Powrót

Dodatkowe dokumenty do rejestracji w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-08-09

Zakończyłeś zlecenie, zamknąłeś firmę lub skończyłeś pobierać świadczenie z ZUS i nie wiesz, jaki dokument powinieneś przedstawić w urzędzie pracy? Podpowiadamy, co zabrać ze sobą na wizytę w celu rejestracji, aby nie odejść z kwitkiem.

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego zobowiązane są przedstawić komplet dokumentów. Spis wszystkich dokumentów można znaleźć na stronach urzędów pracy oraz na naszej stronie.

W przypadku zatrudnienia w ramach umowy o pracę klienci urzędów pracy rzadko mają dodatkowe pytania. Wątpliwości pojawiają się u osób wykonujących pracę na podstawie umowy-zlecenia, prowadzących własny biznes lub pobierających świadczenia z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Jakie dokumenty należy przedstawić w takich przypadkach?

Umowa-zlecenie

Osoby wykonujące pracę na podstawie zlecenia zobowiązane są do rejestracji zabrać ze sobą, oprócz umowy, zaświadczenie od zleceniodawcy. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja o okresie zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia oraz odprowadzanych składkach. Jeśli wynagrodzenie w każdym miesiącu było inne, w dokumencie powinna pojawić się o tym informacja –  wysokość wynagrodzenia musi zostać uwzględniona w poszczególnych miesiącach.

Dodatkowo, jeśli data zakończenia umowy jeszcze nie upłynęła, a umowa już nie obowiązuje, należy przedstawić dodatkowe zaświadczenie od zleceniodawcy. W przeciwnym razie rejestracja nie będzie możliwa.

Wymóg dostarczenia zaświadczenia nie dotyczy uczniów i studentów do 26. roku życia, ponieważ za nich, z ustawy, nie ma obowiązku odprowadzania składek. Nie można ich również opłacać dobrowolnie.

Działalność gospodarcza

W przypadku zamknięcia lub zawieszenia działalności gospodarczej do rejestracji bezrobotny potrzebuje dokumentu potwierdzającego zakończenie prowadzenia firmy – może to być wydruk z CEIDG lub zaświadczenie z urzędu gminy. Dodatkowo musi potwierdzić opłacanie składek w okresie działalności gospodarczej. Potwierdzeniem jest zaświadczenie z ZUS, które oprócz okresu powinno zawierać informację o podstawie wymiaru naliczania składek.

Zasiłek macierzyński lub chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Analogiczny obowiązek mają osoby pobierające świadczenia z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Wśród dokumentów do rejestracji powinny posiadać zaświadczenie z Zakładu o okresie pobierania świadczenia z podstawą wymiaru jego naliczania.

Pamiętaj, wszystko, o czym informujesz urząd pracy, powinno być potwierdzone odpowiednim dokumentem.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.