Powrót

Wolne od pracy w 2018 roku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-12-06

251 dni roboczych i 114 wolnych. Pierwszy długi weekend już na przełomie roku. Sprawdź kalendarz i zaplanuj urlop!

Pierwszy dzień wolny od pracy, pozwalający na dłuższy weekend, przypada w poniedziałek noworoczny. Kolejne wolne to Święta Wielkanocne na początku kwietnia, a po świętach - majówka.  Wprawdzie  1 i 3 maja wypada we wtorek i czwartek, ale wystarczy wziąć 3 dni urlopu, żeby zyskać  dziewięciodniowy wypoczynek. Na koniec pierwszej połowy roku dostaniemy jeszcze jeden dzień wolnego z okazji Bożego Ciała.

Na pierwsze dni wolne w drugiej połowie roku przyjdzie nam poczekać aż 2 miesiące, bo do sierpnia.  W listopadzie wolne od pracy dostaniemy tylko na Wszystkich Świętych. Rok zamkną Święta Bożego Narodzenia, które wypadają we wtorek i środę. Biorąc urlop w Wigilię i dwa dni po świętach, zapewnimy sobie kolejne w tym roku 9 dni odpoczynku.

Dniami wolnymi od pracy, zgodnie z Ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w 2018 r. będą:

  •     1 stycznia - Nowy Rok (poniedziałek),
  •     6 stycznia - Święto Trzech Króli (sobota),
  •     1 kwietnia - pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela),
  •     2 kwietnia - drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek),
  •     1 maja - Święto Pracy (wtorek),
  •     3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (czwartek),
  •     20 maja - Zielone Świątki (niedziela),
  •     31 maja - Boże Ciało (czwartek),
  •     15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego (środa),
  •     1 listopada - Wszystkich Świętych (czwartek),
  •     11 listopada - Święto Niepodległości (niedziela),
  •     25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia (wtorek),
  •     26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia (środa).

 

Święto wypadające w sobotę

 

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r. za święto przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego. Wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego leży w obowiązkach pracodawcy również w przypadku, gdy święto przypadnie w innym wolnym od pracy dniu, wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W przyszłym roku Święto Trzech Króli wypada w sobotę.

Pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia dnia wolnego za święto wypadające w niedzielę (Święto Niepodległości), która dla danego pracownika jest dniem wolnym od pracy oraz gdy święto wypada w dzień dla pracownika pracujący.

W przypadku, gdy wymienione dni, ustawowo wolne od pracy, występują blisko weekendu, warto wziąć urlop i skorzystać z perspektywy długiego odpoczynku. W ten sposób możemy mieć więcej wolnych dni do relaksu przy minimalnym wykorzystaniu urlopu.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Dni pracodawców 2023
    2023 jest Europejskim Rokiem Umiejętności. W związku z tym, w dniach 23-27 października 2023 r., obchodzony będzie Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, w ramach którego w Polsce odbędą się w tym czasie Dni Pracodawców, organizowane przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
    Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie biegnącego wypowiedzenia umowy o pracę jest wynikiem decyzji pracodawcy i niesie za sobą możliwość odmowy dopuszczenia pracownika do świadczenia pracy. Pracodawca może również odwołać to zwolnienie, co będzie dla pracownika wiążące. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca oraz czy za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie.

  • Kto ma obowiązek uzasadnić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę?
    Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy. Z inicjatywą wypowiedzenia umowy o pracę może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca. Sprawdź, która ze stron ma obowiązek uzasadnić powód rozwiązania umowy o pracę.

  • Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy – komu przysługuje i ile wynosi?
    Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy