Powrót

Dobra atmosfera w pracy to podstawa

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-05-25

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest dobra atmosfera w pracy. W codziennym zabieganiu zapominamy, że jest to bardzo istotny element pozwalający nam zachować równowagę psychiczną w pracy. W miejscu zatrudnienia spędzamy bardzo wiele czasu i ważne jest, by czuć się tam po prostu dobrze.

Jak ważna jest odpowiednia atmosfera, zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy zaczyna się ona psuć. Przyjrzyjmy się następującej sytuacji. Koleżanka, która siedzi z nami w pokoju, przychodzi do pracy ponura jak gradowa chmura. Rzuca nam tylko piorunujące spojrzenia i nie odzywa się ani słowem. Każda próba poprawy jej humoru kończy się totalną porażką. Rzuca tylko od niechcenia półsłówka i na tym rozmowa się kończy. A do zakończenia pracy jeszcze prawie siedem godzin. I jak tu wytrzymać? Dopiero wówczas dociera do nas, jak ciężko nam się w takim dniu pracuje. Nie możemy zebrać myśli, a kiedy już pochłonie nas praca i w końcu poczujemy potrzebę odpoczynku i porozmawiania z kimś, odpowie nam tylko cisza. A wskazówki zegara przesunęły się tylko o trzy godziny… Osiem godzin pracy w takiej atmosferze na pewno może człowieka „wypompować”.

Zdarzają się i sytuacje odwrotne. Mamy strasznie dużo pracy, szef zawalił nas robotą, wszystko jest na wczoraj. A tu koleżanka cały dzień nadaje jak radio. Głowa nam pęka i nie jesteśmy już w stanie słuchać jej opowieści, a tym bardziej nie możemy skupić się na pracy. Wtedy musimy dać jej delikatnie do zrozumienia, że mamy pilne zadanie do wykonania i nie możemy poświęcić jej aż tyle uwagi. To z kolei może wywołać niepożądaną reakcję z jej strony. Najzwyczajniej w świecie obrazi się śmiertelnie i przestanie się do nas odzywać przez kilka dni. A my w takiej atmosferze musimy wrócić do swoich zadań, skupić się i dobrze je wykonać, bo przecież szef czeka.

I tak źle, i tak niedobrze. Jak widać, atmosfera w pracy odbija się na pracownikach i wpływa na jakość wykonywanej przez nich pracy. Oczywiście w dużej mierze zależy ona od osób, z którymi pracujemy. Dobra atmosfera zapanuje wówczas, jeśli zespół jest zgrany, a pracownicy potrafią zrozumieć siebie nawzajem. Odrobina kompromisu również będzie tu na wagę złota.

Karolina Herbszt


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osób bezrobotnych do 30 roku życia
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 28.01.2019 r. można składać wnioski o wydanie bonu na zasiedlenie dla osób do 30. roku życia.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o przyznanie jednorazowej refundacji poniesionych kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne
  Powiatowy Urząd pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 28.01.2019 r. do wyczerpania środków Funduszu Pracy będą przyjmowane wnioski o przyznanie jednorazowej refundacji poniesionych kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne.

 • PUP Jelenia Góra - Nabór wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie
  Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze ogłasza nabór wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie

 • PUP Jelenia Góra - Nabór wniosków o zorganizowanie prac interwencyjnych
  Powiatowy Urząd Pracy w Jeleniej Górze ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie prac interwencyjnych w terminie 21.01 - 01.02.2019 r.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków na szkolenie indywidualne finansowane ze środków Funduszu Pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 21.01.2019 r. do wyczerpania funduszy będą przyjmowane wnioski o skierowanie na szkolenie indywidualne.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z KFS.
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, iż w terminie 11.02.2019 r. - 15.02.2019 r. w godzinach 8:30 - 15:00 będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia
  Powiatowy Urząd pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 11.02.2019 r. do wyczerpania środków Funduszu Pracy będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50. rok życia.

 • PUP Piaseczno - Nabór wniosków o organizowanie prac interwencyjnych
  Powiatowy Urząd Pracy w Piasecznie informuje, że od dnia 11.02.2019 r. do wyczerpania środków Funduszu Pracy będą przyjmowane wnioski o zorganizowanie prac interwencyjnych.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.