko kompetencje miękkie. Warto o nich mówić, popierając je przykładami z życia szkolnego lub uczestnictwa w wolontariacie” – mówi Jolanta Drobiszewska, doradca zawodowy CEiPM OHP w Elblągu. W naszej rozmowie poruszyliśmy m.in. tematy dokumentów aplikacyjnych, rozmowy kwalifikacyjnej, roli doradcy zawodowego oraz pracy za granicą. Zapraszamy do lektury.

  • Dostęp do europejskiego rynku pracy [WYWIAD]
    Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym polscy obywatele mogą swobodnie pracować w krajach członkowskich i kilku innych. Również pracodawcy z Polski mogą zatrudniać bez przeszkód obywateli UE. O wsparciu w szukaniu pracy i pracowników, sieci EURES oraz zmianach w europejskim rynku pracy po Brexicie i w czasie pandemii rozmawialiśmy z Martą Maternią, doradcą EURES w OHP Zielona Góra.

  • Допомога громадянам України - Гаряча лінія 19524
    Окрім необхідної підтримки щодо місця проживання, харчування чи охорони здоров’я, громадянам України також необхідний доступ до інформації про можливість працевлаштування. При цьому вони можуть використовувати як інформаційні матеріали українською мовою, так і матеріали державних інституцій, які займаються професійною активізацією.

  • Instytucje rynku pracy
    Instytucje rynku pracy to podmioty realizujące zadania z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

  • Trendy na rynku pracy
    Główny Urząd Statystyczny opublikował dokument „Raport 2021: Polska na drodze zrównoważonego rozwoju. Inkluzywny wzrost gospodarczy”, w którym przedstawione są m.in. trendy na rynku pracy. Czytamy w nim o aktywności zawodowej Polaków w latach 2015 – 2020, kobietach i osobach niepełnosprawnych na rynku pracy, wieku pracownika, jako czynniku wpływającym na zatrudnienie i innych kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem. Przedstawiamy najważniejsze kwestie poruszone w Raporcie, dotyczące rynku pracy i zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią dokumentu.

  • Zakaz konkurencji
    Zakaz konkurencji, umieszczony w odrębnej umowie lub zawarty bezpośrednio w umowie o pracę, ma celu ochronę wiedzy, pomysłu, doświadczenia i baz danych pracodawców przed pracownikami, którzy chcieliby wykorzystać to do celów własnej lub innej działalności. Co o zakazie konkurencji stanowią przepisy?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy