Powrót

Dodatek za pracę w nocy

Pracujesz w porze nocnej? Sprawdź, w jakiej wysokości przysługuje Ci dodatek!

Pora nocna, choć z zasady powinna być przeznaczona na odpoczynek, dla niektórych jednak jest czasem pracy. W związku z uciążliwością świadczenia pracy o tej porze, pracownikom przysługują dodatkowe uprawnienia!

 

Pracujesz w porze nocnej, jeśli…

 

Pora nocna obejmuje 8 godzin przypadających między godziną 21.00 a 7.00 rano. Wyboru przedziału czasowego dokonuje pracodawca.

Osobą pracującą w porze nocnej jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

 

Pracującym w porze nocnej przysługuje dodatek

 

Pracujący w porze nocnej mają prawo do dodatku do wynagrodzenia. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w czasie przypadającym na porę nocną, w wysokości 20 proc. stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Aby obliczyć dodatek, należy obowiązujące minimalne wynagrodzenie za pracę podzielić przez liczbę godzin pracy przepracowanych w danym miesiącu, a następnie otrzymaną godzinową stawkę dodatku pomnożyć przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w nocy, w danym miesiącu.

Miesiąc Wymiar czasu pracy Wysokość dodatku za 1h pracy w porze nocnej (dla pracowników pracujących w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w pełnym wymiarze czasu pracy)
Styczeń 2250 / 176 x 20% 2,52 zł
Luty 2250 / 160 x 20% 2,76 zł
Marzec 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Kwiecień 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Maj 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Czerwiec 2250 / 152 x 20% 2,92 zł
Lipiec 2250 / 184 x 20% 2,41 zł
Sierpień 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Wrzesień 2250 / 168 x 20% 2,64 zł
Październik 2250 / 184 x 20% 2,41 zł
Listopad 2250 / 152 x 20% 2,92 zł
Grudzień 2250 / 160 x 20% 2,76 zł

Podana wysokość dodatku jest wielkością minimalną, którą pracownik musi otrzymać. Pracodawca może w regulaminach zakładowych lub w umowie o pracę zagwarantować pracownikom dodatek na wyższym poziomie.

Pamiętaj! Pracodawca nie może obniżyć wysokości dodatku za pracę w nocy poniżej ustawowej wysokości. Nie może również całkowicie pozbawić pracowników prawa do niego.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy