Powrót

Dlaczego otrzymałem niższą kwotę zasiłku?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-05-30

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród osób bezrobotnych, którym przyznano prawo do zasiłku. Jak brzmi odpowiedź?

Z reguły powód jest bardzo prozaiczny i wynika wprost z przepisów ustawy regulującej kwestie zasiłku dla osób bezrobotnych.

Różnica między kwotą brutto a netto

Przede wszystkim należy pamiętać, że kwoty, które przysługują osobie bezrobotnej, podawane są w pełnej wysokości, przed odliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy. Podana w urzędzie kwota brutto będzie się różnić od kwoty netto, która wpłynie na konto bankowe.

Wypłata za niepełny miesiąc

Standardowo prawo do zasiłku przyznawane jest od dnia rejestracji. Jeśli rejestracja została dokonana w połowie miesiąca, zasiłek zostanie wyliczony proporcjonalnie. W tej sytuacji kwotę przysługującą za cały miesiąc dzieli się na 30 i mnoży przez liczbę dni, przez które w danym miesiącu przysługiwało prawo do zasiłku. Dlatego, jeśli rejestracja nie miała miejsca pierwszego dnia miesiąca, pierwsza wypłata zasiłku zawsze będzie niższa od podstawowej kwoty przysługującej za pełny miesiąc.

Brak gotowości do podjęcia zatrudnienia – 10 dni, za które nie przysługuje zasiłek

Każda osoba bezrobotna, jeśli wyjeżdża za granicę, lub z innego powodu nie może zgłosić się do urzędu w wyznaczonym terminie, jest zobowiązana zgłosić w urzędzie brak gotowości do podjęcia zatrudnienia. W ciągu jednego roku kalendarzowego można takich dni wykorzystać w sumie dziesięć. Osobom, które pobierają zasiłek, za okres zgłoszonego braku gotowości do podjęcia zatrudnienia z zasiłku potrąca się kwotę proporcjonalną do liczby dni zgłoszonych w urzędzie pracy.

Czwarta wypłata zasiłku

Zasiłek, niezależnie od tego, na jaki okres jest przyznawany, przysługuje w wyższej kwocie przez pierwsze trzy miesiące oraz w niższej przez kolejne miesiące. W sytuacji, gdy osoba bezrobotna zarejestruje się w połowie miesiąca i prawo do zasiłku otrzyma od dnia rejestracji, przy czwartej wypłacie zasiłku otrzyma kwotę „połączoną”. Będzie to kwota wyliczona proporcjonalnie – przysługująca częściowo za dni miesiąca, gdy przysługiwał jeszcze wyższy zasiłek oraz początek okresu, za który przysługuje już obniżony zasiłek.

Jeśli otrzymałeś niższą kwotę, niż wynika to z informacji zapisanej w decyzji otrzymanej z urzędu pracy i żaden z powyższych punktów Cię nie dotyczy, skontaktuj się ze swoim urzędem pracy.

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy