Powrót

Dobra atmosfera w pracy to podstawa

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-05-25

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest dobra atmosfera w pracy. W codziennym zabieganiu zapominamy, że jest to bardzo istotny element pozwalający nam zachować równowagę psychiczną w pracy. W miejscu zatrudnienia spędzamy bardzo wiele czasu i ważne jest, by czuć się tam po prostu dobrze.

Jak ważna jest odpowiednia atmosfera, zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy zaczyna się ona psuć. Przyjrzyjmy się następującej sytuacji. Koleżanka, która siedzi z nami w pokoju, przychodzi do pracy ponura jak gradowa chmura. Rzuca nam tylko piorunujące spojrzenia i nie odzywa się ani słowem. Każda próba poprawy jej humoru kończy się totalną porażką. Rzuca tylko od niechcenia półsłówka i na tym rozmowa się kończy. A do zakończenia pracy jeszcze prawie siedem godzin. I jak tu wytrzymać? Dopiero wówczas dociera do nas, jak ciężko nam się w takim dniu pracuje. Nie możemy zebrać myśli, a kiedy już pochłonie nas praca i w końcu poczujemy potrzebę odpoczynku i porozmawiania z kimś, odpowie nam tylko cisza. A wskazówki zegara przesunęły się tylko o trzy godziny… Osiem godzin pracy w takiej atmosferze na pewno może człowieka „wypompować”.

Zdarzają się i sytuacje odwrotne. Mamy strasznie dużo pracy, szef zawalił nas robotą, wszystko jest na wczoraj. A tu koleżanka cały dzień nadaje jak radio. Głowa nam pęka i nie jesteśmy już w stanie słuchać jej opowieści, a tym bardziej nie możemy skupić się na pracy. Wtedy musimy dać jej delikatnie do zrozumienia, że mamy pilne zadanie do wykonania i nie możemy poświęcić jej aż tyle uwagi. To z kolei może wywołać niepożądaną reakcję z jej strony. Najzwyczajniej w świecie obrazi się śmiertelnie i przestanie się do nas odzywać przez kilka dni. A my w takiej atmosferze musimy wrócić do swoich zadań, skupić się i dobrze je wykonać, bo przecież szef czeka.

I tak źle, i tak niedobrze. Jak widać, atmosfera w pracy odbija się na pracownikach i wpływa na jakość wykonywanej przez nich pracy. Oczywiście w dużej mierze zależy ona od osób, z którymi pracujemy. Dobra atmosfera zapanuje wówczas, jeśli zespół jest zgrany, a pracownicy potrafią zrozumieć siebie nawzajem. Odrobina kompromisu również będzie tu na wagę złota.

Karolina Herbszt


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Goleniów - Spotkania informacyjne w sprawie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej i utworzenie miejsca pracy
  Powiatowy Urząd Pracy w Goleniowie zaprasza do udziału w spotkaniach informacyjnych w sprawie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej i utworzenie miejsca pracy.

 • PUP Gorzów Wielkopolski - Nabór do służby przygotowawczej - WKU
  Wojskowa Komenda Uzupełnień w Gorzowie Wielkopolskim informuje o naborze kandydatów do służby przygotowawczej.

 • PUP Elbląg - Bon na zasiedlenie
  Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu informuje o naborze wniosków o przyznanie bonu na zasiedlenie.

 • PUP Elbląg - Dotacje na założenie firmy dla osób długotrwale bezrobotnych
  Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza osoby długotrwale bezrobotne do składania wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej.

 • PUP Elbląg - Dotacje na założenie firmy dla osób do 29. r.ż.
  Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza osoby bezrobotne zainteresowane podjęciem działalności gospodarczej do składania wniosków o przyznanie jednorazowego dofinansowania na działalność gospodarczą.

 • PUP Elbląg - Dotacje na założenie firmy dla osób powyżej 30. r.ż.
  Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza osoby bezrobotne powyżej 30. roku życia, zainteresowane podjęciem działalności gospodarczej, do składania wniosków o przyznanie jednorazowego dofinansowania na działalność gospodarczą.

 • PUP Elbląg - Nabór wniosków na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnych do 29. r.ż.
  Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza pracodawców zainteresowanych wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych do 29. r.ż. do składania wniosków.

 • PUP Elbląg - Nabór wniosków na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnych powyżej 30. r.ż.
  Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu zaprasza pracodawców zainteresowanych wyposażeniem lub doposażeniem stanowiska pracy dla osób bezrobotnych powyżej 30. r.ż. do składania wniosków.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.