Powrót

Dofinansowanie zatrudnienia z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-04-09

Pracodawco, potrzebujesz dofinansowania do zatrudnienia nowego pracownika? Sprawdź ofertę urzędu pracy i wybierz dofinansowanie najkorzystniejsze dla Twojej firmy!

Urzędy pracy oferują szeroki wachlarz form wsparcia. Nietrudno pogubić się w gąszczu przepisów. Dlatego przedstawiamy podstawowe elementy, które wyróżniają kilka z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy.

 

  Staż Prace interwencyjne Roboty publiczne Dofinansowanie wynagrodzenia pracownika 50+ Bon zatrudnieniowy
Strony umowy/umów pracodawca /organizator stażu – urząd pracy pracodawca – urząd pracy – bezrobotny /pracownik pracodawca – urząd pracy – bezrobotny /pracownik pracodawca – urząd pracy – bezrobotny /pracownik pracodawca – urząd pracy – bezrobotny /pracownik
Okres trwania umowy dla osób do 30. roku życia do 12 miesięcy,
pozostałe osoby bezrobotne do 6 miesięcy + deklaracja zatrudnienia
do 6, 12, 18, 24 miesięcy lub do 4 lat + utrzymanie zatrudnienia przez 3 lub 6 miesięcy do 6 lub do 12 miesięcy 12 lub 24 miesiące + utrzymanie zatrudnienia przez 6 lub 12 miesięcy 18 miesięcy
Wynagrodzenie stypendium stażowe
997,40 zł
co najmniej minimalne (2100 zł) w przypadku pełnego wymiaru czasu pracy co najmniej minimalne (2100 zł) co najmniej minimalne (2100 zł) co najmniej minimalne (2100 zł)
Refundacja dla pracodawcy stypendium stażowe wypłaca urząd pracy części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne do kwoty zasiłku, 50 proc lub 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za co drugi miesiąc części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia lub do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za co drugi miesiąc nie mniej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie część kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne przez okres 12 miesięcy w wysokości 100 proc. kwoty zasiłku
Prawo do płatnego urlopu 2 dni wolne za każde 30 dni odbytego stażu tak,
liczba dni urlopowych uzależniona od stażu pracy
tak,
liczba dni urlopowych uzależniona od stażu pracy
tak,
liczba dni urlopowych uzależniona od stażu pracy
tak,
liczba dni urlopowych uzależniona od stażu pracy
Składki do ZUS tak tak tak tak tak
Płatne zwolnienia lekarskie za okres zwolnienia lekarskiego stypendium nie ulega pomniejszeniu tak tak tak tak
Wypowiedzenie umowy brak okres wypowiedzenia uzależniony od okresu zatrudnienia u pracodawcy okres wypowiedzenia uzależniony od okresu zatrudnienia u pracodawcy okres wypowiedzenia uzależniony od okresu zatrudnienia u pracodawcy okres wypowiedzenia uzależniony od okresu zatrudnienia u pracodawcy
Podstawa prawna Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych
Kodeks pracy Kodeks pracy Kodeks pracy Kodeks pracy

 

Tylko w przypadku stażu osoba bezrobotna figuruje nadal w rejestrze urzędu pracy. Pozostałe formy wiążą się z wyrejestrowaniem z urzędu i uzyskaniem statusu pracownika, a obowiązującym aktem prawnym przestaje być Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a zaczyna Kodeks pracy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Zobacz podobne artykuły:

 • Zasiłek dla bezrobotnych pracujących za granicą
  Coraz częściej pojawiają się pytania dotyczące zasiłku dla bezrobotnych dla osób, które pracowały za granicą. Podpowiadamy, co zrobić, żeby otrzymać świadczenie!

 • Przedsiębiorca na wymagającym rynku pracy
  Malejące bezrobocie wpływa na tworzenie się tzw. rynku pracownika i sprawia, że pracodawcy mają coraz większe problemy z zatrudnieniem odpowiednich osób. W takich sytuacjach warto skorzystać z form wsparcia, jakie oferują urzędy pracy. Informacje o nich można znaleźć np. na stronach portalu Zielona Linia.

 • Kary porządkowe dla pracujących
  W jakiej wysokości pracodawca może nałożyć karę finansową na pracownika?

 • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
  Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

 • Szukasz pracy? Ulepszone CV możesz mieć gratis, a to tylko jedna z usług Zielonej Linii
  Znalezienie wymarzonej pracy wymaga czasu. Okres poszukiwań można jednak znacząco skrócić. Wystarczy skorzystać z bezpłatnego ulepszenia CV, symulatora rozmowy kwalifikacyjnej lub poradników video. Te i wiele innych rozwiązań proponuje nowoczesny system infolinii i portalu Zielona Linia.

 • Dodatkowe uprawnienia pracownika niepełnosprawnego
  Dodatkowa przerwa w pracy, wolne na badania lekarskie - to tylko kilka dodatkowych uprawnień przysługujących pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

 • Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi i zezwolenie na pracę – czy można to połączyć?
  Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, a jednak nie do końca jest. Sprawdźcie!

 • Ponad 13 tysięcy złotych na szkolenie
  Potrzebujesz pieniędzy na szkolenie? Sprawdź, co trzeba zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.