Powrót

Dotacje na założenie firmy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-08-01

Własna firma to dobre rozwiązanie, jeśli wiemy, co chcemy w życiu robić i jesteśmy zdyscyplinowani. Wielu marzy o byciu szefem samemu sobie, nie każdy to potrafi. Jeśli jednak uważasz, że własna firma to pomysł idealny dla Ciebie, sprawdź, gdzie zdobyć środki na jej założenie!

Najczęściej osoby planujące założyć własną działalność gospodarczą korzystają ze środków Funduszu Pracy lub środków Unii Europejskiej. Należy jednak zauważyć, że aby otrzymać taką dotację, trzeba spełnić odpowiednie warunki, czyli nie każdy chętny może je otrzymać.

Urząd pracy

Pewnym źródłem uzyskania dotacji na założenie własnej firmy jest urząd pracy. Kwota jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w tym wypadku to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli sporo ponad 20 000 zł. Dotacja, co ważne, jest bezzwrotna, jeśli działalność jest prowadzona co najmniej 12 miesięcy (niektóre urzędy mogą wydłużyć ten okres do 15 miesięcy). Ważne jest, że aby ubiegać się o te środki, trzeba być zarejestrowaną osobą bezrobotną z ustalonym II profilem pomocy, a w uzasadnionych przypadkach – I profilem. Sporym utrudnieniem w tym wypadku jest fakt, że urzędy mają ograniczoną pulę środków na dotacje, więc nabory nie odbywają się zbyt często, a żeby otrzymać dotacje, należy złożyć wniosek w terminie naboru.

Dotacje unijne

Środki pozyskane w ramach Funduszy Europejskich kuszą wielu chętnych do założenia własnej firmy. Można je otrzymać m.in. w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Należy przy tym pamiętać, że procedury postępowania mogą być różne w różnych instytucjach dysponujących unijnymi środkami, dlatego też przed ubieganiem się o dotacje należy sprawdzić, na jakich zasadach są one udzielane.

Szczegółowe informacje nt. dofinansowań z Unii Europejskiej możemy uzyskać w Punktach Informacyjnych EFS działających w poszczególnych województwach.

Inwestorzy i crowdfunding

Jednym ze sposobów dofinansowania nowo powstającej firmy jest znalezienie inwestora. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Warto przed poszukiwaniem inwestora przygotować się do rozmowy z nim, zrobić konkretny biznesplan i przygotować dokumentację, w której zawrzemy plany na rozwój oraz wizję firmy w perspektywie długoterminowej.

Ostatnio coraz popularniejszy jest też crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Osoby, które mają ciekawe pomysły na biznes, mogą skorzystać ze specjalnych stron, które informują internautów o projekcie. Tam też są podane informacje nt. sposobu i miejsca wpłat, dla osób, które zdecydują się udzielić wsparcia danemu projektowi. Z wielu takich drobnych wpłat niekiedy wyrasta olbrzymia  suma, która pozwala zrealizować pomysł biznesowy.

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na naszym Facebooku.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy