Powrót

Dotacja na działalność z urzędu pracy - jak ją otrzymać?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-02-06

Planujesz założyć działalność gospodarczą? Potrzebujesz gotówki? Podpowiadamy, jak dostać prawie 25 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania z urzędu pracy!

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznają wszystkie urzędy pracy w kraju. Jedne prowadzą ciągły nabór, inne przyjmują wnioski tylko w wyznaczonych terminach. Na początku roku ta forma wsparcia dostępna jest w większości miast.

Podstawowym warunkiem ubiegania się o dotację jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Zarejestrowany powinien również mieć uwzględnioną tę formę wparcia w ustalonym dla niego profilu pomocy oraz indywidualnym planie działania. Pozostałe warunki opisane są w regulaminie.

Zapoznaj się dokładnie z regulaminem

Zasady przyznawania dotacji oparte są na zapisach z ustawy, rozporządzenia oraz wewnętrznych regulaminach urzędów pracy. Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się wnikliwie z regulaminem przyznawania środków. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie, czy w ogóle masz szansę otrzymać wsparcie oraz informacje dotyczące wypełniania wniosku, niezbędnych załączników, poręczeń oraz terminów. Niektóre urzędy zamieszczają również listę najczęściej popełnianych błędów, aby ustrzec przed nimi kolejnych wnioskujących. Sprawdź również, czy urząd dofinansowuje takie działalności jak Twoja.

Spełniasz warunki - pobierz wniosek

Aby otrzymać jednorazowe środki na działalność gospodarczą, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek w urzędzie pracy, w którym jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Właściwy urząd do rejestracji to ten, odpowiedni ze względu na zameldowanie stałe lub czasowe. Aktualne dokumenty do pobrania – wniosek i zasady można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub w jego siedzibie. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje i wskazówki.

Wypełnij wniosek i skompletuj dokumenty

Po zapoznaniu się z regulaminem wiesz już, czy spełniasz warunki, aby móc ubiegać się o środki oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek. Dobrze wypełniony wniosek, to dobry biznesplan, a to z kolei już połowa sukcesu w biznesie. Pamiętaj też, że wniosek jest najważniejszym dokumentem przy ubieganiu się o dotację. Na jego podstawie zapada decyzja o przyznaniu dofinansowania, dlatego podejdź do wypełnienia go z niezwykłą dokładnością i cierpliwością. Skompletuj wszystkie, niezbędne dokumenty. Lepiej, żeby było ich więcej, niż miało któregoś zabraknąć. Nie wstydź się załączać listy intencyjne, otrzymane wyróżnienia.

Złóż wniosek

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami, najlepiej trwale zszyty – choć nie wszystkie urzędy pracy tego wymagają (sprawdź ten wymóg w regulaminie), złóż w kancelarii lub miejscu do tego wyznaczonym w swoim urzędzie pracy.

Na rozpatrzenie wniosku urząd ma 30 dni kalendarzowych. Najczęściej urzędy pracy zamieszczają informację o wynikach konkursu na swojej stronie internetowej. Dodatkowo każdy, kto złożył wniosek, otrzymuje pisemną decyzję, bez względu na to, czy jest ona pozytywna, czy też negatywna.

Od decyzji o odmowie przyznania środków nie możesz się odwołać, ponieważ nie jest to decyzja administracyjna. Pozostaje sprawdzić, co poszło nie tak i spróbować raz jeszcze.

Pozytywna decyzja – jedź podpisać umowę

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinieneś zgłosić się do urzędu pracy w celu podpisania umowy i ustalenia szczegółów. Pamiętaj, zwlekanie ze zgłoszeniem się do urzędu może uniemożliwić Ci otrzymanie środków.

Podpisując umowę, zobowiązujesz się nie tylko do założenia firmy w ustalonym terminie, ale również do wydatkowania otrzymanych środków zgodnie z przeznaczeniem określonym w złożonym wniosku oraz udokumentowania i rozliczenia dotacji. W umowie podpisujesz również zobowiązanie do zwrotu otrzymanych środków finansowych wraz z odsetkami ustawowymi w przypadku wykorzystania środków niezgodnego z przeznaczeniem lub zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przed upływem 12 miesięcy.

Czas założyć firmę

Po podpisaniu umowy z urzędem pracy i otrzymaniu na wskazane konto bankowe wnioskowanych środków, możesz założyć działalność gospodarczą. Jak to zrobić? To proste, wystarczy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek składa się osobiście, za pośrednictwem portalu, na specjalnym formularzu, który oprócz wniosku o wpis do ewidencji jest również wnioskiem o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do urzędu skarbowego (nadanie lub wskazanie numeru NIP) oraz do ZUS lub KRUS. Od niedawna możesz wypełnić wniosek również przez telefon.

Pamiętaj, aby założyć firmę dzień po uzyskaniu przelewu z urzędu. Wcześniejsze zarejestrowanie działalności może rodzić problemy.

Zakupy

Firma zarejestrowana - czas na zakupy. Pamiętaj, że środki muszą być wydatkowane zgodnie ze wskazaniem we wniosku. Zbieraj wszystkie faktury VAT, rachunki, dowody zapłaty, protokoły odbioru, umowy lub inne dokumenty, które zobowiązany jesteś przedstawić w urzędzie, w celu rozliczenia się.

Firma działa czy nie - rozlicz projekt

Termin zakończenia projektu jest wskazany w umowie. W tym celu należy zgłosić się do urzędu pracy wraz z niezbędnymi dokumentami, spis których znajduje się również w umowie. Wśród nich powinny znaleźć się zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzające okres nieprzerwanego figurowania w ewidencji tych urzędów, jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Zaświadczenia powinny zostać wystawione nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy prowadzenia działalności.

W przypadku wypełnienia wszystkich warunków wynikających z zawartej umowy przyznane środki nie podlegają zwrotowi. Jeśli w przyszłości będziesz chciał rozwijać swoją firmę i np. stworzyć stanowisko pracy, znów możesz liczyć na pomoc finansową urzędu.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Bon na zasiedlenie [INFOGRAFIKA]
    Bon na zasiedlenie to przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia forma wsparcia młodych osób, które postanowiły zmienić swoje miejsce zamieszkania z powodu podjęcia pracy w innym mieście. Jakie warunki należy spełnić, aby go otrzymać? Podpowiadamy.

  • Dni wolne w trakcie odbywania stażu
    Staż jest jedną z form wsparcia osób bezrobotnych oferowaną przez urzędy pracy. Dzięki niej bezrobotny nabywa umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. W trakcie stażu stażyście przysługują dni wolne. W jakim wymiarze? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy