Powrót

Dobra atmosfera w pracy to podstawa

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-05-25

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest dobra atmosfera w pracy. W codziennym zabieganiu zapominamy, że jest to bardzo istotny element pozwalający nam zachować równowagę psychiczną w pracy. W miejscu zatrudnienia spędzamy bardzo wiele czasu i ważne jest, by czuć się tam po prostu dobrze.

Jak ważna jest odpowiednia atmosfera, zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy zaczyna się ona psuć. Przyjrzyjmy się następującej sytuacji. Koleżanka, która siedzi z nami w pokoju, przychodzi do pracy ponura jak gradowa chmura. Rzuca nam tylko piorunujące spojrzenia i nie odzywa się ani słowem. Każda próba poprawy jej humoru kończy się totalną porażką. Rzuca tylko od niechcenia półsłówka i na tym rozmowa się kończy. A do zakończenia pracy jeszcze prawie siedem godzin. I jak tu wytrzymać? Dopiero wówczas dociera do nas, jak ciężko nam się w takim dniu pracuje. Nie możemy zebrać myśli, a kiedy już pochłonie nas praca i w końcu poczujemy potrzebę odpoczynku i porozmawiania z kimś, odpowie nam tylko cisza. A wskazówki zegara przesunęły się tylko o trzy godziny… Osiem godzin pracy w takiej atmosferze na pewno może człowieka „wypompować”.

Zdarzają się i sytuacje odwrotne. Mamy strasznie dużo pracy, szef zawalił nas robotą, wszystko jest na wczoraj. A tu koleżanka cały dzień nadaje jak radio. Głowa nam pęka i nie jesteśmy już w stanie słuchać jej opowieści, a tym bardziej nie możemy skupić się na pracy. Wtedy musimy dać jej delikatnie do zrozumienia, że mamy pilne zadanie do wykonania i nie możemy poświęcić jej aż tyle uwagi. To z kolei może wywołać niepożądaną reakcję z jej strony. Najzwyczajniej w świecie obrazi się śmiertelnie i przestanie się do nas odzywać przez kilka dni. A my w takiej atmosferze musimy wrócić do swoich zadań, skupić się i dobrze je wykonać, bo przecież szef czeka.

I tak źle, i tak niedobrze. Jak widać, atmosfera w pracy odbija się na pracownikach i wpływa na jakość wykonywanej przez nich pracy. Oczywiście w dużej mierze zależy ona od osób, z którymi pracujemy. Dobra atmosfera zapanuje wówczas, jeśli zespół jest zgrany, a pracownicy potrafią zrozumieć siebie nawzajem. Odrobina kompromisu również będzie tu na wagę złota.

Karolina Herbszt


Zobacz podobne artykuły:

 • PUP Białystok - Bon na zasiedlenie
  Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku informuje, że w ramach projektu pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie białostockim i powiecie miasto Białystok (IV)" Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój pozostały miejsca dla 17 osób bezrobotnych, które zechciałyby skorzystać z bonu na zasiedlenie.

 • PUP Białystok - Staż w ramach "Programu 30+"
  Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku przypomina o trwającym naborze wniosków o zorganizowanie stażu w ramach projektu partnerskiego „Program 30+" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 • PUP Mińsk Mazowiecki - Aktywizacja zawodowa bezrobotnych niepełnosprawnych oraz bezrobotnych, którzy sprawowali opiekę nad osobą zależną
  Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim ogłasza nabór wniosków o zorganizowanie prac interwencyjnych i skierowanie na szkolenie indywidualne.

 • PUP Mińsk Mazowiecki - Aktywizacja zawodowa bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy oraz bezrobotnych opiekunów osób niepełnosprawnych
  Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, organizację staży zawodowych i skierowanie na szkolenie indywidualne.

 • PUP Mińsk Mazowiecki - Szkolenia indywidualne
  Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim informuje, że aktualnie prowadzony jest nabór wniosków o skierowanie na szkolenie indywidualne.

 • PUP Mińsk Mazowiecki - Wolne środki PFRON na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami
  Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim dysponuje wolnymi środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych w tutejszym urzędzie jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu.

 • PUP Mława - Dotacje na założenie firmy
  Powiatowy Urząd Pracy w Mławie informuje o naborze wniosków o przyznanie dofinansowania na podjęcie działalności gospodarczej.

 • PUP Myszków - Nabór wniosków z rezerwy Funduszu Pracy dla osób bezrobotnych w wieku 45+
  Powiatowy Urząd Pracy w Myszkowie rozpoczyna realizację programu finansowanego z rezerwy Funduszu Pracy kierowanego do osób bezrobotnych w wieku powyżej 45. roku życia.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.