Powrót

Dzień Dentysty

Uśmiechnij się do swojego stomatologa szeroko, dziś Dzień Dentysty!

W Polsce 5 marca swoje święto obchodzą stomatolodzy. Lekarzy dentystów wykonujących zawód w 2017 roku było ponad 40 tysięcy, z czego zdecydowaną większość stanowiły kobiety.  Statystyczny Polak nieczęsto odwiedza stomatologa, przeciętnie co 15 miesięcy.

 

Zakres obowiązków

 

To, czym konkretnie zajmuje się dany lekarz, zależy od specjalizacji, których w stomatologii jest  kilka – dziecięca, zachowawcza, paradontologia, ortodoncja, protetyka stomatologiczna, chirurgia stomatologiczna czy radiologia. Tymczasem większość ludzi na to pytanie odpowiada: leczy zęby. Zgadza się. Niezależnie jednak od specjalizacji, do jego zadań należy badanie stomatologiczne pacjenta, znieczulanie,  pobieranie materiału biologicznego do badań specjalistycznych,  sprawowanie opieki i kontroli nad pacjentem po zabiegach stomatologicznych  czy papierkowa robota, czyli prowadzenie dokumentacji  lekarskiej.

Stomatolog może pracować w przychodni, poradni, prywatnym gabinecie lub szpitalu. W zależności od miejsca zatrudnienia, pracuje od kilku godzin do kilkunastu. W przypadku dyżurów w  szpitalu, nawet w nocy.

 

Zarobki stomatologów

 

Na wysokość wynagrodzenia ma wpływ kilka czynników: region zatrudnienia, staż pracy czy wielkość firmy. Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku stomatologa wynosi  4 396  zł. Aż 25 proc. pracowników tej branży może liczyć na zarobki powyżej sześciu i pół tysiąca. Taka sama grupa procentowa zarabia poniżej trzech tysięcy zł.

 

Jakie wymagania należy spełniać, aby zostać stomatologiem

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lekarzem dentystą może zostać osoba, która posiada dyplom lekarza dentysty (po pięciu latach studiów) oraz odbyła staż podyplomowy.

Oprócz wiedzy technicznej, stomatolog powinien wykazywać się cierpliwością i empatią, umieć nawiązać kontakt z pacjentem i często przełamać jego lęk związany z leczeniem. Jego praca wymaga dokładności i precyzji, do czego potrzebna jest sprawność manualna. Pomocny jest również dobry wzrok oraz sprawność fizyczna. Kompetentny stomatolog nieustannie się dokształca.

Dzień Dentysty wypada w tym samym dniu, co Dzień Teściowej. Złośliwi twierdzą, że to nie przypadek. My jednak pięknym uśmiechem chcemy podziękować wszystkim stomatologom za ciężką pracę.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: http://www.nil.org.pl/rejestry/centralny-rejestr-lekarzy/informacje-statystyczne

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-stomatolog

http://www.zawodyregulowane.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=33

 


Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.