Powrót

Dodatkowe dokumenty do rejestracji w urzędzie pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-08-09

Zakończyłeś zlecenie, zamknąłeś firmę lub skończyłeś pobierać świadczenie z ZUS i nie wiesz, jaki dokument powinieneś przedstawić w urzędzie pracy? Podpowiadamy, co zabrać ze sobą na wizytę w celu rejestracji, aby nie odejść z kwitkiem.

Osoby rejestrujące się w urzędzie pracy ze statusem bezrobotnego zobowiązane są przedstawić komplet dokumentów. Spis wszystkich dokumentów można znaleźć na stronach urzędów pracy oraz na naszej stronie.

W przypadku zatrudnienia w ramach umowy o pracę klienci urzędów pracy rzadko mają dodatkowe pytania. Wątpliwości pojawiają się u osób wykonujących pracę na podstawie umowy-zlecenia, prowadzących własny biznes lub pobierających świadczenia z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Jakie dokumenty należy przedstawić w takich przypadkach?

Umowa-zlecenie

Osoby wykonujące pracę na podstawie zlecenia zobowiązane są do rejestracji zabrać ze sobą, oprócz umowy, zaświadczenie od zleceniodawcy. Na zaświadczeniu powinna znaleźć się informacja o okresie zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia oraz odprowadzanych składkach. Jeśli wynagrodzenie w każdym miesiącu było inne, w dokumencie powinna pojawić się o tym informacja –  wysokość wynagrodzenia musi zostać uwzględniona w poszczególnych miesiącach.

Dodatkowo, jeśli data zakończenia umowy jeszcze nie upłynęła, a umowa już nie obowiązuje, należy przedstawić dodatkowe zaświadczenie od zleceniodawcy. W przeciwnym razie rejestracja nie będzie możliwa.

Wymóg dostarczenia zaświadczenia nie dotyczy uczniów i studentów do 26. roku życia, ponieważ za nich, z ustawy, nie ma obowiązku odprowadzania składek. Nie można ich również opłacać dobrowolnie.

Działalność gospodarcza

W przypadku zamknięcia lub zawieszenia działalności gospodarczej do rejestracji bezrobotny potrzebuje dokumentu potwierdzającego zakończenie prowadzenia firmy – może to być wydruk z CEIDG lub zaświadczenie z urzędu gminy. Dodatkowo musi potwierdzić opłacanie składek w okresie działalności gospodarczej. Potwierdzeniem jest zaświadczenie z ZUS, które oprócz okresu powinno zawierać informację o podstawie wymiaru naliczania składek.

Zasiłek macierzyński lub chorobowy po ustaniu zatrudnienia

Analogiczny obowiązek mają osoby pobierające świadczenia z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Wśród dokumentów do rejestracji powinny posiadać zaświadczenie z Zakładu o okresie pobierania świadczenia z podstawą wymiaru jego naliczania.

Pamiętaj, wszystko, o czym informujesz urząd pracy, powinno być potwierdzone odpowiednim dokumentem.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy
  Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy być zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy zatem ciąża uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy?

 • Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. – komu przysługuje i w jakiej wysokości
  Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku oraz w jakiej wysokości jest wypłacany w tym roku!

 • Rejestracja w urzędzie pracy – procedury
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować!

 • Czynniki, które wpływają na dłuższy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  Zastanawiasz się, na jaki okres zostanie Ci przyznane prawo do zasiłku? Ma na to wpływ kilka czynników. Sprawdź, kiedy zasiłek może zostać przyznany na rok albo i dłużej!

 • Na co powinien zwrócić uwagę bezrobotny podczas rejestracji
  Bezrobotny rejestrując się w urzędzie pracy, otrzymuje informację o prawach i obowiązkach. Informacji jest wiele, są pisane małym drukiem, więc zdarza się, że klienci nie przykładają do tego tekstu większej uwagi. W efekcie tracą status bezrobotnego, a tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tym wypadku nie pomaga.

 • Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej
  Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

 • Wracam – czy jestem „osobą powracającą”?
  Marcin: Podjąłem decyzję – w przyszłym miesiącu wypowiadam umowę w Wielkiej Brytanii i od razu wracam do Polski. Czy dostanę w Polsce zasiłek dla osób bezrobotnych? – Tak, pod warunkiem, że jesteś osobą powracającą.

 • Formy wsparcia z urzędu pracy – jak wybrać korzystną
  Formy wsparcia przypisane do I profilu pomocy

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.