Powrót

Dobra atmosfera w pracy to podstawa

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2010-05-25

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest dobra atmosfera w pracy. W codziennym zabieganiu zapominamy, że jest to bardzo istotny element pozwalający nam zachować równowagę psychiczną w pracy. W miejscu zatrudnienia spędzamy bardzo wiele czasu i ważne jest, by czuć się tam po prostu dobrze.

Jak ważna jest odpowiednia atmosfera, zdajemy sobie sprawę dopiero wtedy, gdy zaczyna się ona psuć. Przyjrzyjmy się następującej sytuacji. Koleżanka, która siedzi z nami w pokoju, przychodzi do pracy ponura jak gradowa chmura. Rzuca nam tylko piorunujące spojrzenia i nie odzywa się ani słowem. Każda próba poprawy jej humoru kończy się totalną porażką. Rzuca tylko od niechcenia półsłówka i na tym rozmowa się kończy. A do zakończenia pracy jeszcze prawie siedem godzin. I jak tu wytrzymać? Dopiero wówczas dociera do nas, jak ciężko nam się w takim dniu pracuje. Nie możemy zebrać myśli, a kiedy już pochłonie nas praca i w końcu poczujemy potrzebę odpoczynku i porozmawiania z kimś, odpowie nam tylko cisza. A wskazówki zegara przesunęły się tylko o trzy godziny… Osiem godzin pracy w takiej atmosferze na pewno może człowieka „wypompować”.

Zdarzają się i sytuacje odwrotne. Mamy strasznie dużo pracy, szef zawalił nas robotą, wszystko jest na wczoraj. A tu koleżanka cały dzień nadaje jak radio. Głowa nam pęka i nie jesteśmy już w stanie słuchać jej opowieści, a tym bardziej nie możemy skupić się na pracy. Wtedy musimy dać jej delikatnie do zrozumienia, że mamy pilne zadanie do wykonania i nie możemy poświęcić jej aż tyle uwagi. To z kolei może wywołać niepożądaną reakcję z jej strony. Najzwyczajniej w świecie obrazi się śmiertelnie i przestanie się do nas odzywać przez kilka dni. A my w takiej atmosferze musimy wrócić do swoich zadań, skupić się i dobrze je wykonać, bo przecież szef czeka.

I tak źle, i tak niedobrze. Jak widać, atmosfera w pracy odbija się na pracownikach i wpływa na jakość wykonywanej przez nich pracy. Oczywiście w dużej mierze zależy ona od osób, z którymi pracujemy. Dobra atmosfera zapanuje wówczas, jeśli zespół jest zgrany, a pracownicy potrafią zrozumieć siebie nawzajem. Odrobina kompromisu również będzie tu na wagę złota.

Karolina Herbszt


Zobacz podobne artykuły:

 • GUP Gdańsk - Środki na podjęcie działalności gospodarczej
  Gdański Urząd Pracy informuje o wydłużeniu terminu naboru wniosków na środki na podjęcie działalności gospodarczej do 2 marca 2018 r.

 • PUP Brzesko - Informacja o projekcie pn. "Razem wykluczymy wykluczenie"
  Firma NS Konsulting Sp. z o.o. zaprasza do udziału w projekcie „Razem wykluczmy wykluczenie!”.

 • PUP Brzesko - Nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych
  Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku ogłasza nabór wniosków o organizację prac interwencyjnych w terminie 26.02.2018 r. do 2.03.2018 r.

 • PUP Brzesko - Nabór wniosków o szkolenia indywidualne
  Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku informuje, iż od dnia 21 lutego 2018 r. rozpocznie się nabór wniosków o skierowanie na szkolenia wskazane przez osoby uprawnione.

 • PUP Brzesko - Terminarz naborów wniosków w roku 2018
  Zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat najbliższych terminów naborów wniosków.

 • PUP Kartuzy - Marzec na obcasach
  Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach we współpracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku organizuje cykl warsztatów grupowych skierowanych do kobiet pod nazwą Marzec na obcasach.

 • UP m.st. Warszawa - Plan szkoleń
  Urząd Pracy m.st. Warszawa przedstawia plan szkoleń grupowych, przewidzianych do realizacji w 2018 roku.

 • PUP Ząbkowice Śląskie - Nabór wniosków na szkolenia finansowane z KFS
  Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków z KFS na sfinansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.