Powrót

Dobra atmosfera w pracy to podstawa

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-05-25

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest dobra atmosfera w pracy. W codziennym zabieganiu zapominamy, że jest to bardzo istotny element pozwalający nam zachować równowagę psychiczną w pracy. W miejscu zatrudnienia spędzamy bardzo wiele czasu i ważne jest, by czuć się tam po prostu dobrze.

Jak ważna jest odpowiednia atmosfera, zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy zaczyna się ona psuć. Przyjrzyjmy się następującej sytuacji. Koleżanka, która siedzi z nami w pokoju, przychodzi do pracy ponura jak gradowa chmura. Rzuca nam tylko piorunujące spojrzenia i nie odzywa się ani słowem. Każda próba poprawy jej humoru kończy się totalną porażką. Rzuca tylko od niechcenia półsłówka i na tym rozmowa się kończy. A do zakończenia pracy jeszcze prawie siedem godzin. I jak tu wytrzymać? Dopiero wówczas dociera do nas, jak ciężko nam się w takim dniu pracuje. Nie możemy zebrać myśli, a kiedy już pochłonie nas praca i w końcu poczujemy potrzebę odpoczynku i porozmawiania z kimś, odpowie nam tylko cisza. A wskazówki zegara przesunęły się tylko o trzy godziny… Osiem godzin pracy w takiej atmosferze na pewno może człowieka „wypompować”.

Zdarzają się i sytuacje odwrotne. Mamy strasznie dużo pracy, szef zawalił nas robotą, wszystko jest na wczoraj. A tu koleżanka cały dzień nadaje jak radio. Głowa nam pęka i nie jesteśmy już w stanie słuchać jej opowieści, a tym bardziej nie możemy skupić się na pracy. Wtedy musimy dać jej delikatnie do zrozumienia, że mamy pilne zadanie do wykonania i nie możemy poświęcić jej aż tyle uwagi. To z kolei może wywołać niepożądaną reakcję z jej strony. Najzwyczajniej w świecie obrazi się śmiertelnie i przestanie się do nas odzywać przez kilka dni. A my w takiej atmosferze musimy wrócić do swoich zadań, skupić się i dobrze je wykonać, bo przecież szef czeka.

I tak źle, i tak niedobrze. Jak widać, atmosfera w pracy odbija się na pracownikach i wpływa na jakość wykonywanej przez nich pracy. Oczywiście w dużej mierze zależy ona od osób, z którymi pracujemy. Dobra atmosfera zapanuje wówczas, jeśli zespół jest zgrany, a pracownicy potrafią zrozumieć siebie nawzajem. Odrobina kompromisu również będzie tu na wagę złota.

Karolina Herbszt


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Toruń - Dotacje dla osób do 30. roku życia
  Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu prowadzi nabór wniosków o jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej.

 • PUP Toruń - Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska
  Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu prowadzi nabór uzupełniający dotyczący refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego dla osób po 30. roku życia w ramach projektu „Wsparcie aktywności zawodowej osób bezrobotnych w Toruniu (III)”.

 • PUP Oborniki - Bezpłatne szkolenie pn. „Asystent seniora z niepełnosprawnością"
  Fundacja Pomocy Seniorom i Rodzinie AMA oraz Fundacja „Na prostej drodze" zapraszają mieszkańców Miasta i Gminy Oborniki, w szczególności: opiekunów formalnych osób starszych, członków rodzin i wolontariuszy, na bezpłatne szkolenie, które przeprowadzone będzie przez lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz profesjonalnie przygotowane pielęgniarki.

 • PUP Oborniki - Bezpłatne szkolenie pn. „STOP bierności zawodowej”
  Celem projektu jest wyższa aktywność zawodowa 96 osób bezrobotnych, poszukujących pracy i biernych zawodowo, defaworyzowanych na rynku pracy.

 • MUP Płock - Bon na zasiedlenie
  Miejski Urząd Pracy w Płocku informuje o naborze wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osób do 30. roku życia.

 • MUP Płock - Dotacje na założenie firmy
  Miejski Urząd Pracy w Płocku rozpoczyna 19 października 2018 roku wydawanie wniosków o przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.

 • MUP Płock - Projekt pn. "Wygraj przyszłość"
  Zapraszamy osoby zainteresowane do udziału w projekcie unijnym „Wygraj przyszłość". Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Obywatelskiego i skierowany do osób bezrobotnych z terenu województwa mazowieckiego.

 • PUP Gostynin - Bona na zasiedlenie
  Powiatowy Urząd Pracy w Gostyninie informuje, iż posiada środki dla 4 osób do 30. roku życia, które są zainteresowane otrzymaniem bonu na zasiedlenie w związku z podjęciem przez bezrobotnego, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.