Powrót

Gdzie szukać dofinansowania na działalność gospodarczą

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-22

Planujesz wystartować z własnym biznesem? Zastanawiasz się, skąd możesz otrzymać dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej? Podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia finansowego!

Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z wydatkami. Nie zawsze własne zasoby pieniężne są wystarczające, często przyszli przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówki. Obecnie o środki na działalność można starać się w kilku źródłach. Często wsparcie, po spełnieniu określonych warunków, nie podlega zwrotowi.  

 

Dofinansowanie działalności z Funduszu Pracy – urzędu pracy

 

Zarejestrowane w urzędzie pracy osoby bezrobotne mogą ubiegać się o jednorazowe środki na działalność gospodarczą – ponad 20 000 zł. Warunkiem uzyskania dotacji jest brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczych w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, niekorzystanie wcześniej z bezzwrotnych dotacji. Szczegółowe kryteria określane są w wewnętrznych regulaminach urzędów pracy.

Jeśli działalność będzie prowadzona przez 12 miesięcy, dotacji nie trzeba będzie zwracać.

Z Funduszu Pracy można uzyskać także pożyczkę z korzystnym oprocentowaniem - 0,25 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. O pożyczkę mogą ubiegać się nie tylko osoby zarejestrowane  w urzędzie pracy jako bezrobotne. Wsparcie przysługuje także poszukującym pracy absolwentom, studentom ostatniego roku studiów oraz poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osób niepełnosprawnych, dla których oprocentowanie jest niższe - 0,1 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.

Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

 

Środki z Unii Europejskiej

 

W związku z potrzebami reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia powstał Program Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach którego zostały uwzględnione instrumenty i usługi rynku pracy służące rozwojowi przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Każde województwo ma także swój Regionalny Program Operacyjny, które są często  uzupełnieniem Krajowych Programów Operacyjnych,  gdzie wsparcie mogą otrzymać projekty najlepsze i charakteryzujące się wysokim stopniem innowacyjności. Programów w poszczególnych regionach należy szukać na stronach RPO właściwego województwa.

Procedury ubiegania się o dofinansowanie mogą być różne w poszczególnych instytucjach dysponujących środkami.  

 

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

 

Inkubatory przedsiębiorczości  udzielają wsparcia przed założeniem działalności gospodarczej oraz umożliwiają prowadzenia własnej działalności przy wsparciu prawnym, lokalowym, szkoleniowym itp.

Wnioskując o wsparcie finansowe, warto korzystać ze sprawdzonego źródła oraz dokładnie przeczytać warunki.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
    Dzięki środkom gromadzonym w Funduszu Pracy instytucje publiczne, w tym urzędy pracy, mogą realizować cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie są zasady opłacania składek na Fundusz Pracy? Co się dzieje w przypadku ich nieterminowego przekazywania? Wyjaśniamy.

  • Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych?
    Suma okresów uprawniających do zasiłku dla bezrobotnych wpływa na wysokość tego zasiłku. Sprawdź, jakie to okresy.

  • Jaką rolę pełni Fundusz Pracy?
    Fundusz Pracy (FP) jest państwowym funduszem, w ramach którego gromadzone są środki na cele wskazane w ustawie o promocji zatrudnienia. Jakie to cele i jakie znaczenie ma Fundusz Pracy? Sprawdź!

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Czym jest Fundusz Pracy?
    Opłacanie składki na Fundusz Pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Składka wynosi 2,45% podstawy wymiaru stawki, jednak w praktyce wynosi ona 2%, a pozostałe 0,45% przypada na Fundusz Solidarnościowy. Podpowiadamy, jaki jest cel Funduszu Pracy oraz w jakich przypadkach pracodawca jest zwolniony z jego opłacania.

  • Tarcza 6.0 – dofinansowanie i dotacja z urzędów pracy
    Długo oczekiwana Tarcza 6.0 weszła w życie. W ramach tej ustawy przewidziano kolejne wsparcie dla przedsiębiorców, w tym także dofinansowanie i dotację z urzędów pracy. Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy, gdzie, jak i do kiedy mogą składać wnioski? Odpowiadamy.

  • Weź pożyczkę na działalność i zostań swoim szefem
    Od początku funkcjonowania programu udzielono pożyczek na działalność gospodarczą na łączną kwotę 279,67 mln zł. Powstało ponad 4000 firm. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę na działalność gospodarczą?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy